سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله مکارم شیرازی: اصلاح الگوی مصرف تحریم ها را خنثی می کند

بروز شده : ٩-٠٢-١٣٩٣, ٢٣:١٩    نسخه چاپی    
این مرجع تقلید افزود: ما امروز در شرایط تحریم هستیم و معلوم نیست تحریم ها کی برداشته می شود؛ از این رو برای مبارزه با تحریم دشمن با اقتصاد مقاومتی وصرفه جویی می توانیم توطئه دشمنان را خنثی کنیم و سیلی به صورت آنها بزنیم و به دشمنان نشان دهیم ما به واسطه تحریم ها مستاصل نشده ایم.
یکی از مراجع تقلید گفت: با اصلاح الگوی مصرف و اقتصاد مقاومتی؛ تحریم های دشمن بی اثر می شود.

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی روز سه شنبه در دیدار شماری ازطلاب فعال در عرصه تبیین صرفه جویی مصرف انرژی در کشور (اعضای نهضت ملی صرفه جویی در منابع ملی) ، تاکید کرد: مساله صرفه جویی در نعمت های الهی از اصول مسلم اسلام است.

وی افزود : باید بدانیم منابعی که روی زمین است، به هیچ وجه فنا ناپذیر نیست و باید در مصرف آن صرفه جویی کرد تا جامعه امروز و آیندگان دچار مشکل نشوند.
وی مصرف بی رویه منابع آب ودیگر نعمت های الهی را خسارت آفرین برای آیندگان دانست و گفت : اگر در مصرف نعمت های الهی اعم از آب و گاز و دیگر منابع افراط شود ممکن است حتی عده ای جان خود را از دست دهند.

این مرجع تقلید با تاکید بر این که نعمت های الهی تنها متعلق به ما نیست، گفت: در آیات قرآن و روایات اهل بیت عصمت و طهارت(ع) دستورات بسیار زیادی در زمینه پرهیز از اسراف داریم واین مساله تنها به خوراک اختصاص ندارد.

آیت الله مکارم شیرازی قناعت را گنجی گرانبها دانست و اضافه کرد: در آموزه های دینی داریم که کسی که اعتدال و میانه روی را رعایت کند فقیر نمی شود؛ اگر جامعه وکشوری صرفه جویی را رعایت کند هیچ گاه محتاج نمی شود.
وی با تاکید براین که مصرف بی رویه منابع کشور را در شرایط خطرناکی قرار می دهد، خاطرنشان کرد: باید با استفاده از منابع قرآنی، روایی وتبیین سیره انبیا واولیای الهی و بزرگان دینی فرهنگ مصرف را در جامعه اصلاح کرد .

به گزارش ایرنا، این مرجع تقلید افزود: ما امروز در شرایط تحریم هستیم و معلوم نیست تحریم ها کی برداشته می شود؛ از این رو برای مبارزه با تحریم دشمن با اقتصاد مقاومتی وصرفه جویی می توانیم توطئه دشمنان را خنثی کنیم و سیلی به صورت آنها بزنیم و به دشمنان نشان دهیم ما به واسطه تحریم ها مستاصل نشده ایم.

تقویت باورهای ایمانی راه مقابله با دشمنان

آیت الله مکارم شیرازی همچنین در دیدار مدیران ومعاونان اداره کل آموزش و پرورش استان قم، با بیان این که جوانان و نوجوانانی که در اختیار آموزش و پرورش هستند، سرمایه و امانت هستند و باید از این سرمایه حفاظت کرد تا هدر نرود، گفت: مهم ترین منابع درجامعه نیروهای انسانی هستند؛ اگر نیروی انسانی درست باشد همه چیز اصلاح می شود.

وی با تاکید براین که آموزش وپرورش باید نهایت مراقبت را درنگهداری این امانات کارگیرد، یادآورشد:به موازات پیشرفت های علمی باید پیشرفت اخلاقی نیز حاصل شود، اگر دراین زمینه تعادلی ایجاد نشود پیشرفت ممکن نیست.

وی تقویت باورهای ایمانی واعتقادی را مهم ترین راهکار برای مقابله با تهاجم وتوطئه فرهنگی دشمنان دانست وافزود : هراندازه که دراین راستا تلاش شود به پیشرفت جامعه و نظام کمک شده است.
وی نقش معلمان را درتربیت صحیح دانش آموزان حائز اهمیت دانست وتصریح کرد: آموزش و پرورش نباید ازمعلمان غافل شود، معلمان به عنوان الگوهای دانش آموزان باید آموزش های لازم را ببینند.

آیت الله مکارم شیرازی خواستار دقت درمحتوای کتاب های درسی شد وبا تاکید بر این که در این زمینه باید ازظرفیت های حوزه علمیه بهره گرفته شود، گفت: معلم، برنامه وکتاب هر کدام خراب وفاسد باشد مشکل ایجاد می شود، ازاین رو مسؤولان آموزش و پرورش باید به هر سه مورد توجه کنند.

وی درادامه با تاکید براین که قم موقعیت ویژه ای دردنیای اسلام و کشور دارد، گفت: من بارها به مسؤولان تاکید کرده ام که شهر قم را نباید با دیگر استان ها وشهرها مقایسه کنید، قم با توجه به وجود بارگاه منور حضرت معصومه(س)، مسجد مقدس جمکران و حوز ه علمیه ای که در دنیای اسلام بی نظیر است، جایگاه ویژه ای دارد.

این مرجع تصریح کرد: آموزش و پرورش قم باید در حد نام این شهر باشد و طبیعتا پرورش یافتگان درمدارس این استان باید در زمینه های مختلف نمونه باشند.
وی درپایان گفت: با تاکید براین که هر برنامه آموزشی که می خواهد در مدارس و آموزش و پرورش اجرایی شود، باید بسترهای آن نیز مهیا شود، تا دچار چالش وبحران نشویم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٢-١٣٩٣, ٢٣:١٩

   

پر مبحث ترین ها