سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

استقلال مرجعیت به برکت حوزه مستقل است

مجمع عمومی با حضور اساتید در حوزه‌های علمی، فلسفی، تفسیری، فقهی و فلسفی این مسیر را به خوبی دنبال می‌کند و با ۳۲۷ عضور تلاشی پیگیری را در عرصه‌های اجتماعی و علمی و سیاسی و فرهنگی انجام می‌دهد.
یکی از مراجع تقلید شیعیان، استقلال مرجعیت را به برکت حوزه مستقل دانست و گفت: نباید اجازه دهیم که استعدادهای ناب حوزه بدون اینکه پرورش یابند به این زودی جذب دیگر دستگاه‌ها شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله العظمی عبدالله جوادی آملی عصر چهارشنبه در جمع اعضای هیئت رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با اشاره به اهمیت تولید فکر و محتوا و گسترش کمی و کیفی خروجی‌های حوزه علمیه قم، اظهار داشت: به هیچ عنوان نباید حوزه علمیه قم با این همه ظرفیت و امکانات، سر سفره دیگری باشد، بلکه باید محصولات و خروجی‌های بزرگی داشته باشد.

وی بیان کرد: ما امروز در کنار سفره حوزه نجف نشسته‎ایم، زیرا همه ما اذعان داریم که اگر خروجی حوزه نجف را از ما بگیرند؛ دستمان خالی می‌‎ماند؛ کفایه، رسایل، کتب اربعه و شرایع و شروح شرایع و... همگی از این جمله هستند و ما امروز از همان‌ها استفاده می‌کنیم.

استاد برجسته حوزه خاطرنشان کرد: سئوال اینجاست که چرا بعد از گذشت صد‌ها سال هنوز ما نتوانستیم کتابی پرمغز‌تر از این کتب بنویسیم.

وی گفت: حقیقت امر اینجاست که این بزرگان، معصوم و امامزاده نبودند، بلکه همه آن‌ها مثل ما طلبه بودند، ولی خوب درس خواندند و از همه مهم‌تر اینکه اگر حوزه نجف، نجف شد به خاطر نوع و عرضه مدیریت سید مرتضی بود.

شاگرد پروری رموز موفقیت

آیت الله جوادی آملی بیان کرد: ایشان با نوع مدیریت خود توانستند شاگردانی چون شیخ طوسی پرورش دهند که دو کتاب از کتب اربعه را بنویسند؛ ایشان با مکنت ارثی خود توانست به شکلی مدیریت کند که چنین خروجی بزرگی از حوزه نجف تولید شود؛ هنر بزرگ او نیز شاگرد پروری بود.

وی خاطرنشان کرد: باید به یاد داشته باشیم که شاگرد پروری از رموز اصلی در موفقیت در این کار است؛ اگر مثل ایشان شاگرد پروری کنیم، موفق خواهیم شد؛ حوزه را باید حوزویان نگاه دارند و اگر حوزه را‌‌ رها کنند قطعا این روند به تضعیف حوزه منجر خواهد شد.

نهال فروشی نکنیم

این مفسر قرآن کریم گفت: نباید اجازه دهیم که استعدادهای ناب حوزه بدون اینکه پرورش یابند جذب دستگاه‌های دیگر شوند. وقتی وارد فیضیه می‌شوم و می‌بینم اطلاعیه‌های جذب بخش‌های مختلف را نصب کرده‌اند، قلبا ناراحت می‌شوم، چون این کار نهال فروشی است و ما نباید اجازه دهیم که طلبه‌ای که استعداد رهبر و مرجع شدن را داراست، به این سطح راضی شود.

وی با ذکر این مطلب که رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید خروجی این حوزه هستند، خاطرنشان کرد: باید به شکلی کار کنیم که چنین محصولاتی را بتوانیم به بهترین شکل تولید کنیم.

حوزه نباید معطل دولتی خاص بماند

آیت الله جوادی آملی بر لزوم استقلال حوزه تأکید کرد و افزود: حوزه باید مستقل باشد و نباید معطل دولتی خاص بماند، زیرا اگر حوزه مستقل نباشد خروجی‌های حوزه نیز مستقل نخواهند بود و اگر امروز مراجع و رهبری مستقل هستند به برکت حوزه مستقل است.

