سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله حسینی بوشهری؛

مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، نمونه بارز همکاری حوزه و نظام است

بروز شده : ١-١٠-١٣٩۴, ١۵:۴۴    نسخه چاپی    
مدیر حوزه های علمیه، تحول در مراکز آموزشی را یکی از راه های رسیدن به نقطه مطلوب پژوهش عنوان کرد و گفت: متأسفانه امروز مراکز آموزشی، آموزش محور است که بزرگترین لطمه برای فعالیت های آموزشی به حساب می آید.

آیت الله حسینی بوشهری صبح امروز در مراسم تقدیر از پژوهشگران مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی که در سالن اجتماعات مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم برگزار شد، اظهار داشت: از تلاش مجاهدانه حجت الاسلام والمسلمین مبلغی و همکاران ایشان در ایجاد این حرکت جدید در حوزه های علمیه و ارتباط میان حوزه و مرکز قانون گذاری کشور تقدیر و تشکر می کنم.

وی ابراز داشت: حقیقتا اگر بخواهیم نمونه ای بارز، روشن و مصداقی گویا از همکاری میان حوزه و نظام اسلامی و به ثمرنشستن تلاش های حوزویان در عرصه حاکمیت دینی مطرح کنیم، می توان به ایجاد مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد.

مدیر حوزه های علمیه در ادامه به بایسته های پژوهشی عصر حاضر پرداخت و گفت: همگان می دانند که مسئله پژوهش در حوزه های علمیه همزاد با تحصیل و تدریس بوده و این همه آثار گرانبها که بیش از هزار سال در حوزه های علمیه به وجود آمده و کتابخانه های شخصی و عمومی ما از وجود این کتب ارزشمند محققان و پژوهشگران مالامال و قابل استفاده است، نشانگر تلاش عظیم فقیهان، متکلمان و فیلسوفان بزرگ شیعه و اهل سنت در عرصه کارهای پژوهشی  است؛ البته از یک نکته نباید غفلت کنیم که نمی توان تنها به این دستاوردها بسنده کرد و به نیازهای امروز نیاندیشید.

عضو خبرگان رهبری خاطرنشان ساخت: عالمان فرزانه گذشته، چراغ فروزانی سر راه ما بودند که به ما آموختند چگونه کار، تلاش و پژوهش کنیم؛ اما نسل آینده از ما می خواهند که شما چه کردید؟ آیا نسل آینده کارنامه درخشانی از ما دارد که ارائه کند.

پژوهش از حالت موجود به نقطه مطلوب برسد

امام جمعه قم تصریح کرد: باید فعالیت های جدی در حوزه های علمیه و دانشگاه ها انجام بپذیرد تا پژوهش از حالت موجود به نقطه مطلوب برسد.

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تحول در مراکز آموزشی را یکی از راه های رسیدن به نقطه مطلوب پژوهش عنوان کرد و گفت: متأسفانه امروز مراکز آموزشی، آموزش محور است که بزرگترین لطمه برای فعالیت های آموزشی به حساب می آید.

آیت الله حسینی بوشهری تأکید کرد: باید کتب درسی ما حالت پرسش گرانه و کنجکاوی برای طلبه و دانشجو ایجاد کند تا این عزیزان پژوهش محور شوند؛ چراکه پژوهش، انسان را در مسیر حقیقت قرار می دهد.

وی تصریح کرد: باید اساتید بیشتری مورد استفاده قرار بگیرند که پژوهشگر بوده و متبحر در این أمر باشند.

مدیر حوزه های علمیه بیان داشت: شاخص توسعه یافتگی هر جامعه ای، از رهگذر فعالیت های پژوهشی آن می گذرد و باید بر موضوع پژوهش توجه بیشتر داشت.

نیاز به تحول در نظام آموزشی داریم

عضو خبرگان رهبری با اشاره به عوامل مؤثر در ایجاد روحیه پژوهش محوری، اظهار داشت: تحول در نظام آموزشی، یکی از این عوامل می باشد؛ چراکه با این تحول می توان به دستاوردهای مناسب رسید.

امام جمعه قم با اشاره به روایتی از امام علی (علیه السلام) ابراز داشت: حضرت در این روایت فرمودند: «العلم لا يحصل إلّا بخمسة أشياء: أوّلها: بكثرة السّؤال و الثّاني: بكثرة الاشتغال و الثّالث: بتطهير الأفعال و الرّابع: بخدمة الرجال و الخامس: باستعانة ذي الجلال/ علم جز با پنج چيز به دست نمي آيد: سؤال کردن بسيار، اشتغال فراوان به «درس و بحث و پژوهش» طهارت در رفتار و کردار، خدمت  کردن به مردان، «يعنى علماء و دانشمندان و اساتید» و كمك خواستن از خداوند متعال».

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه به آسیب های پژوهشگران اشاره کرد و گفت: کم توجهی به نیازسنجی در انتخاب موضوعات پژوهشی، پرداختن صرف به مباحث نظری و نپرداختن به مباحث کاربردی، روحیه سطحی نگری بدون عمق و ژرف اندیشی، شخص محوری و تمایل به تحقیقات فردی به جای پژوهش های گروهی، عدم رعایت اخلاق حرفه ای پژوهشی، نوگریزی در مسئله پژوهش و روی آوردن به پژوهش های کهنه و تکراری، شتاب زدگی در تحقیق، ضعف روحیه نقد پذیری و ... از جمله این آسیب ها می باشد.

آیت الله حسینی بوشهری همچنین با اشاره به ضعف مراکز پژوهشی خاطرنشان ساخت: توسعه یافتگی بی ضابطه مراکز پژوهشی، عدم هماهنگی مراکز پژوهشی در سطح اطلاع یابی و اطلاع رسانی، عدم هماهنگی در همکاری و گرفتن کمک از یکدیگر، عدم هماهنگی در سطح راهبردها و مواضع کلان، عدم هماهنگی در سطح شیوه ها و روش ها و ... از ضعف های موجود در مراکز پژوهشی می باشد.

مدیر حوزه های علمیه در پایان با ارائه یک پیشنهاد، تصریح کرد: ایجاد نمایشگاه مراکز پژوهشی در راستای ارائه آثار و اطلاع رسانی از دستاوردهای موجود، یکی از راه هایی است که می توان با فعالیت های تکراری و موازی کاری مقابله کرد.

 

منبع حوزه نیوز

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-١٠-١٣٩۴, ١۵:۴۴

   

پر مبحث ترین ها