سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نظر مراجع تقلید درباره آرایش کردن چیست

اشت ناخن و مژه برای وضو و غسل ایراد دارد مگر برای کسی ضروری باشد مثلا فرد اصلا مژه یا ناخن نداشته باشد اما اگر صرفا برای زیبایی باشد ایراد دارد.

به گزارش پارسینه، به طور طبیعی سبک زندگی دختران و زنان جوان این روزها نسبت به سال‌های گذشته تغییر کرده است و آنها به انواع جدیدی از آرایش روی آورده‌اند. از جمله آنها کاشت ناخن و مژه است که بسیار باب شده و سالن‌های زیبایی درآمد زیادی از این طریق کسب می‌کنند.

پارسینه در گزارشی نظر چند تن از مراجع عظام تقلید را در زمینه کاشت ناخن، مژه و آرایش صورت که این روزها طرفداران خاص خود را در بین زنان جوان دارد از دفاتر استفتائات ایشان جمع آوری کرده که در زیر می‌آید:


آیت الله سید علی خامنه‌ا ی:
اصل کاشت ناخن و مژه اگر برای بدن ضرر نداشته باشد اشکال شرعی ندارد. اما عموما اینها مانع غسل هستند و ایراد دارد مگر اینکه بتوان برای وضو و غسل آنها را برداشت. همچنین اگر زیبایی ایجاد کند باید از نامحرم پوشانده شود.
آرایش هم فی نفسه برای خانم‌ها اشکالی ندارد اما هر آرایش و زینتی را باید از نامحرم پوشاند.


آیت الله مکارم شیرازی:
کاشت ناخن و مژه برای وضو و غسل ایراد دارد مگر برای کسی ضروری باشد مثلا فرد اصلا مژه یا ناخن نداشته باشد اما اگر صرفا برای زیبایی باشد ایراد دارد.
آرایش هم برای نامحرم حرام است اما برای محارم اشکالی ندارد. البته آرایش خیلی کم که نامحسوس باشد مقابل نامحرم ایرادی ندارد.


آیت الله محمد تقی بهجت:
از نظر شرعی کاشتن ناخن اگر مانع رسیدن آب برای وضو و غسل باشد حرام است. کاشت مژه هم در صورتی که مانع آب باشد حرام است.
در مورد آرایش هم خانم های جوان صورتشان زینت است و چه آرایش داشته باشد یا نداشته باشد باید آن را از نامحرم بپوشانند و با چادر رو بگیرند.

آیت الله یوسف صانعی:
البته کاشت ناخن و مژه ضرورتی ندارد اما اگر می‌کارند باید مواظب باشند موجب تهییج و تحریک نامحرم نشود. همچنین اگر می شود آن را موقع غسل و وضو برداشت باید این کار را کرد اما اگر برداشته نمی‌شود و ثابت است تا زمانی که هست باید غسل و وضو را با نیت جبیره انجام دهند.

آرایش صورت هم مثل تتو که زیر پوست است مانعی ندارد اما اگر ذهن طرف(نامحرم) را به خود جلب می‌کند باید رعایت شود و پوشیده شود. زن هرطور که خودش را برای همسرش آ<اده کند ثواب دارد اما برای دیگران باید کاری کند که کوچکترین تهییج و تحریکی در نامحرم ایجاد نشود.

آیت الله صافی گلپایگانی:
کاشت ناخن حرام است چون مانع برای وضو و غسل ایجاد می‌کند. مژه هم اگر با چسب به مژه اصلی وصل می‌شود اشکال دارد اما اگر در پلک فرو می‌رود مانع وضو نمی‌شود.
آرایش مقابل نامحرم مطلقا حرام است. کلا هر زینتی که خانم داشته باشد باید از نامحرم پوشانده شود. حتی دست تا مچ هم بخواهد دیده شود باید بدون زینت و حتی بدون حلقه و انگشتر باشد.


آيت الله موسوی اردبیلی:
در مورد کاشت مژه و ناخن حکم کلی وجود دارد که اگر این کار مانع رسیدن آب به پوست باشد مشکل دارد و عموما اینطور است. مخصوصا ناخن که برای وضو و غسل ایراد دارد.
آرایش صورت هم مقابل نامحرم قطعا ایراد دارد. البته اگر در حد متعارف باشد اشکال ندارد اما نباید به گونه‌ای باشد که توجه را جلب کند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-١٠-١٣٩٣, ٢٣:٢٠

   

پر مبحث ترین ها