سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت‌الله مکارم شیرازی:

اختلافات در ماه رمضان برچیده شود

از مومنان انتظار می‌رود که در ماه مبارک رمضان برای جهان اسلام و تمام گمراهان دعا کنند.
 مرجع تقلید شیعیان از مومنان روزه‌دار خواست در ماه مبارک رمضان برای پیروزی امت‌های مسلمان و به ویژه مردم مظلوم بحرین دعا کنند و گفت: در این ماه مبارک باید اختلافات برچیده شود.

 آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی بعدازظهر سه شنبه در جمع نمازگزاران حرم مطهر حضرت معصومه(س) با اشاره به برخی شرایط روزه‌داری گفت: روزه‌گرفتن فقط به این نیست که انسان غذا نخورد و آب نیاشامد، بلکه تمام وجود انسان باید روزه‌دار باشد.

استاد برجسته حوزه علمیه در توصیه‌ای به روزه‌داران بیان داشت: زبانتان را از دروغ، تهمت و غیبت حفظ کنید و چشمانتان را از نگاه به نامحرم و صحنه‌های آلوده بپوشانید.

وی اضافه کرد: ماه رمضان ماه محبت و آشتی و صلح و صفا است و باید اختلافات موجود برچیده شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: روزه واقعی آن است که حتی قلب انسان از غیرخدا پاک باشد و در اختیار خداوند قرار گیرد.

برای پیروزی ملتهای مسلمان دعا کنید


آیت‌الله مکارم شیرازی دعاکردن را یکی از بهترین اعمال در ماه مبارک رمضان برشمرد و اظهار داشت: مومنان روزه‌دار در ماه مبارک رمضان برای مسلمانان کشورهای اسلامی که گرفتار مشکلات داخلی شدند و به ویژه مردم مظلوم بحرین دعا کنند.

وی همچنین به روزه‌داران توصیه کرد که در ماه استجاب دعا برای جوانان دعا کنند تا خداوند آنها را از شر شیطان و شیطان‌صفتان حفظ کند.

این مرجع تقلید تصریح کرد: بیمارانی که در بیمارستان‌ها بستری هستند و زندانیانی که بدون تقصیر در زندان بسر می‌برند محتاج دعای شما روزه‌داران هستند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه دعا نباید محدود به اعضای خانواده و بستگان باشد، بیان داشت: از مومنان انتظار می‌رود که در ماه مبارک رمضان برای جهان اسلام و تمام گمراهان دعا کنند.

وی توجه به قرآن کریم، کمک به نیازمندان و صله رحم را از دیگر اعمالی دانست که در ماه مبارک رمضان به آنها سفارش‌های زیادی شده است.

هدف از روزه‌گرفتن زنده‌شدن تقوا در وجود انسان است

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود با قرائت آیاتی در ارتباط با اهمیت ماه مبارک رمضان و روزه‌گرفتن در این ماه اظهار داشت: خداوند در آیه‌ای به مومنان روزه‌دار خطاب می‌کند، یعنی نشانه ایمان، روزه ماه مبارک رمضان است.

وی تاکید کرد: روزه اثر تربیتی فوق‌العاده‌ای دارد که جزو برنامه تمام انبیای گذشته بوده است.

آیت‌الله مکارم شیرازی هدف از روزه‌گرفتن را زنده‌شدن تقوا در وجود انسان دانست و تصریح کرد: اگر تقوای انسان تا پایان ماه رمضان افزایش پیدا کند معلوم می‌شود که روزه آن شخص روزه واقعی بوده است و اگر غیر از این بود، روزه انسان همان تشنگی‌ها و گرسنگی‌ها بود که نامش روزه گذاشته شده است.

وی حقیقت تقوا را ترس از خدا عنوان کرد و افزود: شخص باتقوا باید در هر مسئله‌ای رضایت خداوند را مد نظر داشته باشد.

این مرجع تقلید اظهار داشت: اسلام چون آئین آسان و سهل است در مورد روزه‌گرفتن برای سه گروه استثناء قائل شده است که یکی بیماران، دیگری مسافران و سوم افراد پیر یا کسانی هستند که تازه به سن تکلیف رسیده‌اند و توان کافی برای روزه گرفتن ندارند.

وی اضافه کرد: گروه سوم که افراد ناتوان هستند باید به ازای هر روز که روزه نگرفتند یک فقیر را سیر کنند که هزینه آن 700 تومان تخمین زده می‌شود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠۵-١٣٩٠, ٠٠:١٨

   

پر مبحث ترین ها