سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله صافی گلپایگانی: اعتكاف حيات ديني جامعه را تقويت مي‌كند

وی با اشاره به لزوم اعلام آمار شركت‌كنندگان در اعتكاف گفت: بايد تعداد شركت‌كنندگان در اين امر مهم را به همه جهانيان اعلام نمود تا بدانند كه گرايش مردم ما به اخلاق و معنويات بسيار زياد است و جوانان ما به رغم وجود وسايل انحرافي بسيار، به دين و معنويت توجه زيادي دارند.
یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان اینکه اعتكاف، مدرسه اخلاق و معنويت است، اظهار داشت: برگزاری مراسم معنوی اعتکاف باعث تقویت حیات دینی جامعه می‌شود.

آيت الله العظمي صافي گلپايگاني در دیدار اعضای ستاد مرکزی اعتکاف قم، حضور در جمع دست اندركاران اعتكاف را توفيقي الهي دانست و گفت: اعتكاف يك امر الهي و مورد رضايت حضرت ولي عصر (عج) است و بايد هر چه بيشتر تعظيم شود و فعاليت براي احياي اين امر، توفيق بزرگي است كه از خداوند متعال مسألت دارم حقير را هم جزء شما عزيزان قرار دهد.

وی در ادامه با اشاره به تاريخ پيدايش اعتكاف افزود: با بعثت نبيّ مكرم اسلام حضرت ختمي مرتبت محمد مصطفي صلي الله عليه و آله، اين سنّت حسنه به صورت و سبك اسلامي پايه گذاري شد و همه آثار اخلاقي تربيتي كه از اين برنامه حاصل مي شود همه به بركت وجود پيامبر عظيم الشأن است.

اعتكاف، مدرسه اخلاق و معنويت است

آيت الله صافي با بيان اينكه اعتكاف، مدرسه اخلاق و معنويت است، گفت: اعتكاف، حيات بخش جامعه اسلامي است. همان طور كه ماه مبارك رمضان، مدرسه عالي تربيت و اخلاق است، اعتكاف در ايام خاص بخصوص دهه آخر ماه مبارك رمضان، مدرسه اخلاق و معنويت است و كساني كه توفيق درك اين سنّت مهم را پيدا مي كنند، حيات ديني خود را خواهند يافت و سبك زندگي آنها ديني و خدائي مي‌شود.

این مفسر قرآن کریم ضمن اشاره به آثار تربيتي اعتكاف، گفت: اين حركت خوبي كه در شهر قم و همه كشور شروع شده است امر مباركي است و بايد آثار تربيتي اخلاقي آن در جامعه بيشتر مشاهده شود. در اوضاع كنوني كه دشمن با تلاش فراوان سعي در منحرف ساختن جوانان دارد بايد همه مردم بخصوص جوانان و دانشجويان، در ايام اعتكاف به خودسازي مشغول شوند و زندگي ديني را از خلال اين سنّت الهي دريابند.

قداست اعتكاف حفظ شود

وی در قسمت ديگري از سخنان خود با اشاره به لزوم حفظ قداست اعتكاف افزود: بايد مراقب بود مبادا در اعتكاف اموري كه انسان را از توجه به خداوند متعال و خودسازي دور مي سازد، راه پيدا كند. هدف اعتكاف، تقرّب به خداوند متعال و جلب رضايت حضرت ولي عصر عليه السلام است و بايد در همه برنامه ها، همين هدف مورد نظر قرار گيرد.

آیت الله صافی گلپایگانی در ادامه اين ديدار، خلوص نيّت دست اندركاران اعتكاف را امري مهم قلمداد كرد و بيان داشت: براي دست اندركاران اين امر مهم، خلوص نيّت اهميت زيادي دارد. هر چه در اين مسير خلوص نيّت بيشتر باشد، تأثير معنوي اعتكاف در جامعه بيشتر مي شود. شما عزيزان هم مراقب باشيد كه هدفتان غير از رضايت خداوند و تربيت مردم چيز ديگري نباشد.

وی با اشاره به لزوم اعلام آمار شركت‌كنندگان در اعتكاف گفت: بايد تعداد شركت‌كنندگان در اين امر مهم را به همه جهانيان اعلام نمود تا بدانند كه گرايش مردم ما به اخلاق و معنويات بسيار زياد است و جوانان ما به رغم وجود وسايل انحرافي بسيار، به دين و معنويت توجه زيادي دارند.

زنان معتكف حجاب اسلامي را احيا كنند

به گزارش مهر، آيت الله صافي در بخش پاياني سخنان خود، با اشاره به اعتكاف بانوان بيان داشت: زنان معتكف با پوشش و حجاب برتر، حجاب اسلامي را احيا كنند. اين مطلب را به بانوان معتكف بگوييد كه علاوه بر چادر، صورت هاي خود را از ديد نامحرم بپوشانند تا حقيقت اسلام را به جهانيان نشان ‌دهند.

وی در پايان اين ديدار با اظهار سرور و قدرداني از دست اندركاران اعتكاف گفت: بنده از اينكه در جمع شما عزيزان قرار گرفتم بسيار خوشحالم و از خداوند متعال مي خواهم كه به شما توفيق خدمتگزاري به مكتب اهل البيت عليهم السلام عنايت فرمايد. بنده هم از تمام عزيزاني كه به اعتكاف مشرف مي شوند التماس دعاي بسيار دارم. براي تعجيل در فرج امام زمان (عج) و عزت و سربلندي مسلمانان در جهان و رفع مشكلات آنها دعا كنيد.
در ابتداي اين ديدار، حجت الاسلام تكيه‌اي مسئول ستاد مرکز اعتکاف قم، گزارشي از فعاليت هاي سنوات گذشته و برنامه هاي اعتكاف امسال ارائه داد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٢-١٣٩٣, ١٨:۴٧

   

پر مبحث ترین ها