سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله مکارم‌شیرازی: نظام دانشگاهی بر حوزه‌های علمیه حاکم نشود

باید حوزه را به سمت علم برای خدا، قداست و نظام امام زمان(عج) پیش ببریم و باید مشوق‌های مادی تا حدود معینی باشد و این درست نیست که محور کارها مادیت شود.

 

 

 آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: نباید نظام دانشگاهی بر حوزه‌های علمیه حاکم شود و مسئولان باید بر حفظ اصالت و استقلال حوزه اهتمام داشته باشند.

 

این مرجع تقلید در سومین اجلاسیه اساتید مراکز تخصصی و مؤسسات آموزش عالی حوزه‌های علمیه در مدرسه امام موسی کاظم(ع)، با اشاره به جایگاه علم در اسلام، افزود: اهمیت علم و دانش در آیات قرآن کریم و روایات ائمه اطهار(ع) به خوبی بروز و ظهور داشته و قطعا گام برداشتن در مسیر علم آموزی یک توفیق الهی است.

 

این استاد درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این‌که «باید از انجام کارهای تکراری در رشته‌های تخصصی حوزوی پرهیز شود» گفت: در عصری زندگی می‌کنیم که علوم اسلامی گسترش زیادی یافته و چاره‌ای جز تخصصی شدن نداریم.

 

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این‌که «برخی آسیب‌ها و آفت‌ها وجود دارد که ممکن است دامن‌گیر رشته‌های تخصصی در حوزه‌های علمیه شود» اظهار کرد: در رشته‌های تخصصی باید از انجام کارهای تکراری و موازی پرهیز شود، این معضل اندیشه‌ها و سرمایه‌ها را هدر می‌دهد.

 

وی با اشاره به این‌که «نباید فرهنگ‌های حوزه آسیب‌پذیر باشد» خاطرنشان کرد: حوزه فرهنگ خاص خود و برنامه‌های آبرومندی دارد و اصالت آن قابل ملاحظه است و نباید این برنامه‌ها و اصالت‌ها فدا شود و به سایر فرهنگ‌ها وابسته شود.

 

این استاد درس خارج حوزه علمیه قم درباره لزوم دور شدن حوزه از تشویق‌های مادی اظهار کرد: معیار، مشوق‌های مادی در همه جا نباشد؛ مشوق‌های مادی در حال حاکم شدن بر حوزه است؛ وقتی کسی که از نظر مادی تشویق شود و به اجتهاد برسد، در اجتهاد هم به دنبال مادیت خواهد بود.

 

وی افزود: باید حوزه را به سمت علم برای خدا، قداست و نظام امام زمان(عج) پیش ببریم و باید مشوق‌های مادی تا حدود معینی باشد و این درست نیست که محور کارها مادیت شود.

 

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: نباید تخصص‌های جانبی به دروس اصلی حوزه لطمه بزند، رشته‌های عقاید، تفسیر، رجال و علوم انسانی خوب است، اما علومی از جمله اصول که خمیر مایه حوزه بوده، باید باشد و ما باید این مهم را حفظ کنیم.

 
منبع: ایسنا

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠٣-١٣٩۵, ١١:١۴

   

پر مبحث ترین ها