سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توصیه آیت‌الله العظمی سبحانی به طلاب:

طلاب در تعطیلات نوروزی درس را رها نکنند/ آغاز درس از هفته دوم عید

یکی از مراجع تقلید با بیان اینکه انقطاع درس، ملکه اجتهاد را از بین می‌برد به طلاب علوم دینی توصیه کرد که در تعطیلات نوروزی، درس و بحث را رها نکنند.


یکی از مراجع تقلید با بیان اینکه انقطاع درس، ملکه اجتهاد را از بین می‌برد به طلاب علوم دینی توصیه کرد که در تعطیلات نوروزی، درس و بحث را رها نکنند.

 آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی روز چهارشنبه در درس خارج اصول خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با بیان حدیثی از امام رضا علیه السلام اظهار کرد: آن حضرت فرمودند که فقیه عادل، یتیمی از شیعیان ما - که از تعلم ما بهره‌ای ندارند- را نجات می‌دهد. شیطان از هزار عابد نمی‌ترسد که از این یک فقیه می‌ترسد، چون عابد می‌خواهد خودش را نجات دهد ولی فقیه هم خود و هم دیگران را نجات می‌دهد.

به گفته این مرجع تقلید، افرادی که تحصیل کرده و مدرک دریافت کنند و در اداره‌ای مشغول به کار شوند، مشمول این حدیث نخواهند شد بلکه کسی مشمول این روایت می‌شود که به تدریس، تحقیق، تدوین و منبر مشغول باشد و برای نجات ایتام (ایتام علمی) تلاش کند.

وی با بیان اینکه طلاب باید با فراگیری علوم دینی، مردم را نجات دهند، تصریح کرد: تحصیل برای شغل، مشمول این روایت نمی‌شود و شاید شهریه هم برای او جایز نباشد.

آیت‌الله العظمی سبحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرارسیدن ایام تعطیلات نوروزی اظهار کرد که درس‌های وی در هفته اول تعطیلات نوروزی تعطیل است و از هفته دوم فروردین ماه از سر گرفته می‌شود.

وی در توصیه‌ای به طلاب علوم دینی از آنها خواست در ایام تعطیلات نوروزی در کنار صله ارحام، درس و بحث‌های حوزوی را رها نکنند، چراکه انقطاع درس، اجتهاد را از بین می‌برد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم خطاب به طلاب گفت: درس‌هایی که می‌خوانیم حکم قطرات آب در حوض را دارد. تعطیلات هم حکم آفتاب را دارد که بر این قطره‌ها می‌تابد و آنها را تبخیر می‌کند، بنابراین باید با مطالعه از این مسئله جلوگیری کنیم.

آیت‌الله سبحانی تاکید کرد: ما هر روز کوشش می‌کنیم شما را به اجتهاد نزدیک کنیم اما انقطاع از درس باعث از بین رفتن اجتهاد می‌شود. 
مهر

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-١٢-١٣٩٣, ٠٠:۴٠

   

پر مبحث ترین ها