سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اما و اگرهای بودجه نهادهای حوزوی

لایحه بودجه ۹۴ سهم بالاتری را از درصد افزایش بودجه برای نهادهای حوزوی در نظر گرفته است اما بررسی‌ها نشان می‌دهد اختصاص این اعتبارات با اما و اگرهایی مواجه است.


 سهم هفت نهاد حوزوی از بودجه سال ۹۴ حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است. این نهادها شامل شورای عالی حوزه‌های علمیه، مرکز خدمات حوزه علمیه، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، جامعه المصطفی العالمیه، شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران، شورای برنامه‌ریزی مدیریت حوزه‌های علمیه خراسان و سازمان تبلیغات اسلامی هستند که ماموریت، وظایف و رسالت حوزوی دارند.

اینکه بودجه نهادهای حوزوی چه فراز و فرودهایی دارد و در چه زمینه‌هایی هزینه می‌شود، موضوعاتی است که حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب در گفتگو با خبرنگار مهر به آن پاسخ می‌دهد. مسئول دبیرخانه شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور معتقد است که نهادهای حوزوی در مسائل بودجه‌ای از دولت کمک می‌گیرند ولی به هیچ وجه وابسته به دولت نیستند.

این استاد حوزه گفت: رقم بودجه پیش بینی شده نهادهای حوزوی سرجمع تمام بودجه‌های عمرانی و جاری است؛ یعنی حقوق کارمندان و اساتید، تغذیه طلاب، برنامه‌های تبلیغی داخل و خارج کشور، پژوهانه پژوهشگران و پژوهشگاه‌ها، خدماتی که به معمرین (روحانیون از کار افتاده که حقوق بازنشستگی ندارند) و یا کمک به بیمه طلاب ارائه می‌شود و... در این بودجه محاسبه می‌شود، در صورتی که اگر اعتبارات این بخش‌ها همانند نهادهای دولتی از فصل خودش اختصاص یابد، رقم اعتبارات برنامه ای بسیار پایین است.

حدود یک سوم بودجه متعلق به مرکز خدمات است

از بین نهادهای حوزوی، مرکز خدمات حوزه‌های علمیه حدود یک سوم بودجه این هفت نهاد حوزوی را به خود اختصاص داده که به گفته حجت‌الاسلام نواب این بودجه برای بیمه طلاب غیرشاغل و کارهای خدماتی روحانیون سراسر کشور اعم از شیعه و اهل سنت و معمرین هزینه می‌شود.

استقرار دائم طلاب در روستاهای کشور در قالب طرح هجرت و طرح روحانیون مستقر، عرصه دیگری است که بودجه قابل توجهی از نهادهای حوزوی را به خود اختصاص می‌دهد.

 

نواب در این زمینه گفت: این مبلغان در شرایط دشوار به همراه اعضای خانواده در مناطق محروم که ممکن است صدها کیلومتر از محل سکونت آنها فاصله داشته باشد استقرار پیدا می‌کنند و متحمل زحمات بسیاری می‌شوند، بنابراین با وجود اینکه این افراد در زمینه فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی تاثیرگذار هستند ولی از دریافتی اندکی برخوردارند.

مسئول دبیرخانه شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور گردش مالی نهادهای حوزوی را بسیار بیشتر از کمک‌های دولتی دانست و تاکید کرد که شهریه طلبه‌های حوزه به هیچ وجه از بودجه دولتی پرداخت نمی‌شود بلکه بخشی از نیازمندی‌های طلاب و روحانیون توسط مراجع عظام تقلید و دفتر مقام معظم رهبری از ناحیه وجوهاتی که مردم متدین و متعهد کشورمان پرداخت می‌کنند تامین و بخشی دیگر از طریق پژوهش، تبلیغ یا تدریس جبران می‌شود.

وی افزود: ممکن است برخی افراد رقم بودجه نهادهای حوزوی در سال ۹۴ را ببینند و تصور کنند این اعتبارات در مقایسه با دیگر نهادها بالاست در صورتی که بخش قابل توجهی از این بودجه‌ها برای امور جاری و به منظور فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی در کشور هزینه می‌شود.

پایین بودن سرانه فضاهای آموزشی مدارس علمیه

پایین بودن سرانه فضاهای آموزشی مدارس علمیه نسبت به دانشگاه‌ها موضوع دیگری بود که حجت‌الاسلام نواب بیان کرد.

وی گفت: مساحت تمامی ساختمان‌های حوزه‌های علمیه در هر استانی که بعد از انقلاب اسلامی ساخته یا نوسازی و بازسازی شده‌اند، به اندازه مساحت یک دانشگاه در همان استان نیست، در حالی که ممکن است در هر استانی ۱۵ تا ۲۰ دانشگاه وجود داشته باشد.

حجت‌الاسلام نواب با ذکر مثالی در این زمینه اظهار کرد: در استان اصفهان که مدارس علمیه و طلاب زیادی دارد، مساحت تمامی حوزه‌های علمیه این استان که برخی سابقه بیش از پانصد سال دارند، به اندازه مساحت دانشگاه اصفهان نیست، با وجود اینکه بیش از ۳۰ دانشگاه در اصفهان وجود دارد.

کندبودن اجرای طرح‌های عمرانی

مسئول دبیرخانه شورای عالی حوزه‌های علمیه به کمبود اعتبارات عمرانی برای توسعه و گسترش حوزه‌ها اشاره کرد که موجب شده طرح‌های عمرانی حوزه‌های علمیه به کندی اجرا شود.

وی افزود: البته این کمبود برای همه دستگاه‌هاست ولی کمبود اعتبارات موجب شده گاهی ساخت مدارس علمیه در متراژ دو هزار متر مربع تا ۱۰ سال طول بکشد، چون اعتبارات عمرانی محدود است.

حجت‌الاسلام نواب اضافه کرد: اعتباری که امسال برای ساخت، بازسازی و نوسازی مدارس علمیه در نظر گرفته شده نسبت به تقاضاها، کم است و پاسخگوی نیاز این طرح‌ها نیست.

مسئول دبیرخانه شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور در عین حال معتقد است که اعتبارات نهادهای حوزوی بر اساس آنچه که در لایحه دولت می‌آید یا توسط مجلس شورای اسلامی تصویب می‌شود به این نهادها اختصاص نمی‌یابد بلکه معمولا درصدی پرداخت می‌شود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣١-٠۴-١٣٩۴, ١۴:۴١

   

پر مبحث ترین ها