سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله استادی: نیازمندان در جامعه اسلامی به صورت خاص حمایت شوند

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه در جامعه اسلامی نباید غافل از نیازمندان باشیم، گفت: فلسفه و حکمت ماه مبارک رمضان درک شدت فقر و نیازمندی نیازمندان است و باید در جامعه اسلامی افراد نیازمند و کم درآمد به صورت جدی مورد حمایت قرار گیرند.


 
به گزارش ایرنا، آیت الله رضا استادی در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه قم در شبستان امام خمینی حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) افزود: در جامعه اسلامی، هر کس به اندازه و سهم خود باید به نیازمندان کمک کند و روزه برای این است که شدت فقر را بفهیم و در عرصه سیاسی نیز چنین طرح شده که مسوولانی موفق تر هستند که خود طعم فقر و نیازمندی را چشیده باشند.

وی یادآورشد: اگر نماز و روزه های ما سطحی باشد در جامعه تقوا ایجاد نخواهد شد، حکمت و فلسفه روزه این است که تقوا پیشه کنیم و وضع فقرا و مساکین شناخته شوند و حقوق آنها نیز پرداخت شود، اگر ما به وظایف شرعی خود عمل و حقوق مستمندان را پرداخت کنیم بسیاری از مشکلات کشور برطرف می شود.

وی ادامه داد: مسوولی که از ابتدا وضع مالی خوبی داشته و طعم فقر و نداری را نچشیده باشد نمی تواند وضعیت مردم فقیر و نیازمند را دریابد، افرادی که به احوال نیازمندان اطلاع داشته باشند اگر خمس و زکات و سهم امامی بدهکار هستند آن را می پردازند و از احوال محرومان غافل نخواهند بود.

استادی با بیان اینکه روزه همه روزه داران دارای اهمیت است ولی باید کیفیت روزه را با انجام برخی کارها و اقدامات بالا ببریم، گفت: همه روزه هایی که انسان برای خداوند می گیرد، اگر صحیح باشد ارزش دارد ولی با رعایت برخی نکات از جمله اخلاص، تقوا، کمک به نیازمندان و غیره ارزش روزه بالاتر می رود.

وی ادامه داد: در روایات است که در ماه رمضان همه اقسام بدن روزه دار مانند گوش، چشم، موی سر و پوست و سایر جوارح باید روزه باشند و ماه رمضان برای انسان باید نسبت به روزهای معمولی سال تفاوت داشته باشد.

استادی خاطرنشان کرد: اگر یک ماه روزه بگیریم و روزه ما هم صحیح باشد ولی بعد از ماه رمضان غفلت کنیم و دنبال گناه برویم معلوم است روزه در ما اثر نکرده، آن روزه ما، روزه ای که معصومین(ع ) سفارش کرده، نیست؛ هدف از روزه باید تقوا و خدا ترسی باشد و در این ماه باید به این هدف نزدیک شویم.

استاد حوزه علمیه قم اضافه کرد: یک ماه روزه داری باید در طول سال و عمر انسان تاثیر داشته و انسان را با تقوا کند و در زندگی انسان در طول سال اثربخشی داشته باشد.

وی با اشاره به روایتی از حضرت علی(ع) گفت: انسان با اراده خود برای خداوند از غذا خوردن و سایر کارهایی که روزه را باطل می کند اجتناب می کند و این روزه بدن است و اگر قرار است قلب انسان روزه باشد باید از همه اسباب شر خالی باشد به این معنا که اگر نسبت به کسی کینه داریم و کسی به ما ظلم و ستم کرده و قصد انتقام از او را داریم باید با گذشت، قلب خود را از اسباب شر خالی کنیم.

استادی گفت: گاهی از زندگی زناشویی دختر و پسر دو سال می گذرد ولی به فکر طلاق می افتند و این فکر طلاق در حقیقت شر است، در بسیاری از موارد طلاق بی تقوایی است.

استاد حوزه علمیه قم اظهار کرد: در جامعه بین مردم افراد گرفتار زیاد است و گاهی آمارهایی ارائه می شود که به راحتی قابل قبول نیست ولی حقیقت است و کسانی هستند که برای تامین هزینه های ابتدایی زندگی خود مشکل دارند و باید در ماه مبارک رمضان به فکر این افراد باشیم.

استادی تصریح کرد: اگر از معصومین سئوال کنیم چرا روزه می گیریم پاسخ می دهند تا کسانی که وضع خوبی دارند طعم گرسنگی را بچشند و بدانند به افراد گرسنه چه می گذرد و باید به فکر فقرا باشیم، حکمت روزه این بوده که با لمس گرسنگی به فکرمساکین باشیم.

وی یادآورشد: پست و مقام و کارهای دنیایی هیچ کدام ماندگار نیست ولی چیزی که همیشه همراه انسان بوده و برای او می ماند تقوای الهی است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٣-١٣٩۴, ٢٠:٢۵

   

پر مبحث ترین ها