سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله سبحانی: ارزش عمل در اسلام به نیت خالصانه آن است

وی با بیان اینکه ارزش عمل به نیت آن و خلوص آن است ادامه داد: اخلاص درعمل و عبادت به نیت است و هرقدر نیت عملی خدایی باشد ارزش آن بیشتر خواهد بود.
یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: ارزش هر عملی در اسلام به نیت خالصانه آن است و هرقدر نیت درست‌تر باشد ارزش آن کار بیشتر می‌شود.

آیت الله العظمی جعفر سبحانی بعد از ظهر شنبه در درس تفسیر خود در جمع طلاب غیرایرانی اظهار داشت: یکی از موضوعات سوره زمر مسئله شرک و اخلاص است زیرا مشرکان هم مدعی بودند که ما خدا را قبول داریم ولی بت‌ها را هم واسطه می‌دانستند و دچار شرک بودند.
وی با بیان اینکه ارزش عمل به نیت آن و خلوص آن است ادامه داد: اخلاص درعمل و عبادت به نیت است و هرقدر نیت عملی خدایی باشد ارزش آن بیشتر خواهد بود.

استاد برجسته حوزه اضافه کرد: حتی در وضو هم اگر نیت ما غیر از رضای خدا و مثلا برای خنک شدن باشد درست نیست.

قول و فعل باید یکی باشد

وی با بیان اینکه راز و رمز موفقیت انبیاء در تبلیغ یکی بودن قول و فعل آنان بود اظهار داشت: اگر کسی می‌خواهد وعظ و تبلیغ و امر به معروف داشته باشد اول خودش باید به آنچه می‌گوید عامل باشد.
آیت الله سبحانی اضافه کرد: اگر همخوانی میان حرف و عمل وجود نداشته باشد مردم نسبت به دین بدگمان می‌شوند و ضرر چنین تبلیغی از نفع آن بیشتر است.

وی معرفت را ریشه علم دانست و گفت: معرفت به خدا آنقدر مهم است که هرقدر بیشتر شود سبب افزایش ایمان انسان می‌شود و انبیاء نیز که مرتکب گناه نمی‌شدند به دلیل شناخت و معرفتشان بود.
به گزارش مهر، وی با تاکید مجدد بر یکی بودن عمل با گفتار به آثار سوء مال اندوزی نادرست اشاره و تصریح کرد: کسانی که مال خود را در راه خدا و انفاق خرج نمی‌کنند و مال اندوزی می‌کنند باید بدانند این مال روزی آتشی خواهد شد که دامان آنان را می‌گیرد و خیر و برکتی در دنیا هم نخواهند داشت.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠۴-١٣٩٣, ١٨:٠۶

   

پر مبحث ترین ها