سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون سیاست خارجی در گفت وگو با 19دی:

سخنرانی ترامپ سبب انسجام ایران علیه آمریکا شد

سخنرانی ترامپ نیز سبب انسجام مردم ومسئولان ایران علیه آمریکا شد و همه گروه های سیاسی، جناح ها و نهادها در محوریت مقام معظم رهبری در یک خط واحد قرار گرفتند.

فاطمه محمدی

ولی الله نانواکناری منتخب مردم بابلسر و فریدون کنار درمورد اظهارات اخیر رییس جمهور ایالات متحده آمریکا که ملت ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تروریسم خواند و نام خلیج عربی را بر خلیج فارس نهاد به گفت وگو با 19دی پرداخت که مشروح آن در ادامه می آید:

رابطه ایران و آمریکا پس از سخنرانی اخیر ترامپ باید به چه شکل باشد؟

ایران با همه کشورهایی که خواهان رابطه دوستانه باشند ارتباط متقابل را برقرار می کند هر کشوری که قصد ارتباط ظالمانه توام با برتری و باج خواهی را داشته باشد موفق به ارتباط با ما نخواهد شد.

دولتمردان آمریکا مطمئن باشند با خوی استکباری و رفتار خصمانه نمی توانند ارتباط دوستانه ای با ایران داشته باشند زیرا مسئولان و دولتمردان این کشور در مقابل چنین تفکراتی قاطعانه و استوار می ایستد و هر توطئه ای را با عکس العمل قاطعانه خنثی خواهند کرد.

به عنوان مثال آمریکاییان نقض برجام را دنبال، تهمت ناروا به سپاه ایران وارد و حمایت از داعش کردند اما نظام جمهوری اسلامی ایران مقابل آنان ایستاد و نقشه هایشان نقش برآب شد.

 سخنرانی ترامپ نیز سبب انسجام مردم ومسئولان ایران علیه آمریکا شد و همه گروه های سیاسی، جناح ها و نهادها در محوریت مقام معظم رهبری در یک خط واحد قرار گرفتند.

اروپایی ها در این خصوص چه موضعی اتخاذ کردند؟

بیانیه مشترک انگلستان، آلمان و فرانسه به سبب اعتراض به سخنان ترامپ بود؛ خانم موروگینی و روسیه و چین نیز نسبت به اقدامات خودسرانه ترامپ اظهاراتی داشتند و آن را محکوم کردند.

صحبت های ترامپ درخصوص برجام عملی نمی شود مواضع ایران مشخص است و در مقابل اقدامات این کشور مقابله به مثل خواهد کرد؛ باید باور داشت که اتخاذ موضع قاطعانه قدم به جلو و سبب پیشرفت کشور است.

امروز رییس کمیسیون امنیت ملی در دیدار فرستاده کشور فرانسه گفت که این سخنرانی ها و اقدامات انگیزه ایران را برای پایبندی به برجام از میان می برد، این سخن به این معنا است که درصورت نقض تعهدات، ایران به پیش از برجام برمی گردد؟

نه؛ اگر بدعهدی انجام شود و در صورتی که کنگره آمریکا در صدد نقض تعهدات برجام باشد جمهوری اسلامی ایران نیز به تعهدات پایبند نمی ماند.

 آمریکا یک طرفه اعلام به نقض برجام کرد و موضع گیری خصمانه نسبت به ایران داشت اما پس از موضع گیری قاطعانه ایران خودشان گفتند نمی خواهند از برجام خارج شوند.

علت این عقب نشینی چه بود؟

اتحادی که در کشور بوجود آمد و اقتدار کشور به نمایش گذاشته شد و ترامپ نسبت به آنچه اعلام کرد عقب نشینی داشت و فقط ذکر اراجیف بود که تهمت های ناروایی را به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مردم ایران وارد کرد.

ویقرار بود اعلام کند که آمریکا از برجام خارج می شود اما قاطعیت مردم و مسئولان و سخنرانی قاطعانه رییس جمهوری ایران پس از اظهارات سخیف ترامپ، باعث شد که از گفته خود پشیمان شود وجمهوری اسلامی این روش را ادامه خواهد داد.

ترامپ باید متوجه شود که برجام تعهد بین المللی محسوب شده و به امضاء مسئولان شش کشور رسیده و با صحبت های وی منتفی نمی شود و مذاکرات انجام شده و دیگر قابل تغییر به صورت یک طرفه نیست.

ایران پایبندی خود را به تعهدات برجام تا چه زمانی ادامه می دهد؟

 تا زمانی که آنان پایبند باشند اگر اعلام کنند که پایبند نیستند ایران راه خود را اعلام می کند.

اتهام زنی ترامپ از سابقه و پیشینه برخوردار است و برای امروز و دیروز نیست، ایران از این هیاهوها واهمه ندارد ومقتدارانه تصمیم خواهد گرفت.

در خصوص تحریم ها باید چه اقدامی انجام شود؟

در این مورد نیز باید عکس العمل مناسبی داشت همان گونه که وقتی در مورد سپاه موضع گرفتند، بودجه سپاه و نیروهای قدس بیشتر در نظر گرفته شد.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠٧-١٣٩۶, ٠٩:۵١

   

پر مبحث ترین ها