سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پای درس اخلاق آیت‌الله جوادی‌آملی؛

انسان عاقل لحظه برگشت به الله را عيد می‌داند

آیت‌الله جوادی‌آملی در درس اخلاق خود گفت :حضرت امير(ع) فرمود هر روزی که به مولايت برگشتی و گناه نکردی آن روز عيد شماست؛ اين عيد عاقلان است، لذا عاقل آن لحظه برگشت به الله را عيد می‌داند.

به گزارش مهر، آیت الله جوادی آملی در آخرین جلسه درس اخلاق خود در سال ۱۳۹۳ که در محل نمازخانه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، مسئله گذشت و تحول ایام را از بهترین زیبایی های دنیا برشمرد و اظهار داشت:گرچه براي دنيا مذمّت‌های فراوانی شده است؛ لکن يکي از برجستگی ها و زيبايی های دنيا همین حرکت، دگرگونی، تحول و تغير دنياست؛ هم برای کسانی که رنج‌ديده‌اند اين تحول، تغيير ايجاد می کند و هم برای کسانی که متنعم‌اند مانع غرور است. اين تغير و دگرگوني نشانه این است که هیچ چیز در این دنیا پایدار نیست و لذا اگر کسی در رنج است می داند که این حال او دائمی نیست و اگر کسی در گنج است او هم می داند که این وضع دائمی نخواهد بود لذا گرفتار غرور نمی شود.

وی ادامه داد: آغاز فروردین که بنابر سنت عید است سنت خوبی است، اما اين عید مبدأ خوبی برای تغير معنوی انسان نيست، اين عید تنها ناظر به جنبه حيات گياهی است؛ عيد که از عود و رجوع است و از بيانات نورانی امير بيان(ع) که فرمود هر روزی که به مولايت برگشتی و گناه نکردی آن روز عيد شماست؛ اين عيد عاقلان است، لذا عاقل آن لحظهٴ برگشت به الله را عيد می داند.

آیت الله جوادی آملی در تفسیر و توضیح دعای تحویل سال بیان داشت:دعايی که در اول سال خوانده می شود ناظر به همين است؛ «يا مقلّب القلوب و الأبصار يا مدبّر الليل و النهار يا محوّل الحول و الأحوال حوّل حالنا الی أحسن الحال» نه «الی حالِ حَسن» حالِ ما ان‌شاءالله خوب است همه ما عادليم، وارسته‌ايم، منزّه‌ايم اما می خواهيم احسن‌الأحوال داشته باشيم دين به ما گفته آن بهترين را بپذيريد، بهترين حرف را بپذيريد و بهترين حرف را بزنيد «من أحسن قولاً ممن دعا»؛ سخن از خوب بودن نيست سخن از خوب‌تر بودن است!

وی تاکید داشت: بنابراين ما بايد بسنجيم که عيد ما چه وقتی است؟ صِله رحم و بازديد و دیگر مراسم مرسوم در عید، سنت خوبی است اما جامعه را عقل اداره می کند اگر مسجدها و حسينيه‌ها نتواند ما را به حداقل عقل برساند از مراکز دیگر کاری ساخته نیست، هرگاه ما عاقل بشويم آن وقت عيد ما می شود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠١-١٣٩۴, ١٠:٣۴

   

پر مبحث ترین ها