سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله مقتدایی: طرح های دشمنان نظام، شکست خورده است

بنی امیه پس از واقعه کربلا هرگز روز خوشی نداشتند؛ توابین و مختار نیز قیام هایی را به پاس خون خواهی امام حسین(ع) علیه بنی امیه شکل دادند.
دبیر شورای عالی حوزه های علمیه تمام طرح ها و توطئه های شوم دشمنان علیه نظام جمهوری اسلامی را شکست خورده عنوان کرد و گفت: امروز به برکت عاشورا و پیروزی انقلاب، ایران اسلامی همانند خورشید تابانی است که در جهان درخشش دارد.

آیت الله 'مرتضی مقتدایی' شامگاه شنبه در مراسم عزاداری حسینیه شهدای قم، بر بقای نظام جمهوری اسلامی تاکید کرد و افزود: امروز با وجود جنایتهای گروه های تکفیری و داعش هیچ سستی در اراده و انگیزه امت اسلام برای دفاع از دین مشاهده نمی شود به همین دلیل قطعا تمام جنایت کاران محکوم به فنا خواهند بود.

وی پیروزی انقلاب اسلامی و نقش آفرینی حوزه های علمیه را از برکت خون و قیام حضرت سیدالشهدا(ع) دانست و اظهار داشت: امام حسین(ع) با احساس خطر کردن از نابودی دین، قیام کردند؛ امام خمینی(ره) نیز برای حفظ دین احساس خطر کرد و با گام نهادن در مسیر امام حسین(ع) از مردم برای تشکیل نهضت انقلاب اسلامی دعوت کرد.

* شکل گیری نهضت علمی مرهون عاشورا است

وی شکل گیری نهضت علمی دوران امام باقر(ع) و امام صادق(ع) را مرهون قیام امام حسین(ع) دانست و تصریح کرد: به برکت قیام حضرت سیدالشهدا(ع)، اسلام زنده و دوران رشد خود را آغاز کرد که در ادامه مسیر امام باقر(ع) و امام صادق(ع) با تربیت شاگردان به ترویج معارف اهلبیت(ع) پرداختند.

مقتدایی با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) مبنی بر اینکه اگر محافظت علما از دین نبود، مردم از دین خارج می شدند، گفت: قیام امام حسین(ع) موجب شکل گیری نهضت علمی و انتشار احادیث و روایات و انتقال آن ها به حوزه های علمیه شد.

* عالمان دین به مراقبت از دین پرداختند

نایب رییس جامعه مدرسین افزود: عالمان دین با بهره گیری از روایات و احادیث به حفاظت از دین پرداختند.

مقتدایی در ادامه با تاکید بر حضور در مجالس حسینی به خصوص از سوی جوانان، اظهار داشت: البته جوانان باید به نکاتی توجه داشته و باید نسبت به مراقبت از نماز اهتمام داشته باشند.

وی با بیان اینکه افرادی که عاشق امام حسین(ع) هستند، نباید نسبت به حجاب و نماز خود بی اهمیت باشند، تصریح کرد: برای بهره گیری از پاداش حضور در مجالس حسینی نباید نسبت به ارزش های دینی بی تفاوت باشیم.

*کسانی که ادعای عاشورایی بودن دارند، پایبند به دین باشند

وی با تاکید بر حفظ حقوق دیگران و عمل به سیره اهل بیت(ع)، گفت: کسانی که ادعای عاشورایی بودن و شفاعت خواستن و تبعیت از امام حسین(ع) را دارند نباید نسبت به مبانی دینی بی تفاوت باشند یا برخلاف آن عمل کنند.

رییس شورای سیاستگذاری حوزه های علمیه خواهران در ادامه با اشاره به عاقبت حکومت بنی امیه، اظهار داشت: بنی امیه پس از واقعه کربلا هرگز روز خوشی نداشتند؛ توابین و مختار نیز قیام هایی را به پاس خون خواهی امام حسین(ع) علیه بنی امیه شکل دادند.

* اثری از قاتلان امام حسین(ع) وجود ندارد

مقتدایی با اشاره به ذلت حکومت بنی امیه و لعن و نفرین قرار گرفتن آنها توسط عوام، اظهار داشت: امروز اثری از قاتلان امام حسین(ع) و یاران باوفایش وجود ندارد، چرا که آن ها پس از ماجرای کربلا نابود شدند.

