سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انتقاد آيت‌الله نوري ‌همداني از اخذ ديركرد توسط بانك‌ها

آيت‌الله حسين نوري همداني ظهر امروز در ديدار مسئولان بانك صادرات استان قم با وي ضمن تقبيح دريافت ديركرد توسط برخي از بانك‌ها و موسسات اقتصادي خاطرنشان كرد: دريافت ديركرد بانكي ربا محسوب مي‌شود و متأسفانه با وجود تذكرات فراوان هنوز اين مسئله در برخي از نها‌دها و موسسات پولي و بانكي مشاهده مي‌شود.
آيت‌الله نوري‌همداني گفت: دريافت مبالغ اضافه بر اصل وام توسط بانك‌ها در صورت تأخير در پرداخت اقساط ربا محسوب مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري فارس از قم، آيت‌الله حسين نوري همداني ظهر امروز در ديدار مسئولان بانك صادرات استان قم با وي ضمن تقبيح دريافت ديركرد توسط برخي از بانك‌ها و موسسات اقتصادي خاطرنشان كرد: دريافت ديركرد بانكي ربا محسوب مي‌شود و متأسفانه با وجود تذكرات فراوان هنوز اين مسئله در برخي از نها‌دها و موسسات پولي و بانكي مشاهده مي‌شود.
وي افزود: بانك‌ها و موسسات پولي و اقتصادي در ابتداي پرداخت وام مي‌توانند با عقد قرار‌داد جداگانه‌اي و آن هم فقط براي يكبار از قرض‌گيرنده در صورت تخلف از پرداخت مبلغ وام در زمان مقرر جريمه اخذ كنند و هر مبلغي كه غير از اين عنوان جريمه براي تأخير در پرداخت اقساط دريافت شود، ربا محسوب مي‌شود.
استاد حوزه علميه قم با اشاره به هزينه‌هاي موسسات اقتصادي گفت: موسسات اقتصادي مي‌توانند مبالغي را با عنوان كارمزد براي پرداخت حقوق كاركنان و هزينه‌هاي جاري خود دريافت كنند، اما اين مبالغ بايد متعارف باشد و به قرض‌گيرنده اطلاع داده شود.
آيت‌الله نوري همداني با بيان آيات و رواياتي در باره اهميت قرض‌الحسنه در اسلام بيان كرد: بر اساس آيات و روايات ثواب قرض از صدقه بيشتر است چون صدقه گاهي به دست افرادي مي‌رسد كه به آن نيازي ندارند اما افرادي قرض مي‌گيرند كه به آن نياز دارند.
وي ادامه داد: در اسلام براي حفظ مال قرض دهنده ‌راه‌هايي وجود دارد كه يكي از اين عقود اسلامي رهن است، فرد قرض‌دهنده مي‌تواند در ازاي مبلغي كه قرض مي‌دهد وسيله‌اي را به عنوان رهن طلب كند.
اين مرجع تقليد اظهار داشت: قرض‌دهنده در صورت پرداخت نشدن قرض از سوي قرض گيرنده مي‌تواند وسيله مورد رهن را به فروش برساند و مال خود را احيا كند.
آيت‌الله نوري همداني اضافه كرد: بانك‌ها همچنين مي‌توانند با عقد قرار‌داد‌هايي با افراد از حقوق آنها در صورت پرداخت نشدن وام‌هايشان برداشت كنند كه اين موضوع نيز نوعي رهن به حساب مي‌آيد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٩-١٣٨٩, ٠١:٣٢

   

پر مبحث ترین ها