سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله مکارم شیرازی:برجام برای کشور پیروزی بود

یکی از مراجع تقلید، برجام را برای کشور پیروزی عنوان کرد و گفت: با مبالغه در مسئله برجام، سطح توقع مردم بالا رفته و مشکلات را نمی پسندند و در مقابل آن نمی‌توانیم کاری کنیم.

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی صبح چهارشنبه در درس خارج فقه که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به مسئله برجام، اظهار داشت: بحمدالله برجام به ثمر نشست و کار قابل ملاحظه‌ای با زحمات فراوان و تلاش‌های مستمر انجام و پیروزی نصیب مردم کشور شد.

وی ابراز داشت: در اینکه در برجام پیروز شدیم، جای شک و تردیدی نیست و برخی نباید بنشینند و منفی بافی کنند؛ اما دو مشکل پیش روی ماست که همه از جمله دولت مردان باید از آن بترسند.

استاد سطوح عالی حوزه با تأکید بر عدم مبالغه و غلو در مسئله برجام، گفت: با مبالغه در مسئله برجام، سطح توقع مردم بالا رفته و دیگر بیکاری، بی مسکنی، مشکلات تحصیل، مشکلات مسائل بهداشتی و ... را نمی‌پسندند و در مقابل آن نمی‌توانیم کار کنیم.

وی با بیان این مطلب که به یقین برای حل مشکلات زمان لازم است، تصریح کرد: مشکل دیگر مبالغه در برجام این است که غربی‌ها از این تعابیر سوء استفاده کرده و تحریم‌ها را عامل مشکلات در کشور می‌شمردند و برای برنامه‌های بعدی از این روش استفاده خواهند کرد.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: باید اعتدال را رعایت و شاکر نعمات خدای متعال باشیم و در مقابل از افراط دوری کنیم.

وی اظهار داشت: یکی از شکرانه‌های برجام این باید باشد که در مسائل مربوط به انتخابات در مقابل یکدیگر نایستاده و همدیگر را تخریب نکنیم.

این مفسر قرآن کریم با تأکید بر اینکه معیار باید عمل به قانون باشد، ابراز داشت: باید دست به دست یکدیگر داده؛ متحد باشیم و مشکلات را با مذاکره حل کنیم.

انسان در دنیا در معرض آفات و مشکلات قرار دارد

وی در بخش دیگر سخنان خود به روایتی از امام حسن عسکری(ع) اشاره کرد و گفت: حضرت در این حدیث فرمودند: «مَنْ آنـَسَ بِاللّهِ إِسْتَوْحَشَ مِنَ النّاسِ/ كسى كه با خدا مأنوس باشد، از مردم گريزان گردد».

آیت الله مکارم شیرازی با بیان این مطلب که انسان در دنیا در معرض آفات و مشکلات قرار دارد، گفت: امروز در جهانی زندگی می کنیم که مشکلات بسیاری دارند، گرفتار مشکلات مادی و نا امنی می شویم و متأسفانه برخی در پی این مشکلات، احساس تنهایی کرده و بر اثر آن، دست به کارهای خلاف می زنند.

وی ادامه داد: در این راه، گاهی خودزنی و ناسپاسی کرده و در برخی موارد قصد خودکشی در آنان پیدا می شود که دلیل آن این است که خود را در مقابل مشکلات تنها می بینند.

مرجع تقلید شیعیان تصریح کرد: مسئله اعتقاد به خدا فقط آثار اخروی ندارد؛ بلکه در دنیا نیز آثار عجیبی به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به آیه ۲۸ سوره رعد، بیان داشت: خداوند متعال در این آیه فرموده است: «الَّذِينَ آمَنُواْ وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ/ همان كسانى كه ايمان آورده‌اند و دلهايشان به ياد خدا آرام مى‌گيرد. آگاه باش كه با ياد خدا دلها آرامش مى‌يابد».

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه به روایتی از نبی مکرم اسلام(ص) اشاره و اظهار داشت: پیامبر(ص) فرمودند: «مَنْ خَرَجَ مِنْ ذُلِّ الْمَعْصِيَةِ إِلَى عِزِّ الطَّاعَةِ آنَسَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِغَيْرِ أَنِيسٍ وَ أَعَانَهُ بِغَيْرِ مَالٍ/ هر كه از خوارى معصیت و نافرمانى خدا به عزّت اطاعت و فرمان‌برى خدا درآيد، خدا مأنوس او می شود بدون آنکه انیسی داشته باشد، و او را یاری می دهد بدون مال و ابزار مادیّت»

این استاد درس خارج حوزه تأکید کرد: آرامش، اطمینان خاطر و عدم احساس تنهایی، هدیه ایمان به خدا در دنیا می باشد.

وی در پایان ابراز داشت: انسان با احساس تنهایی، احساس ضعف می‌کند و وقتی احساس ضعف کرد، از نیروی باقی مانده خود نیز نمی‌تواند استفاده کند؛ اما انسانی که احساس تنهایی نکند، از نیروی خود استفاده کرده و مشکلات را پشت سر خواهد گذاشت.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-١٠-١٣٩۴, ١٠:۵٢

   

پر مبحث ترین ها