سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله سبحانی: وهابیون با بلندگوی مسجد الحرام اسلام را نابود می‌کنند

وي با بیان اینکه وهابیت دشمن اصلی اسلام و تشیع است، ابراز کرد: یکی از رشته‌هایی که باید مورد توجه باشد، وهابیت است چرا که آنها دشمن فعلی ما بوده و اکنون در صف مقدم قرار گرفته‌اند.
یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان اینکه وهابیت دشمن اصلی اسلام و تشیع است، گفت: وهابیون با استفاده از بلندگوی مسجد الحرام و مسجد النبی در حال نابودی اسلام هستند.

آیت الله العظمی جعفر سبحانی ظهر دوشنبه در اجلاس اساتید رشته‌های تخصصی حوزه که در سالن همایش‌های دارالشفاء قم برگزار شد با اشاره به 14 خرداد و و سالروز ارتحال بنیانگذار انقلاب، گفت: اکنون بسیاری از آثار موجود در حوزه از فداکاری‌های این بزرگوار است.

وی اظهار کرد: مسئله تخصص یک مسئله فطری انسان است و خداوند متعال انسان ها را با استعدادهای گوناگون آفریده است که می‌توانند از توانایی و استعداد هم بهره بگیرند، همدیگر را به کار گرفته و جهان را تسخیر کنند.

مسئله تخصصی شدن رشته های حوزه از سالها پیش احساس می‌شد

این استاد حوزه با بیان اینکه مسئله تخصص در حدود 20 سال است که پدید آمده است، گفت: این نیاز از سالهای گذشته احساس می‌شده و فعالیت‌هایی در این زمینه صورت گرفته است و تا زمانی که هماهنگی صورت نگیرد به جایی نخواهیم رسید.

وی عنوان کرد: تاریخ گواه این مسئله است که منطق به وسیله متخصص‌ها به کمال رسید و باید در تمام علوم بحث تخصص ایجاد شود.

یک مبلغ باید اهل مطالعه باشد و بتواند مشکل جامعه را تشخیص دهد

آیت الله سبحانی با اشاره به اینکه در گذشته متناسب با نیاز زمان ابتدا رشته‌های کلام و تفسیر ایجاد شد و توسعه پیدا کرد، گفت: امروز رشته تبلیغ گسترش یافته و یک مبلغ خوب باید درد جامعه را بشناسد و آن را درمان کند و اگر یک مبلغ اهل مطالعه باشد هیچگاه سخنان او کهنه نمی‌شود.

وی اظهار کرد: باید توان حوزه و نیازهای جامعه را دید تا در حد همان گسترش ایجاد کرد و من با گسترش معتدل موافق هستم.

این مرجع تقلید در ادامه بیان کرد: مهدویت ریشه در تاریخ دارد و هزاران سال دست آویز چرایی یک عده شیاد قرار گرفته و این مهدویت ارتباط با تورات، انجیل و نیز تاریخ ائمه و علما دارد و حوزه علمیه باید در این زمینه ورود کند.

وهابیت دشمن اصلی اسلام و تشیع

وی در بخشی دیگری از سخنان خود با بیان اینکه وهابیت دشمن اصلی اسلام و تشیع است، ابراز کرد: یکی از رشته‌هایی که باید مورد توجه باشد، وهابیت است چرا که آنها دشمن فعلی ما بوده و اکنون در صف مقدم قرار گرفته‌اند.

آیت الله سبحانی با اشاره به اینکه وهابیون در سوریه از بیش از 60 کشور آمده‌اند، گفت: در حال حاضر بلندگوی مسجد الحرام و مسجد النبی در دست آنان است و آن بلندگو در حقیقت سلاحی برای جهان است که با آن پیام خود را به جهان می‌رسانند و برای نابودی اسلام نلاش می کنند و ما در مقابله با وهابیت ظرفیت و نیروهایی لازم داریم تا عقاید و افکار آنان را به گوش جهان برسانند.

وی با تأکید به اینکه باید مسئله معرفتی معاصر تعمیق بشود، گفت: اکنون مسائل معرفتی که بنیان دین است بیشتر مطرح شده و باید مسائل کلامی تعمیق شود به گونه‌ای که کلام حوزه قطب کلام در جهان شیعه شود.

استاد حوزه با اشاره به اینکه شورای مدیریت باید امکانات لازم را برای فعایت‌های تخصصی فراهم کند، افزود: متخصصین حوزه باید اصول فقه را فرار بگیرند و در آن فعالیت کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠٣-١٣٩٣, ١١:١۶

   

پر مبحث ترین ها