سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت وگو با۱۹دی:

گزارش شش ماهه برجام واقع گرایانه و منصفانه بود

بروز شده : ۴-٠٩-١٣٩۵, ١١:٠۶    نسخه چاپی    
گزارش شش ماهه برجام واقع گرایانه و منصفانه بود در مجلس تنشی ایجاد نکرد و به نظر می رسد هیچ واقعیتی در آن پنهان نشده بود.

محمد جواد جمالی در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی در خصوص ارائه گزارش عملکرد شش ماهه برجام از سوی وزارت امور خارجه به مجلس، اظهارداشت: این گزارش واقع گرایانه و منصفانه بود در مجلس تنشی ایجاد نکرد و به نظر می رسد هیچ واقعیتی در آن پنهان نشده بود.

وی ادامه داد: به همه زوایای کار از جمله بخش علمی، هسته ای، بیمه ها، بانک های کوچک ارتباطات علمی، نقش دلار و ارزهای دیگر، فروش هواپیما و دیگر موارد در آن پرداخته شده و همه آن چه در گزارش دولت آمده بود توسط اعضای کمیسیون امنیت ملی رصد، بررسی و راستی آزمایی شد.

وی اضافه کرد: در این راستا برخی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی برای بررسی این بحث به همه شهرهایی که تاسیسات هسته ای در آن بود اعم از فردو، نطنز و اراک مسافرت کردند و جلساتی با مدیران بیمه ای و  نفتی و دیگر مسئولان داشتیم و با وجود این که این موضوع گستره وسیعی داشت اما بررسی ها انجام شد تا مشخص شود در چه وضعیتی هستیم و تقریبا همه از صادقانه بودن آن راضی بودند.

منتخب دهمین مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که کاستی های گزارش شش ماهه برجام چه بود؟ بیان کرد: علی رغم این که برخی تحریم های علیه ایران روی کاغذ لغو شده اما در عمل این اقدام صورت نگرفته است.

وی عنوان کرد:‌ جالب است که تمام مسئولان داخلی و خارجی و نهادهای بین المللی مانند (آقای یوکیا آمانو) رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کردند که ما به تعهدات خود عمل کردیم اما ۱+۵ بخصوص آمریکا در رابطه با چند موضوع اساسی مانند ارتباط بانک های بزرگ آمریکایی و اروپایی مسائل را با ایران حل نکرده است.

وی با بیان این که آمریکایی ها به نوعی در جهان حرکت کردند که اروپا را به دنبال خود می کشانند، ادامه داد: آمریکایی ها سهام اصلی بیشتر بانک ها و کمپانی های بزرگ جهانی که تکنولوژی بالایی دارند را خریداری کردند و مشخص است که این بانک ها و شرکت های بزرگ میان تجارت آمریکا و ایران آمریکا را انتخاب می کنند زیرا این کشور حجم وسیعی از تبادلات اقتصادی را داراست و جریمه هم نمی شوند بنابراین آمریکا این قضایا را همچنان برای ایران باز نکرده است.

نماینده مردم فسا در مجلس دهم افزود:‌ به عنوان مثال در حوزه هواپیمایی، ایرباس مشترک میان آمریکا و اروپا است و اروپا به تنهایی نمی تواند تصمیم بگیرد.

وی با تاکید براین که ما باید نگاهمان به درون و اقتصاد مقاومتی باشد، گفت: ارتباط با بیرون را نیز نمی شود قطع کرد و باید سیستم سرمایه گذاری توسط بانک های بزرگ شکل گیرد و پشتیبانی شود که متاسفانه هنوز این اتفاق نیفتاده و ارتباطات دلار نیز همچنان درست نشده است.

وی ادامه داد: ممکن است در حدود ۲۰ موضوع برجام مشکل ما را برطرف کرده باشد اما سه موضوعی که مشکل آن برطرف نشده می تواند همه آن ها را تحت تاثیر قرار دهد و به عنوان مثال هنوز در بحث نفت کش ها و کشتی رانی با مشکل مواجه هستیم و بیمه ها نیز تا حدودی برای ایران باز شده است.

