سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مراسم بزرگداشت هشتمین سالگرد ارتحال آیت الله العظمی فاضل لنکرانی برگزار شد

بروز شده : ۴-٠١-١٣٩۴, ١٢:۴٩    نسخه چاپی    
در این مراسم پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و ذکر مصیبت شهادت حضرت زهرا(س) توسط محمدرضا عاصی مداح اهل بیت ، حجت الاسلام والمسلمین رفیعی عضو هیئت علمی جامعه المصطفی به ایراد سخن پرداخت.

هشتمین مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال آیت الله العظمی فاضل لنکرانی با حضور گسترده علما و مردم  در مسجد اعظم قم برگزار شد.

مراسم بزرگداشت هشتمین سالگرد ارتحال آیت الله العظمی فاضل لنکرانی برگزار شد
مراسم بزرگداشت هشتمین سالگرد ارتحال حضرت آیت الله فاضل لنکرانی شامگاه دوشنبه مصادف با شب شهادت حضرت زهرا(س) با حضور آیت الله العظمی  نوری همدانی، آیت الله امینی، آیت الله علوی بروجردی، حجت الاسلام والمسلمین مروی معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری، نمایندگان بیوت مراجع تقلید، حجت السلام والمسلمین صالحی منش استاندارقم، حجت السلام والمسلمین بنایی معاون استاندار قم، رضا سیار فرماندار قم، تعدادی از مدیران استاندار قم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، روحانیت و اقشار مختلف جامعه در مسجد اعظم قم برگزار شد.

مراسم بزرگداشت هشتمین سالگرد ارتحال آیت الله العظمی فاضل لنکرانی برگزار شد

در این مراسم پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و ذکر مصیبت شهادت حضرت زهرا(س) توسط محمدرضا عاصی مداح اهل بیت ، حجت الاسلام والمسلمین رفیعی عضو هیئت علمی جامعه المصطفی به ایراد سخن پرداخت.

مراسم بزرگداشت هشتمین سالگرد ارتحال آیت الله العظمی فاضل لنکرانی برگزار شد

حجت الاسلام ناصر رفیعی ضمن بیان ویژگی‌های این مرجع بزرگ، اظهار کرد: آیت الله فاضل لنکرانی علاقه زیادی به حضرت زهرا(س) و روضه خوانی ایام فاطمیه داشت و احیاگر فرهنگ فاطمی بود.

وی با بیان اینکه از پیام‌های حضرت آیت الله فاضل لنکرانی می‌توان به دغدغه‌هایی که ایشان در خصوص ایام فاطمیه و حضرت زهرا (س) داشت پی برد، گفت: اولین دغدغه و نگرانی وی در مورد شبهه افکنی و مطالبی است که عده‌ای در شبکه‌های ماهواره‌ای و یا با استفاده از وسایل وابزار مختلف در رابطه با حضرت زهرا(س) بیان می‌کنند و ذهن‌ها را به خصوص جوانان را نسبت به آن حضرت بد کرده و وجدان‌ها را جریحه دارد می‌کنند.

این استاد حوزه و دانشگاه، تردید در مورد شهادت حضرت زهرا(س) را دغدغه دیگر آیت الله فاضل لنکرانی دانست و افزود: این مرجع تقلید می‌فرماید؛ دشمنان در مورد شهادت حضرت زهرا(س) تردید می‌کنند در حالی که این امر از واضحات تاریخ اسلام است.

وی با بیان اینکه آیت الله فاضل لنکرانی فرد انقلابی، دنباله رو راه امام(ره) و همه وجود ایشان خدمت به نظام جمهوری اسلامی بود، گفت: این مرجع جهان تشیع علاقه وافری به مقام معظم رهبری داشتند و در درس خود فرمودند روزی که ما در مجلس خبرگان این انتخاب را پس از امام راحل انجام دادیم تصور نمی‌کردیم که به این زیبایی و ابهت کشور مدیریت و رهبری شود.

وحدت به معنای عقب نشینی از اصول نیست

حجت الاسلام رفیعی با اشاره به اینکه آیت الله فاضل لنکرانی اظهار داشته است که مقصود امام(ره) از وحدت این نبود که شیعه از مبانی اعتقادی و محکم خویش دست بردارد و شاهد کذب و دروغ حتی نسبت به حضرت فاطمه زهرا(س) باشد، ابراز داشت: لذا سومین دغدغه ایشان همین موضوع بود که وحدت به معنای عقب نشینی از اصول و مبانی اعتقادی و محکم شیعه نیست.

وی تصریح کرد: آیت الله فاضل لنکرانی گفته است؛ باید اعتراف کنیم که با گذشت ۱۴۰۰ سال نتواسته‌ایم آن گوهر بی‌نظیر را بشناسیم و از آن تأسف آور‌تر آنکه جهل و نادانی و چه بسا هواهای نفسانی و فریب افکار به ظاهر جدید را خوردن سبب آن گردیده که برخی کوردلان مقامات آن حضرت را مورد تردید قرار دهند.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: آیت الله فاضل لنکرانی حضرت زهرا (س) را محور حدیث کساء، آیه تطهیر و قیامت و نیز شفیع روز محشر معرفی کرده‌اند.

وی با بیان اینکه خطبه حضرت زهرا (س) سند حقانیت شیعه و نخستین خطبه صادرشده بعد از رحلت پیامبر(ص) از این خاندان است، عنوان کرد: به تعبیر آیت الله فاضل لنکرانی این خطبه آتشین سراسر استدلال و مملو از آیات قرآن در دفاع از ولایت است.

حجت الاسلام رفیعی با اشاره به اینکه خطبه فدک در مورد اموال نیست، گفت: شأن حضرت زهرا(س) بالا‌تر از این است و سند حقانیت شیعه و محور رضایت خداوند است.

همه باید در تروبج فرهنگ فاطمی تلاش کنند

وی در خصوص ترویج فرهنگ فاطمی تأکید کرد: وحدت به معنای کنار گذاشتن مبانی اعتقادی نیست و معلمان، اساتید، روحانیون و صدا و سیما باید فضائل حضرت زهرا (س) را منهای توهین به مقدسات و جو سازی بیان کنند.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه تصریح کرد: مقام معظم رهبری نیز اهتمام خاصی به روضه فاطمیه دارند و با وجود اینکه در مشهد بودند اما روضه فاطمیه ایشان نیز برقرار است و بر تبدیل شدن ایام فاطمیه به یک روش و سنت فراگیر در جامعه تأکید می‌کنند و خودشان نیز مقید به این مسئله هستند.

وی گفت: زمانی که به خدمت آیت الله سیستانی در نجف اشرف مشرف شدم ایشان در سخنان خود گفتند؛ درس نهج البلاغه آیت الله فاضل لنکرانی از درس‌های خوب در قم بود و از اینکه دیگر نهج البلاغه گفته نمی‌شود گلایه کردند.

نبوغ فکری، تواضع و فروتنی از ویژگی‌های آیت الله فاضل لنکرانی بود

حجت الاسلام رفیعی در پایان، آیت الله فاضل لنکرانی را مرید امام راحل و مقام معظم رهبری، با تقوا، دارای تعبد شرعی، علاقمند به مکتب ائمه عصمت و طهارت، دارای نبوغ فکری، تواضع و فروتنی توصیف کرد.

 

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠١-١٣٩۴, ١٢:۴٩

   

پر مبحث ترین ها