سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تجلیل از مقام علمی و عرفانی آیت‌الله جوادی آملی به مناسبت روزمعلم

بروز شده : ٩-٠٢-١٣٩۴, ١٢:۴٩    نسخه چاپی    
شاگردان درس خارج فقه آیت‌الله جوادی آملی از مقام علمی، عرفانی، فقهی و فلسفی این مرجع تقلید در آستانه روز معلم تجلیل کردند.به گزارش خبرنگار مهر، درس خارج فقه آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در روز چهارشنبه متفاوت از روزهای دیگر برگزار شد.

 روز معلم انگیزه‌ای شد تا شاگردان این مرجع تقلید همانند سال‌های گذشته از مقام علمی، عرفانی، فقهی و فلسفی استاد خود تجلیل کنند.

این برنامه با اهدای دسته‌گل به آیت‌الله جوادی آملی آغاز شد و سپس حجت‌الاسلام عباس اسکندری یکی از شاگردان درس خارج فقه این استاد حوزه، در توصیف مقام علمی و عرفانی آیت‌الله جوادی آملی سخنرانی کرد.

 

وقتی از کسی تعریف می‌شود خط آتش شیطان شروع می‌شود

آیت‌الله جوادی آملی در ابتدای درس خود با اشاره به فرارسیدن میلاد امام جواد علیه السلام اظهار کرد: وجود مبارک امام جواد علیه السلام به ما این وعده را داد که برای انسان درجات فراوانی است و انسان می‌تواند به آن درجات نائل بشود لکن سرمایه این ترقی، اعتماد به لطف خداست.

وی ادامه داد: پیام روایت امام این است که اگر یک کالایی گران بود بهای آن اعتماد به خداست و اگر مقامی خیلی رفیع و بلند بود نردبان آن اعتماد به خداست.

این مرجع تقلید گفت: از خدای سبحان مسئلت می‌کنیم نظام و رهبری و حوزه‌های علمیه و دولت و ملت که در اثر خون‌های پاک عده زیادی از بهترین فرزندان اهل بیت به اینجا رسیده‌اند را هم به گران ترین کالا برساند و هم به برترین درجات.

آیت‌الله جوادی آملی از شاگردانی که در آستانه روز معلم در ابتدای این درس از وی قدردانی کردند، حق شناسی کرد و افزود: همه ما باید مواظب باشیم. امیرالمومنین علیه السلام در عهدنامه مالک مرقوم فرمودند که شیطان همیشه در صدد آسیب زدن است اما وقتی که از یکی تعریف می‌کنند خط آتش و خط حمله آغاز می‌شود.

استاد برجسته حوزه گفت: آن حضرت فرمودند گاهی تک تیراندازهایی هستند که جزو ماموران اجرایی شیطان هستند اما وقتی از شما تعریف می‌کنند باید مواظب باشید خط حمله شروع شده است.

مرجع تقلید شیعیان همگان را به تلاش و کوشش برای رسیدن به مقام والای معنوی توصیه کرد و افزود: اگر به آن درجاتی که مورد نظر است نرسیدیم سعی کنیم پیش اهل بیت مسلوب الحیثیه نشویم. چون تمام کوشش شیطان این است که ما را بی‌آبرو کند.

آیت‌الله جوادی آملی ادامه داد: شیطان از ما مال نمی‌خواهد بلکه در درجه اول می خواهد ایمان ما را بگیرد. بعضی‌ها در عالم هستند که اسلام ندارند ولی بر اساس آبرو زندگی می‌کنند. ابلیس در مرحله دوم کوشش می‌کند آبرو را از انسان بگیرد.

وی با بیان اینکه دنیا یک مرتع آبروبر است، اظهار کرد: ماه‌های رجب، شعبان و رمضان فرصت‌های مغتنمی است .

