سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

طلاب و روحانیون بهترین ابزار برای مبارزه با فساد هستند

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید طلاب و روحانیون را بهترین ابزار مبارزه با فساد عنوان کرد و گفت: طلاب در ایام تبلیغ به مناطق مختلف اعزام شوند و مسائل اسلامی را مطرح کنند.


 
به گزارش مرکز خبر حوزه، وی عصر روز یکشنبه در دیدار با اعضای شورای برنامه ریزی حوزه علمیه خراسان در مدرسه امام سجاد(ع)، مفاسد اخلاقی را یکی از مشکلات امروز دانست و افزود: امروز از خارج و داخل کشور شاهد حضور و افزایش ابزار گناه حتی در منازل هستیم و نمی توانیم دست روی دست بگذاریم، بلکه از طرق صحیح باید جلوی این مفاسد را بگیریم.

آیت الله مکارم شیرازی اضافه کرد: حال اگر قادر نباشیم به طور کامل از بین ببریم، تکلیف ساقط نمی شود و خیلی کارها را نیز می شود انجام داد.

وی اعزام مبلغ به مناطق مختلف را برکتی برای اسلام عنوان کرد و افزود: طلبه ها را در هر پست و مقامی هستند به نقش آفرینی در ایام تبلیغ ترغیب کنید.

وی با اشاره به اینکه دشمنان مشکلاتی نیز در اصول و فرع و قرآن مطرح می کنند، گفت: دیگر تیری نمانده است که از سوی معاندان به سمت اسلام، پرتاب نشده باشد؛ هرروز شاهد هستیم که در خصوص قرآن که کلام خداوند می باشد شبهاتی بی اساس مطرح می کنند.

 

* طلاب پاسخ شبهات رابدهند

این مرجع تقلید بر لزوم تحول در حوزه های علمیه با توجه به شرایط زمان تاکید کرد و گفت: حوزه ها باید نیازهای زمان را برطرف کرده و بر اساس مشکلات زمان، خود را تجهیز کنند.

وی به برخی شبهات معاندان اشاره و تصریح کرد: این شبهه را مطرح می کنند که قرآن در خصوص مساله حجاب مطلبی بیان نکرده است و یا مساله ربا برای آن زمان بوده و امروز دیگر مطرح نشود؛ امروز طلاب باید با این شبهات آشنا باشند و از طریق مکتوب پاسخ دهند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه امروز تکفیری ها و وهابی ها بلایی برای عالم اسلام شده اند، ابراز داشت: برخی از افراد و افکار، آتش زیر خاکستر بودند که با ظهور داعش و افراد بی رحمی که ثمره شوم شجره خبیث وهابیت هستند، آشکار شدند و باید با آنها مقابله کرد.

آیت الله مکارم شیرازی بر لزوم تعلیم روش پاسخگویی به شبهات در طلاب تاکید کرد و اظهار داشت: لازم است روش شناسی آموخته شود، چرا که دشمنان به دنبال شیعه ستیزی هستند تا بدبینی ایجاد کنند؛ اما ما اگر از شیوه اهلبیت(ع) استفاده کنیم، قادر به مقابله با آنها خواهیم بود.

وی همچنین توسعه سیاسی و فرهنگی تشیع را یکی از مهمترین عوامل تقویت دشمنی معاندان دانست و ابراز داشت: دشمنان به دلیل پیشرفت های تشیع، شروع به تبلیغات کرده اند و ما نیز در مقابله با آن ها باید مجهز باشیم.

وی همچنین بر لزوم تقویت فرهنگ و معنویت در مشهد تاکید کرد و اظهار داشت: دشمنان برنامه های بسیاری برای مقابله با فرهنگ تشیع در مشهد تدارک دیده اند که با برنامه ریزی و تبلیغ با آن ها مقابله شود.

