سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

احساس خطر مراجع عظام تقليد

در هفته‌اي كه گذشت شاهد تحركات سازمان‌يافته گروهي در قم بوديم. اين تحركات بيش از گذشته بود و با واكنش اكثر مراجع و علماي قم روبه‌رو شد.


در هفته‌اي كه گذشت شاهد تحركات سازمان‌يافته گروهي در قم بوديم. اين تحركات بيش از گذشته بود و با واكنش اكثر مراجع و علماي قم روبه‌رو شد.

به نوشته محمدتقي فاضلي ميبدي در روزنامه اعتماد، آيت‌الله مكارم‌شيرازي نامه سرگشاده به نمايندگان مجلس نوشتند، آيت‌الله جوادي‌آملي كلاس خود را تعطيل كردند و برخي ديگر در كلاس‌هاي خارج فقه خود نسبت به اين موضع واكنش نشان دادند.

اين اتفاق از اين حيث قابل توجه است كه معمولا علما و مراجع عظام كمتر نسبت به اينگونه مسائل واكنش‌ها و اظهارنظرهاي صريح و روشن دارند و اين سوال را مطرح مي‌كند كه چرا آيات عظام قم نسبت به اين ماجرا اين‌گونه از خود واكنش نشان دادند؟

واقعيت اين است كه مساله برجام و توافق هسته‌اي موضوعي است كه حاصل تلاش ماه‌ها مذاكره و نظر كارشناسان اين حوزه بوده است و از سوي ديگر تصميمي بود كه كليت نظام جمهوري اسلامي و مسوولان عاليرتبه كشور به آن رسيده‌اند و بي‌شك آنها تصميم و راهي را برگزيده‌اند كه بيشترين سود را براي مردم، كشور و نظام داشته باشد.

حالا عده‌اي به نام روحانيت و دين به ميدان آمده‌اند و برخلاف اين تصميم دست به جريان‌سازي مي‌زنند و طبيعي است كه هر جا عده‌اي بخواهند از نام دين براي منافع جناحي خود خرج كنند و منافع ملي كشور را به خطر بيندازند اين وظيفه علماي دين است كه وارد ميدان شوند و اجازه ندهند دين خدا در چنين مسيرهايي خرج شود. حقيقت امر اين است كه علماي قم نسبت به اين موضوع احساس خطر كردند و به همين دليل پا به ميدان گذاشتند و با صراحت از اقدامات اين گروه انتقاد كردند و خواستار پايان يافتن اين‌گونه جنجال‌ها شدند.

دلواپسان برجام حق دارند انتقادهاي خود را با زبان منطق و در رسانه‌ها و تريبون‌هاي‌شان بيان كنند اما حق جنجال‌آفريني در فضاي سياسي كشور آن هم به نام دين و حوزه و روحانيون را ندارند. متاسفانه در هيچ يك از اقدامات اين گروه نشاني از منطق و عقلانيت ديده نمي‌شود و اين موضوع به كميسيون ويژه برجام هم كشيده شد و كار به جايي رسيد كه عقلاي اصولگرا ترجيح دادند مسير خود را از اين گروه جدا كنند؛ اتفاقي كه مدت‌هاست در مجلس هم رخ داده و عقلا بارها اعلام كرده‌اند كه مسيرشان از دلواپسان جداست.

حالا هم شاهد هستيم كه علماي قم با در نظر گرفتن سياست‌هاي كلان نظام و منافع ملي كشور لب به سخن بگشايند و اجازه ندهند عده‌اي به نام دين و روحانيت منافع ملي را فداي مصلحت‌هاي سياسي و جناحي كنند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠٧-١٣٩۴, ١٨:١٣

   

پر مبحث ترین ها