جمالی در پاسخ به این سوال که آیا می توان گفت که به صورت میانگین برجام چند درصد مشکلات ایران را برطرف کرده است؟ ابرازداشت: برخی معتقد بودند که اگر تحریم ها برداشته شود با سرمایه گذاری و ایجاد شغل به رشد هشت درصد اقتصادی می رسیم اما این در عمل انجام نشد و همه تحریم ها که لغو شده یا نشده به نوعی وابسته به این قضیه هستند و آن جهشی که قرار بود اتفاق نیفتاده پس درصد بالایی محقق نشده است.

وی با اشاره به این که رفت و آمدهای دیپلماتیک خوب و لازم است اما کافی نیست،‌ عنوان کرد: باید افرادی که می آیند و می روند از نظر اقتصادی، اجرایی و عملیاتی شود و صرف آمدن هیات های سیاسی و تجاری راهگشا نیست.

وی تصریح کرد: بسیاری از افرادی که به ایران آمدند و رفتند، در صف انتظار برای رابطه با ایران هستند و پشت در رفع تحریم های بانک های بزرگ بین المللی ایستاده اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:‌ جان کری نیز با تناقض گویی در حرف هایش در یک سخنرانی می گوید بیش از آنچه باید، تحریم ها علیه ایران را لغو کردیم اما در جای دیگر می گوید که تا زمانی که ایران دست از حمایت حزب الله برندارد تحریم ها برداشته نخواهد شد.

وی ادامه داد: این حرف نشان می دهد که خود معترف هستند که به تعهدات در قبال ایران عمل نکرده اند زیرا قرار نبود این مسائل به هم پیوند داده شود و حمایت نکردن از حزب الله جزء تعهد ایران در برجام نبود.

وی در پاسخ به این سوال که راهکار اساسی در قبال بدعهدی آمریکایی ها چیست؟ بیان کرد:‌ برجام نشان داد که ایران باید روی پای خود بایستد و مادامی که چشم ما به دیگران باشد دیگران هم از چشم داشت ما فشار خواهند آورند.

این نماینده خانه ملت گفت: در وهله دوم باید دانست که اگر در آینده بخواهیم تعهدی بدهیم و بگیریم باید یک چیز بدهیم یک چیز بگیریم و همه کارت ها را مصرف نکنیم که سپس به زور و التماس بخواهیم بگیریم.

وی عنوان کرد:‌ حالا که بدعهدی آمریکا را شاهد بودیم بایستی وزارت خارجه و مسئولان مرتبط با برجام فشارهای لازم بین المللی و منطقه ای خود را بیاورند و برای دنیا مستند کنند که ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرده تا بعدها ایران در تبلیغات جهان محکوم نشود.

وی با تاکید بر این که باید دنیا را با تبلیغات صحیح از بدعهدی آمریکا آگاه کرد، ادامه داد:‌ سفارتخانه های ایران در ارتباط گیری با اصحاب رسانه های داخلی و بخصوص بین المللی اعلام کنند که ما تعهداتمان را انجام دادیم و توپ در زمین آمریکا است و وزارت خارجه اعلام کند که انتظار ما حد زمانی مشخصی دارد.

جمالی گفت: آمریکایی ها مذاکره را برای مذاکره می خواهند باید مراقب بود که مذاکره ها کش دار نشود و بازه زمانی مشخص شود.

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی ها شیطنت هایی نیز دارند و ممکن است در انتخابات آتی ریاست جمهوری ایران از شخصی حمایت کنند تا به بهانه برجام اعمال نفوذ داشته باشند که برای هیچ جناحی زیبنده نیست که آنان بخواهند برای انتخابات ما تعیین تکلیف کنند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٩-١٣٩۵, ١١:٠۶

   

پر مبحث ترین ها