 

* توطئه دشمن این است که مذهب را از طریق مذهب از بین ببرد

این مرجع تقلید بر لزوم مقابله با عرفان های کاذب تاکید کردند و گفت: دشمنان می خواهند در مقابل دستگاه اهل بیت(ع)، تشکیلات دیگری را ایجاد کنند و باید مراقب بود؛ توطئه دشمن این است که مذهب را از طریق مذهب از بین ببرد.

 

* مناطق آسیب پذیر تقویت شود

وی با اشاره به اینکه امروز امام زمان(عج) از ما انتظار دارند تلاش و فعالیت بیشتری داشته باشیم، تصریح کرد: نظام اسلامی نیز دست ما را برای تلاش بازگذاشته است و انشاالله مناطق آسیب پذیر نیز تقویت شود.

 

* تاسیس حوزه علمیه جدید در یکی از شهر های مشهد

وی همچنین بر ضرورت تاسیس حوزه های علمیه متعدد در حاشیه مشهد تاکید کرد و گفت: ما هم برای اینکه به گفته خود عمل کرده باشیم تاسیس حوزه علمیه ای را می پذیریم و انشاالله حوزه علمیه مجهزی برای نخبگان به همراه تعدادی خانه اساتید و مسجد و کتابخانه تاسیس کنیم.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه با تاکید بر اینکه حوزه های علمیه مسوولیت مهمی در خصوص مسائل مشهد دارند، گفت: دوره های تبلیغی در پایان ایام هفته در مدارس و مساجد برخی مناطق برگزار شود که دشمن احساس کند ما در آنجا حضور قوی داریم.

وی با بیان اینکه حوزه علمیه خراسان بعد از حوزه علمیه قم، مهمترین حوزه است، گفت: همیشه بزرگانی از حوزه علمیه خراسان برخاستند که آثار آن ها در همه نقاط وجود دارد و بنابراین تلاش مدیران حوزه خراسان باید این باشد که این شجره طیبه همانند سابق برتر شود.

وی افزود: به حوزه علمیه خراسان افتخار می کنیم و شخصی مدبر نظیر آیت الله طبسی اشراف بر این حوزه دارند و مدیریت وی در آستان قدس بر همگان روشن شده است و در حوزه، مدیریت خوبی دارند.

وی گفت: توجه به قرآن بیش از آن که ما فکر می کنیم مهم است؛ ما هرکاری در سایه قرآن انجام دادیم موفق بوده است و از هرنظر به توفیقات خوبی دست پیدا کردیم.

این مرجع تقلید در پایان بر لزوم تربیت طلاب مستعد تاکید کرد و اظهار داشت: حوزه های علمیه باید امثال مرحوم آخوندخراسانی و شیخ انصاری تربیت کند و نباید صرفا گفت تربیت این علمای بزرگ منحصر به زمان های گذشته بود چرا که هنوز هم استعدادهای خوبی در حوزه هستند.

 

* باید مباحث عقلی، فکری و کلامی تقویت شود

آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید بر لزوم تقویت علوم عقلانی در حوزه تاکید کرد و گفت: باید مباحث عقلی، فکری و کلامی مطرح شود و افکار خود را در این مسائل بالا ببریم.

وی عصر روز یکشنبه در دیدار اعضای شورای برنامه ریزی حوزه علمیه خراسان در موسسه امام صادق(ع)، افزود: ما طرفدار مکتب فرد نیستیم؛ اما بدین معنا نیست که تفکر را از بین ببریم؛ مقصود این است همانگونه که قرآن فرمود باید افکار ارتقا یابد.

 

وی با اشاره به اینکه حوزه های علمیه باید نیازهای امروز را درک کنند و در مسیر رفع نیازها گام بردارند، اظهار داشت: در گذشته علم را برای علم می خواندند، اما امروز به قدری به علم نیاز است که تمام حوزه ها باید دست به دست هم بدهند و با همفکری، همدلی و هم زبانی نیازها را برطرف کنند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه امروز از طریق اینترنت فرهنگ اسلامی در خطر قرار دارد، گفت: فردی در خود ایران اسلامی، سایتی دارد که در آن نوشته است تمام مسائل مربوط به خداشناسی فروع می باشد و قرآن کلام پیامبر(ص) است و ارتباطی با وحی ندارد.