وی، مرقد امام حسین(ع) را زیارتگاه میلیون ها عاشق و دلداده خاندان اهل بیت(ع) عنوان کرد و گفت: متوکل عباسی با آب بستن به قبر مطهر امام حسین(ع) و کشتن زائران ایشان قصد از بین بردن فرهنگ زیارت حضرت را داشت و امروز نیز شاهد هستیم گروه های تکفیری با بمب بستن به خود و اقدامات تروریستی قصد ضربه زدن به شکوه زیارت حضرت سیدالشهدا(ع) را دارند.

وی افزود: قطعا امسال نیز شاهد حضور میلیون ها عاشق و دلداده حسین بن علی(ع) از اقصی نقاط جهان در کربلا در روزهای تاسوعا و عاشورا خواهیم بود.

* اقامه نماز به برکت قیام امام حسین(ع) است

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه در ادامه با اشاره به اینکه برخی امام حسین(ع) را شکست خورده جنگ با یزید می دانند، گفت: فردی از امام سجاد(ع) پرسش کرد آیا بهتر نبود با وجود پیروز نبودن امام حسین(ع)، ایشان با یزید بیعت می کرد که حضرت پاسخ دادند با شنیدن اذان به اقامه نماز می پردازید که تمام آن ها از اثرات پیروزی قیام پدرم است.

مقتدایی با بیان اینکه همچنین امام سجاد(ع) تاکید می کنند یزید می خواست نام جدم از ماذنه ها پخش نشود و اسلام را نابود کند، ابراز داشت: همین که نماز و اسلام زنده است نشان از پیروزی قیام امام حسین(ع) است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم برگزاری مجالس حسینی، اظهار داشت: مجالس حسینی بر اساس روایات بهترین جلسات روی کره زمین هستند و حضور مردم در این مجالس موجب بخشیده شدن گناهان آن ها می شود.

*یزید قصد نابودی اسلام را داشت

وی با تاکید بر اینکه هدف امام حسین(ع) از قیام کردن احیا و ابقاء دین بود، تصریح کرد: با به قدرت رسیدن یزید تلاش نبی مکرم اسلام و علی(ع) برای حفاظت از اسلام در حال از بین رفتن بود که با قیام امام حسین(ع) این مساله رخ نداد.

* اهتمام به دین درسی از عاشورا است

رییس شورای سیاستگذاری حوزه های علمیه خواهران با اشاره به درس ها و عبرت هایی که می توان از عاشورا آموخت اظهار داشت: ارزش و عظمت و اهمیت به دین یکی از مهمترین درس هایی است که همگان باید به آن توجه داشته باشند؛ حضرت سیدالشهدا(ع) جان خود و یاران را برای حفظ اسلام فدا کرد که نشان دهنده ارزش دین است.

مقتدایی با تبیین تعریف از دین، گفت: مجموعه از احکام، اخلاق و اعتقادات دین را تشکیل می دهند که امام حسین(ع) برای احیا و بقاء آن جان خود را فدا کرد.

* مردم دوران امام حسین(ع) نسبت به دین بی تفاوت بودند

وی در ادامه با اشاره به دلایل قیام امام حسین(ع)، اظهار داشت: تبعیت از شیطان و بی توجهی به مبانی اسلام از دلایل قیام بود؛ متاسفانه مردم دوران امام حسین(ع) نسبت به حق و عدالت بی تفاوت بودند و با فردی، مشروب خوار، لهو و لعب گر و سگ باز بیعت کرده بودند.

وی با بیان اینکه عزت اسلام از میان مسلمانان رفته بود و فساد و خیانت و دوری از خدا امت اسلام را فرا گرفته بود، گفت: امام حسین(ع) با هدف از بین بردن فساد و اصلاح و ابقای دین خدا قیام کردند.

وی با اشاره به اینکه امام حسین(ع) برای تشکیل سپاه نیازمند حضور یارانی بود که از تیزی شمشیر نهراسند و عاشق شهادت باشند، اظهار داشت: حضرت سیدالشهدا(ع) با نیمه کار گذاشتن حج خود و حرکت به سوی کربلا به حجاج این پیام مهم را منتقل کردند که به دنبال بیعت با یزید نیستند و مسیر شهادت را انتخاب کرده اند و از این طریق همه افراد را پیگیر واقعه عاشورا کردند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٨-١٣٩٣, ١١:٢۶

   

پر مبحث ترین ها