سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله علوی گرگانی: دریافت دیرکرد ظلم فاحش به مردم است

وی با بیان این که همه مراجع دریافت دیرکرد بانک‌ها را حرام می‌دانند تأکید کرد: در هیچ کجای اسلام گفته نشده که سود در سود بگیرید، زیرا حرام محض است.
یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: دریافت سود از مشتری بنام دیرکرد از سوی بانک‌ها، ظلم فاحش و فلج کننده معیشت مردم است.

آیت‌الله العظمی سید محمد علی علوی گرگانی پیش از ظهر دوشنبه در دیدار مسئول شعب بانک سپه استان قم که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد با اظهار تأسف از دریافت دیرکرد بانک‌ها اظهار داشتند: دریافت سود از مشتری بنام دیرکرد، ظلم فاحش و فلج کننده معیشت مردم است.
وی افزود: درکجای اسلام تاخیر دریافت سود از مردم وارد شده است که بانک ها با عناوین شرعی دریافت می کنند.
این استاد خارج فقه حوزه علمیه قم تاکید کرد: دریافت سودهای کلان به خاطر تعطیلی‌ها که اعلام می‌شود، از مردم با هیچ منطقی سازگار نیست.

وی با بیان این که مسائل مالی یکی از مهمترین دغدغه‌های مردم است تاکید کرد: بانکداری به این نیست که تنها آرم الله را بر سر درب بانک‌ها بزنند، بلکه باید معتقد به آنچه که خدا و پیامبرش(ص) بیان کرده اند باشند و بانکداری در نظام جمهوری اسلامی باید طبق دستورات اسلام باشد.
آیت الله علوی گرگانی با اشاره به سخنان امام راحل در دخالت غربی‌ها در اقتصاد بیان داشت: غربی‌ها شاید خیلی غلط‌ها در رابطه با دریافت دیرکرد و سود تأخیر از مردم داشته باشند، آیا ما هم باید رویه غربی‌ها را برویم؛ این اصلا با قوانین شرعی کشور سازگار نیست.

همه مراجع دریافت دیرکرد بانک‌ها را حرام می‌دانند
وی با بیان این که همه مراجع دریافت دیرکرد بانک‌ها را حرام می‌دانند تأکید کرد: در هیچ کجای اسلام گفته نشده که سود در سود بگیرید، زیرا حرام محض است.

این مرجع تقلید شیعیان خطاب به مسئولان تاکید کرد: حضور در دفاتر مراجع باید برای الگوگیری و بکارگیری دستورات دینی در امور اجرایی باشد.
وی افزود: انتظار مراجع و علما از دست اندرکاران اجرایی تبعیت مواعظ اخلاقی و اوامر دینی و شرعی است.

به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت الله علوی گرگانی بیان داشت: ارتباط با مرجعیت، برای اصلاح امور اجرایی کارها بسیار مفید و سودبخش است که امیدوارم مسئولان در این دیدارها با آنچه مراجع معظم تقلید بیان می‌کنند جامع عمل بپوشند.
خاطرنشان می‌شود، در ابتدای این دیدار غلامرضا اسکندری مدیر شعب بانک سپه استان قم گزارشی از فعالیت‌های این بانک ارائه داد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠۶-١٣٩٣, ١۵:٣٩

   

پر مبحث ترین ها