وی با اشاره به اینکه در داخل کشور دشمنانی داریم که با رسالت و نبوت و توحید می جنگند، گفت: از خارج کشور نیز دشمن، تمام مسلمانان را علیه شیعه برانگیخته و در هیچ زمانی جدل شیعه و سنی در این حد نبوده است؛ امروز آمریکا و همپیمانانش، کشورهای عربی و اسلامی را تفهیم کرده اند که قدرت ایران علیه شما است و باید برای مقابله با ایران آماده باشید.

وی با اشاره به تبلیغات سوء و فشارهای برخی گروه ها به علمای معتدل در خارج از کشور، ابراز داشت: به قدری به آن ها فشار آورده اند که اگر کسی بخواهد از صلح طرفداری کند، منزوی می شود و ناچار است از طرف های دیگر حمایت کند.

 

* فرهنگ اسلامی از داخل و فرهنگ شیعی از خارج کشور در حال خطر است

آیت الله سبحانی با تاکید بر اینکه فرهنگ اسلامی از داخل و فرهنگ شیعی از خارج کشور در حال خطر است، اظهار داشت: باید حوزه خراسان و حوزه علمیه قم که از حوزه های مادر محسوب می شوند در کمال ارتباط بوده و وحدت رویه داشته باشد و طبق اهداف برنامه ریزی شود.

وی افزود: برنامه ریزی ها باید در راستای هدف حفظ اسلام و تشیع صورت گیرد و خروجی فعالیت های حوزه مشهد و قم بتواند ضامن و نگهبان فرهنگ اسلامی و تشیع باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه از طولانی کردن برنامه ها باید کاسته شود و امروز زمانی نیست که علم اصول در 12 سال تعلیم شود، گفت: امروز باید در اندک زمان به اهداف دست پیدا کرده و طلاب را تربیت کنیم.

این مرجع تقلید بر لزوم تقویت زبان عربی تاکید کرد و گفت: علمای ایران هرگاه به خارج از کشور می روند به دلیل عدم تسلط بر زبان نمی توانند با مردم ارتباط برقرار کنند، در حالی که مسلمانان انتظار دارند مطالب را به زبان عربی بیان کنیم.

 

* تسلط برزبان عربی الزامی باشد

وی با تاکید بر اینکه تسلط بر زبان خارجه کمال محسوب شده اما تسلط بر زبان عربی کمال و الزامی می باشد، اظهار داشت: حوزه باید بتواند خطیب عربی تربیت کرده و طلابی که قادر به نگارش مقاله به زبان عربی باشند پرورش دهد تا با کتب تدوین شده شیعی مقابله کنند؛ با صرف ساده عربی نمی شود به این امکان دست یافت.

وی همچنین بر لزوم آگاه سازی از برنامه های دیگران تاکید کرد و گفت: برخی کشورهای منطقه در کشورهای دیگر برای تربیت طلاب خود با برنامه گام برمی دارند که لازم است از برنامه های آن ها آگاه باشید.

آیت الله سبحانی در ادامه بر لزوم استعدادیابی طلاب در رشته های تخصصی تاکید کرد و اظهار داشت: استعدادهای طلاب پیش از فراگیری علوم عمومی، در زمینه علوم مختلف سنجیده شود و سپس آن ها به تبلیغ و تعلیم گرایش یابند.

وی با اشاره به اینکه بعد از رحلت مرحوم آقای فلسفی خطیب توانایی در تهران به عنوان جانشین وجود ندارد، گفت: در گذشته در مشهد خطیب های والامقامی حضور داشتند و امروز اهتمام به تقسیم طلاب در تبلیغ و تعلیم لازم است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٢-١٣٩۴, ١١:٢٨

   

پر مبحث ترین ها