سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله فاضل لنکرانی: توجه‌ به آموزه‌های اسلام، جهان را از جنگ و خشونت حفظ می‌کند

بروز شده : ۶-٠٩-١٣٩٣, ٠٩:۵٣    نسخه چاپی    
اصل در اسلام، جنگ با کسانی است که به صورت مستقیم با ما می‌جنگند و برخی از فقها نیز گفته‌اند که حق مزاحمت برای زنان و بچه‌هایی که در پشت جبهه دشمن فعالیت می‌کنند وجود ندارد.
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) بر ضرورت توجه مراکز بین‌المللی نسبت به آموزه‌های اخلاقی اسلام تأکید کرد و گفت: اگر آموزه‌های اسلام مورد توجه قرار گیرد شاهد جنگ و خشونت در جهان نخواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی در دیدار نمایندگان کمیته بین‌الملل صلیب سرخ جهانی، با بیان این‌که اسلام نسبت به رعایت حقوق بشر اهمیت ویژه‌ای قائل است، اظهار داشت: اسلام از بیش از ۱۴۰۰ سال پیش دستورات و قوانین مهمی را درباره حقوق بشر مطرح کرده است.

وی با اشاره به آیات و روایات وارد شده در اسلام درباره جنگ، گفت: یکی از قوانینی که در اسلام درباره جنگ آمده است؛ لزوم جنگ و ستیز با کسانی است که در معرکه جنگ حضور دارند و اسلام، مسلمانان را نسبت به بقیه و کسانی که پشت جبهه حضور دارند اعم از زنان، کودکان و سالخوردگان به مدار توصیه کرده است.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: اصل در اسلام، جنگ با کسانی است که به صورت مستقیم با ما می‌جنگند و برخی از فقها نیز گفته‌اند که حق مزاحمت برای زنان و بچه‌هایی که در پشت جبهه دشمن فعالیت می‌کنند وجود ندارد.

وی با بیان این‌که قوانین جنگ در اسلام جزو مترقی‌ترین قوانین است، افزود: چیزهایی که صلیب سرخ جهانی و حقوق بشر دوستانه به دنبال آن است از مدت‌ها قبل مورد توصیه اسلام بوده است.
آیت الله فاضل لنکرانی ادامه داد: در اسلام آمده اگر کسی از جبهه دشمن به مسلمانان پناهنده شد و یا خواست راجع به دین تحقیق کند، کسی حق ندارد او را بکشد و در صورتی که به میدان نبرد دشمن بازگشت باید با او جنگید؛ حتی اگر برای تحقیق و مطالعه در مودر دین مهلت خواست باید به او مجال داد و چنانچه دین را هم نپذیرد باز حق تعرض نسبت به او وجود ندارد و باید او را با احترام به محل خود برسانند.

دیدار نمایندگان کمیته بین‌الملل صلیب سرخ جهانی با آیت الله فاضل

داعش چهره باطل و غلطی را از اسلام عرضه می‌کند

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به جنایات داعش نسبت به مسلمانان، ابراز کرد: امروز داعش چهره باطل و غلطی را از اسلام عرضه می‌کند، از این رو وظیفه همه آزادمردان جهان است که نسبت به این مسئله روشنگری کنند و به مردم برسانند که شیعه و مکتب اسلام ناب از تکفیری‌ها بیزار است.
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) تأکید کرد: داعش با جنایات خود چهره خشنی را از اسلام به نمایش گذاشته و به دنبال ذلیل کردن اسلام واقعی است.

وی با اشاره به جنایات بنی امیه نسبت به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، بیان کرد: مروان بن حکم به واسطه ظلم و جنایتی که نسبت به اهل بیت روا کرده بود از سوی مردم طرد شد اما زمانی که به خانه امام سجاد(ع) پناهنده شد، ایشان به این فرد پناه داد؛ این مسأله نشان دهنده بزرگی و عظمت دین اسلام است.
آیت الله فاضل لنکرانی با تأکید بر این‌که داعش از سوی مراکز امنیتی آمریکا و رژیم صهیونیستی حمایت می‌شود، گفت: استکبار جهانی به دنبال نشان دادن چهره‌ای غلط و خشن از اسلام است.

وی با تأکید بر این‌که دین برای حقوق بشر اهمیت ویژه‌ای قائل است، اظهار داشت: حقوق بشر دوستانه به دنبال این است که اگر جنگی صورت گرفت از مجروحان و ستم دیدگان مراقبت کند اما باید با توجه به دستورات اسلامی باید راهکارهایی برای عدم جنگ و محقق شدن صلح انجام داد.
استاد درس خارج حوزه علمیه ادامه داد: اسلام قوانین و مقررات اخلاقی فراوانی دارد که توجه به آنها می‌تواند جهان را از جنگ و خشونت حفظ کند.

وی با اشاره به روایات، گذشت را از ویژگی‌های بارز ائمه اطهار(ع) ذکر کرد و افزود: معصومان(ع) توصیه کرده‌اند اگر کسی به شما دشنام داد و پس از آن عذرخواهی کرد او را عفو کنید.
آیت الله فاضل لنکرانی بر ضرورت توجه صلیب سرخ جهانی و مراکز بین‌المللی نسبت به آموزه‌های اخلاقی اسلام تأکید کرد و ابراز داشت: اگر آموزه‌های اسلام از سوی مراکز بین‌المللی مورد تحقیق و پژوهش قرار گیرد و به کار گرفته شود دیگر جهان شاهد جنگ و خونریزی نخواهد بود.

دیدار نمایندگان کمیته بین‌الملل صلیب سرخ جهانی با آیت الله فاضل

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به رحمانیت دین اسلام، افزود: خداوند به پیامبر اسلام توصه می‌کند، نسبت به کسانی که به تو ظلم می‌کنند عفو و گذشت داشته باش.
استاد درس خارج حوزه علمیه در پایان با بیان این که مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) آمادگی تعامل و همفکری با صلیب سرخ جهانی و مراکز بین‌المللی که در راستای صلح در جهان فعالیت می‌کنند را دارد، گفت: مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در این زمینه اقدامات فراوانی را انجام داده و آمادگی همکاری با مراکز بین‌المللی در عرصه تحقیق، پژوهش، برگزاری سمینارها و همایش‌ها را دارد.

گفتنی است، در این دیدار مسؤول کمیته بین‌الملل صلیب سرخ جهانی از اهتمام ویژه مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) و شخص آیت‌الله فاضل لنکرانی نسبت به مسائل حقوق بشر دوستانه و برگزاری کلاس‌های کارگاه‌هایی در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) تشکر کرد.
این مسئول همچنین با تقدیر و تشکر از آیت‌الله فاضل لنکرانی به خاطر نقطه نظرات مفید و ارزشمند راجع به مسائل حقوق بشر، گفت: کتابی آیت‌الله فاضل لنکرانی در زمینه ممنوعیت سلاح‌های کشتار جمعی به چاپ رسانده که در کشورهای خارجی مورد استقبال قرار گرفته و همین مسئله سبب اشتیاق دیدار با وی را در من ایجاد کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠٩-١٣٩٣, ٠٩:۵٣

   

پر مبحث ترین ها