وی خاطرنشان کرد: حوزه مستقل دیگر تحت تاثیر دولت‎‌ها نیست؛ زیرا دولت‎‌ها همگی بر اساس منافع و شرایط خود تصمیم می‌‎گیرند و به همین دلیل حوزه نباید خود را تابع این تفکرات کند؛ شعار «نه شرقی و نه غربی» بهترین شعار است، زیرا در یک باغ سه نوع درخت دارد؛ گروه اول درخت‌هایی که در سایه شرق هستند و بخشی که در سایه غرب هستند و گروهی از درختان نیز در وسط باغ هستند؛ شگفت است که تنها درختانی که در وسط باغ هستند درست رشد می‌‎کنند؛ زیرا زیر سایه کسی نیستند و نور آفتاب را به کاملا درک می‌کند.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به عزای حسینی نیز گفت: در بحث ایام عزای امام حسین (ع) دو مطلب را باید مورد توجه قرار دهیم؛ نخست تسلیت برای این ایام و عزای امام و دیگری مسئولیتی که ما در مقابل امام خود داریم.

به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت الله جوادی آملی افزود: وقتی که پیامبر (ص) فرمودند که من و علی (ع) پدران این امت هستیم، در حقیقت آنها ما را دعوت کردند که فرزندانشان باشیم و در این بین ما فرزندان نسبت به پدران خود وظیفه داریم.

عضویت بیش از ۳۲۰ استاد در مجمع عمومی جامعه مدرسین

نایب رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین نیز در این دیدار گفت: مجمع عمومی با حضور اساتید در حوزه‌های علمی، فلسفی، تفسیری، فقهی و فلسفی این مسیر را به خوبی دنبال می‌کند و با ۳۲۷ عضور تلاشی پیگیری را در عرصه‌های اجتماعی و علمی و سیاسی و فرهنگی انجام می‌دهد.

حجت الاسلام والمسلمین سید صادق محمدی، با اشاره به فعالیت‌های مجمع عمومی جامعه مدرسین اظهار داشت: اساتید جامعه مدرسین و سطوح عالی حوزه دغدغه تربیت طلاب توانمند در عرصه تعلیم و تبلیغ دین و همچنین دغدغه دین دارند.

وی افزود: مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه، در راستای پرکردن خلا‌ها و همچنین علمیاتی کردن فرامین رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام در عرصه‌های مختلف علمی، فرهنگی، پژوهشی، اجتماعی و سیاسی تلاش می‌کند.

نایب رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه بیان کرد: در حقیقت نظارت و راهنمایی بزرگان حوزه در طی این مسیر تعیین کننده است.

وی گفت: مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه ایجاد شد تا به مطالبات رهبری و مراجع عظام تقلید پاسخ بگوید و این مجمع با حضور اساتید سطح عالی حوزه به دنبال پرکردن خلاءهاست.

رئیس انجمن اصول فقه حوزه بیان کرد: مجمع عمومی با حضور اساتید در حوزه‌های علمی، فلسفی، تفسیری، فقهی و فلسفی این مسیر را به خوبی دنبال می‌کند و با ۳۲۷ عضور تلاشی پیگیری را در عرصه‌های اجتماعی و علمی و سیاسی و فرهنگی انجام می‌دهد.

وی گفت: یازده کمیته در این مجمع ایجاد شده‌اند که شامل کمیته‌های آموزش و پژوهش و مطالبات رهبری و مراجع است؛ در هر کمیته نیز اساتید برجسته‌ای حاضر هستند که به این مباحث رسیدگی می‌کنند.

نایب رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین یادآورشد: اساتید نظرات خود را در این مجمع مطرح و پس از شور و مشورت آن‌ها طرح‌ها به تصویب رسیده و در جامعه مدرسین طرح می‌شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٨-١٣٩٣, ١٣:۵٩

   

پر مبحث ترین ها