 

هیچ هدیه‌ای برای فرزانگان ارزشمندتر از گوش سپردن به سخنان آنها نیست

در ابتدای این برنامه، حجت‌الاسلام اسکندری مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم گفت: تقارن سالروز شهادت استاد شهید فیلسوف، فقیه و مفسر عالی مقام آیت‌الله مرتضی مطهری، روز علم و عالم و معلم با ولادت باسعادت مولی الموحدین و امام العارفین حضرت علی بن ابی طالب(ع) و ولادت سراسر نور حضرت جوادالائمه(ع) ما را بر آن داشت تا ولادت آن دو امام همام را تبریک بگوئیم و یاد و خاطره استاد شهید را گرامی داشته و از یک عمر تلاش عالمانه و محققانه آن اسوۀ تقوا و عرفان و معنویت که اندکی پس از پیروزی انقلاب اسلامی توسط خفاشان شب پرست مورد هجمه قرار گرفت و در جوار قرب پروردگار و در نزد رب العالمین روزی‌خور خانِ پربرکت ربوبی شد، تجلیل بعمل آوریم.

وی گفت: این حادثه موجب شد تا هر سال شاگردان و متعلمان علوم وحیانی و فقه اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در این محفل علمی و نورانی از استاد فرزانۀ خود تقدیر و تجلیل بعمل آورند و چه خوب است امسال تقدیر از زحمات طاقت فرسای استاد خود را در طرح دغدغه‌ها و نگرانی‌ها و توقعاتی که نوعاً عالمان ربانی از متعلمان و شاگردان خود دارند قرار دهیم که هیچ تجلیل و تقدیر و هدیه‌ای برای فرزانگان عرصه علم و دانش ارزشمندتر از گوش سپردن به سخنان حکیمانه و سرسپردن به راهنمایی‌های دلسوزانه آنها نیست.

حجت‌الاسلام اسکندری گفت: پیشوای پرهیزکاران در توصیف عالمان ربانی فرموده است که علم بر آنها با تمامی حقیقت بینایی خود، هجوم آورده است و آنها با جان‌هایی آمیخته با یقین به سر می‌برند و آنچه پذیرش آن برای مردم زیاده طلب، سخت و دشوار است برای آنها آسان و ملایم است و آنچه موجب ترس و وحشت نادانان است برای آنها اموری عادی و بدون بیم و نگرانی است، تا آنجا که در فراز پایانی کلامشان با سوز، اشتیاق خود را برای رؤیت آنها بیان می‌کنند.  

 

 

 

دلتنگی‌ها و گلایه‌های استاد

حجت‌الاسلام اسکندری خطاب به آیت‌الله جوادی آملی گفت: بارها در سخنرانی‌ها و محافل گوناگون این گونه دلتنگی ها، شکوه‌ها و دغدغه‌ها، را از شما نیز شنیده و به کرات شاهد غصه‌های فراوان آن وجود ذی جود از دنیا گرایی و بدور بدون از تهذیب و سیر و سلوک برخی از جویندگان علم بوده‌ایم به ویژه از اتلاف عمر وعدم استفاده بهینه از اوقات تحصیل و وجود تعطیلی های بی شمار حوزه‌های علمیه سخن به میان آورده‌اید و این حاکی از روح بلند و متعالی و دلسوزی و عنایت ویژه حضرتعالی نسبت به پویندگان طریق علم و معرفت است.

وی گفت: امروز ما شاگردان و ارادتمندان به استاد فرزانۀ خود ضمن تقدیر و تجلیل از مقام علمی و معنوی و عرفانی و زحمات طاقت فرسایتان در پرورش شاگردانی که امید است علوم اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را سینه به سینه به نسل‌های آینده انتقال دهند و موجب نشر احکام و معارف اسلام عزیز باشند، با شما عهد و پیمان می بندیم که از همۀ این آسیب‌هایی که در کلام مولای متقیان علی(ع) آمده است به حول و قوه الهی مصون مانده و با دعاهای خیر‌تان بتوانیم پاسداران خوبی برای دین مبین اسلام و تشیع ناب علوی(ع) باشیم.

شاگردان درس خارج فقه آیت الله جوادی آملی در پایان این مراسم با اهدای هدایایی از مقام علمی، عرفانی، فقهی و فلسفی استاد خود قدردانی کردند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٢-١٣٩۴, ١٢:۴٩

   

پر مبحث ترین ها