سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله العظمی نوری همدانی:

دیرکرد بانکی ظلم به مردم است

نامه های زیادی از طرف مردم به دست من می رسد که از دیرکردهای بانکی که آثار مخربی هم دارد و ظلم و اجحاف به مردم هم هست، گلایه دارند.
حضرت‌ آیت‌الله نوری همدانی گفتند: نامه های زیادی از طرف مردم به دست من می رسد که از دیرکردهای بانکی که آثار مخربی هم دارد و ظلم و اجحاف به مردم هم هست، گلایه دارند.  

 به گزارش مرکز خبر حوزه، معظم له ظهر امروز در دیدار جمعی از مدیران شعب موسسه مالی اعتباری مهر استان قم، با اشاره به نامگذاری امسال به نام سال «جهاد اقتصادی» از سوی رهبر معظم انقلاب، اظهار داشتند: اقتصاد یکی از مهمترین مقوله های زندگی انسان هاست که باید به آن توجه ویژه ای شود؛ زیرا  انسانی که از لحاظ معاش دچار مشکل باشد، از لحاظ معاد هم دچار مشکل است.

حضرت آیت الله نوری همدانی با تأکید بر عملی شدن شعار بانک داری اسلامی، گفتند: درست است که کارهایی در این زمینه صورت گرفته است، اما به طور صد در صد شاهد عملی شدن بانکداری اسلامی نبوده ایم.

ایشان افزودند: نامه های زیادی از طرف مردم به دست من می رسد که از دیرکردهای بانکی که آثار مخربی هم دارد و ظلم و اجحاف به مردم هم هست، گلایه دارند.

این مرجع تقلید تصریح کردند: یکی از کارهایی که جامعه را دچار آسیب می کند ترویج ربا و ربا خواری است.

*دریافت حتی یک شاهی اضافه از وام گیرنده حرام است


معظم له گفتند: این که در بانک ها، برای دادن وام، از همان ابتدا چک و یا سفته هایی با مبالغ بیشتر از آن مبلغ وام را از وام گیرنده می گیرند این حرام است، چرا که در اسلام کسی که به کسی قرض می دهد حق ندارد حتی یک شاهی هم اضافه بگیرد.

حضرت آیت الله نوری همدانی تأکید کردند: امروز ادعاهای زیادی مبنی بر عدم وجود ربا در بانک های ما وجود دارد اما بسیاری از کارها وجود دارد که این ادعا را رد می کند.

ایشان خطاب به مسئولین شعب مؤسسه مالی اعتباری مهر قم گفتند: اگر واقعا بتوانید ربا را از سیستم بانکی خود حذف کنید، خدمت بزرگی به جامعه و مردم کرده اید.

معظم له در ادامه با اشاره به ایام ارتحال حضرت‌ امام (ره) و سالروز 15 خرداد، گفتند: ماه خرداد در تاریخ ایران جایگاه ویژه ای دارد؛  چون اصل حرکت انقلابی در این ماه ایجاد شده است.

حضرت آیت الله نوری همدانی با بیان این که حرکت های بزرگی که در تاریخ شروع شده است دو نوع است، گفتند: برخی از این حرکات مقطعی و برخی با اثر گذاری بیشتری هستند.

ایشان گفتند: پیامبران در حرکت های خود به مردم توجه ویژه ای داشتند و سعی می کردند که در مردم حرکتی به وجود بیاورند.

این مرجع تقلید تصریح کردند: حرکت امام راحل هم حرکتی پیامبرگونه است، چون امام راحل حرکت خود را با مردم شروع کرده و به آن ها توجه داشتند.

معظم له افزودند: مردم ما در زمان قبل از آغاز حرکت امام خمینی(ره) در ذلت زندگی کرده بودند و به نوعی حکومت طاغوت را پذیرفته بودند.

*آثار انقلاب اسلامی در اروپا مشاهده می شود.

حضرت آیت الله نوری همدانی گفتند: امام خمینی(ره) با حرکت خود که در ماه خرداد شروع کردند، انقلابی را به ثمر رساندند که امروز آثار آن در اروپا هم مشاهده می شود.

ایشان افزودند: خدمت کردن در نظام تأثیرگذاری فراوانی دارد و ارزشمند است؛ البته خدمت کردن باید با اخلاص در عمل همراه باشد چرا که در غیر این صورت کارها نتیجه بخش نخواهد شد.

این مرجع تقلید در پایان با اشاره به نقش بسیجیان در ماندگاری انقلاب، افزودند: بسیجیان در تاریخ جمهوری اسلامی ایران همیشه نقش داشتند و در هر کاری پیش قدم بوده اند، و امیدواریم در ایجاد بانکداری اسلامی و بدون ربا هم موفق باشند.  

 
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠٣-١٣٩٠, ٢٣:١۴

   

پر مبحث ترین ها