سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله العظمي سبحانی:

اسلامیّت، ستون خیمه نظام است

ستون خیمه انقلاب و نظام، اسلامیّت است و این امر باید در نهاد‌های مختلف از جمله مدرسه ودانشگاه به جامعه تزریق شود.
مرجع تقلید شیعیان جهان ستون خیمه انقلاب و نظام را اسلامیت دانست و بر تقویت این امر در جامعه تاکید کرد.

آیت الله جعفر سبحانی پیش از ظهر پنج شنبه در دیدار با روحانیون عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در سخنانی اظهار داشت: ستون خیمه انقلاب و نظام، اسلامیّت است و این امر باید در نهاد‌های مختلف از جمله مدرسه ودانشگاه به جامعه تزریق شود.

این مرجع تقلید در ادامه با تشریح ابعاد مختلف فتنه عنوان داشت: فتنه به فرموده علی (ع) به معنای شورش کور است و گاهی هم به گفته قرآن معنای امتحان و آزمایش دارد.

دین مردم، نظام را در برابر فتنه حفظ کرد

وی اضافه کرد: آن چیزی که توانست نظام ما را تا کنون حفظ کند و از مقابل فتنه‌ها به سلامت عبور دهد همین دین و عقیده مردم است.

آیت الله سبحانی با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی نظامی برخاسته از متن مردم و دارای یک ایدئولوژی خاصی می‌باشد اظهار داشت: کلیه نظام‌هایی که برخاسته از متن مردم هستند به دو قسمت تقسیم می‌شوند.

وی ادامه داد: در یک نوع از این نظام‌ها، گاهی مردم آن را پدید می‌آورند اما عقیده مردم درآن مطرح نیست همانند نظام لائیک که از متن مردم فرانسه برخاسته و تنها رای مردم در آن مهم است ولی عقیده مردم نقشی در اداره جامعه و حکومت ندارد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: نظام ما از طرفی هم خاست ملت است و از طرف دیگر یک نظام دینی است و که در ان عقیده محترم شمرده می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه امام راحل فرمود جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیشترونه یک کلمه کمتر اظهار داشت: جمهوری اسلامی که امام آن را مطرح کرد در حقیقت هر دو رکن خاست ملت و قوانین الهی را در بر می‌گیرد.

دموکراسی در جمهوری اسلامی در محدوده احکام الهی است

آیت الله سبحانی خاطر نشان کرد: در نظام جمهوری اسلامی خاسته‌ها باید درچهارچوب قانون وحدود الهی باشد و دموکراسی در این نظام مربوط به حدود و احکام الهی می‌باشد.

مرجع تقلید شیعیان جهان با بیان اینکه حکومت‌های دینی بر پایه دو اصل مشروعیت و محبوبیت شکل می‌گیرند افزود: در نظام ما مشروعیت یعنی اینکه از طرف خداوند باشد در حالی که در جوامع دیگر رای مردم را شرط می‌دانند اما ما می‌گوییم نظام ماباید از طرف خداوند و منطبق با حدود الهی باشد.

وی عنوان کرد: هیچ کس حق ندارد بر جامعه حکومت کند و رای هیچ کسی بر دیگری حاکم نیست و تنها حاکم خداوند است و در نزد او همه یکسان هستند وخداوند نیز حکومت را به انبیاء و ائمه داده است و اهل بیت (ع) نیز آن را به فق‌ها می‌دهند که همه این‌ها از جانب خداوند سر چشمه می‌گیرد.

آیت الله سبحانی اضافه کرد: محبوبیت حکومت‌های دینی نیزبا همراهی مردم حاصل می‌شود و برنامه‌ای هم که اسلام مطرح می‌کند با استقبال مردم مواجه می‌شود و محبوبیت دارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٢-١٣٩٠, ٠١:٣۶

   

پر مبحث ترین ها