سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توصیه‌های آیت‌الله صافی به شاعران و مداحان عاشورایی

بروز شده : ٢-٠٨-١٣٩٣, ٢١:١٣    نسخه چاپی    
باید رسالت و پیام عاشورا را به گوش جهانیان و مردم ستمدیده برسانید و آنان را به عظمت این قیام مقدس و وظیفه‌ خطیر امروز مسلمانان آگاه کرده و قدر مجالس حسینی را که محل نزول فرشتگان الهی است بدانید که در حقیقت این مجالس دارالبرکة، دارالشفاء و دارالرّحمة هستند.
آیت‌الله صافی گلپایگانی در نوشتاری با عنوان «دانشجویان دانشگاه جهانی عاشورا» نکاتی را به شاعران و مداحان عاشورایی متذکر شد.

متن پیام آیت‌الله صافی گلپایگانی خطاب به شاعران و مداحان عاشورایی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

سلام بر حسین و سلام بر فرزندان و یاران باوفای حسین؛ سلام بر عزاداران و سوگواران امام حسین علیه‌السلام؛ سلام بر شاعران و مدیحه‌سرایان دربار ملائک دربان امام حسین علیه‌السلام؛ سلام بر عزیزانی که افتخار بزرگ شاعری و مدّاحی و نوکری آن حضرت را دارند و با سرودن اشعار، تاریخ را دگرگون می‌کنند و راه و رسم زندگی و فداکاری و ایثار‌گری را به جهانیان نشان می‌دهند.
شما در حقیقت دانشجوی دانشگاه عالی و جهانی عاشورا هستید؛ دانشگاهی که میلیون‌ها نفر در طول تاریخ در آن تحصیل کرده و پیر و جوان، زن و مرد، عالم و جاهل و شهر‌نشین و صحرانشین در آن با کمال خضوع و خلوص شرکت کرده و درس‌ها و پیام‌های انسان‌سازش را شنیده و به دیگران هم ابلاغ کرده‌اند.

دانشگاهی که در آن بزرگانی همچون شیخ مفید‌ها، شیخ طوسی‌ها، علامه مجلسی‌ها و ده‌ها دانشمند برجسته و ممتاز و هزاران شهید، به حضور خود در این مدرسه‌ نورانیِ آسمانی افتخار می‌کردند و همه از برکات آن بهره‌مند و از خوان نعمت گسترده‌ دربار حسینی علیه‌السلام برخوردار بودند.
یکی از قشرهای عزیزی که در دانشگاه با عظمت عاشورا مخلصانه انجام وظیفه می‌کنند، طبقه مقدس و عزیز شاعران و مداحان است که در مواقف بزرگ، مداحی و شعر آنها اثرگذار بوده و در دفاع از حق، نقش آنها ماندگار و بسا یک شعر آنها جامعه‌ای را عوض کرده و انقلابی را به وجود آورده است.

مسلمانان آزادی‌خواه جهان، فرزدق‌ها و سید حمیری‌ها و دعبل‌ها و محتشم‌ها و دیگر شاعران حماسه‌سرا را فراموش نمی‌کنند. اشعار آنها ارواح مرده را زنده می‌سازد و روح تازه به کالبد جامعه می‌دمد.
خوشبختانه امروز هم در جامعه‌ کربلایی ما، شاعران و مدیحه‌سرایان بزرگی هستند که با اشعار خود، هدف قیام امام حسین علیه‌‌السلام را زنده نگه می‌دارند و در ایفای خدمت به اسلام و مذهب، امر به معروف و نهی از منکر و احیای سنّت‌های اسلامی موفق هستند و این افتخار بزرگ را ذخیره‌ی آخرت خود می‌دانند.

شاعران و مادحانی که تا به امروز در حرکت‌های بزرگ تاریخ و اظهار حق و کوبیدن باطل و روشن نگه‌داشتن شعله‌های قیام حق علیه باطل، نقش بسیار مهمّ و ارزنده‌ای‌ داشته‌اند و برای اشعار آنان نمی‌توان قیمت و ارزش مادی تعیین کرد.
شما چاکران درگاه حضرت سید‌الشهدا علیه‌السلام قدر و منزلت خود را بدانید و آن را با هیچ‌یک از مناصب دنیایی و امتیازات ظاهری عوض نکنید و خدا را بر این افتخار بزرگ شاکر باشید.

شکر کنید که عمر خود را در این راه مقدّس می‌گذرانید و مشمول حدیث شریف حضرت امام صادق علیه‌السلام هستید که «مَنْ بَکی أو أبْکی أو تَباکی فَلَهُ الجَنَّة» و یا «مَنْ أنْشَدَ لِلْحُسَینِ علیه‌السلام شِعْراً فَلَه الجَنَّة»
شکر کنید که می‌توانید با اشعار و مرثیه سرایی‌ها، هدف آن امام عزیز را - که امر به معروف و نهی از منکر، اقامه صلوة و ایتاء زکات، احسان و انفاق به مردم، ایثار و فداکاری و بندگی و تقرّب به خداوند است- به مردم بیاموزید.

باید رسالت و پیام عاشورا را به گوش جهانیان و مردم ستمدیده برسانید و آنان را به عظمت این قیام مقدس و وظیفه‌ خطیر امروز مسلمانان آگاه کرده و قدر مجالس حسینی را که محل نزول فرشتگان الهی است بدانید که در حقیقت این مجالس دارالبرکة، دارالشفاء و دارالرّحمة هستند.
ای کاش حقیر هم افتخار جاروکشی چنین مجالسی را پیدا می‌کردم و با همه عزاداران در غم بزرگ سالار شهیدان حضرت ابی عبدالله الحسین علیه‌السلام شریک می‌شدم.

به گزارش فارس، در خاتمه از شما و همه شیعیان و دوستداران اهل‌البیت علیهم‌السلام درخواست دارم مهمترین و نخستین و آخرین حاجت خود را فرج موفور السرور حضرت ولی‌الله الاعظم ارواح العالمین له الفدا بدانند و در این دو ماه محرم و صفر در مجالس حسینی با انابه و تضرع به درگاه خداوند متعال، فرج آن حضرت را درخواست کنید.
«اللهم اجعلنا من انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدیه»
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠٨-١٣٩٣, ٢١:١٣

   

پر مبحث ترین ها