سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مشاور آیت الله رفسنجانی در گفت وگو با ۱۹دی:

همه احزاب سیاسی باید به سربلندی کشور بیاندیشند

همه نحله های سیاسی در کشور مانند دو پا هستند که یکی کفش اصلاح طلبی و دیگری اصولگرایی را پوشیده هر دو باید در کنار هم به سوی یک مقصد حرکت کنند و تا زمانی که برخلاف هم راه بروند نمی توانند به توفیق واقعی برسند.

فاطمه محمدی

۱۹دی: فرصتی دست داد تا با غلامعلی رجایی مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی در مورد روابط رهبری و آیت الله هاشمی، نحوه عملکرد احزاب اصولگرا و اصلاح طلب در کشور، سهم خواهی برحی اصلاح طلبان به گفت وگو بپردازیم که می توانید مشروح آن را در ادامه بخوانید:

اشتراکات آیت الله هاشمی و رهبری بیش از اختلافات بود

شما از نزدیک با آیت الله هاشمی در ارتباط بودید صحت گفتارهایی که وی را مقابل رهبری قرار می دادند را تایید می کنید؟

بین آیت الله هاشمی و رهبری ۵۹ سال سابقه رفاقت بود اما اشتراک ها بیش از اختلافات بود اما اگر کسی منکر تفاوت ها شود اشتباه می کند نه تنها بین این دو شخصیت بلکه بین دیگران و رهبری و دیگران با دیگران هم اینگونه است طبیعی است افراد مانند هم نیستند و واقعیت این است که تقاوت هایی در برخی دیدگاه های رهبری با وی وجود داشت اما به دلیل سابقه، سن و منزلت آیت الله خامنه ای و پذیرش این واقعیت که فصل الخطاب مسائل با رهبری است آیت الله هاشمی حرف رهبری را ارجح می دانستند.

حتی در جایی گفتند که نظر من این است اما شما رهبر هستید اگر پاسخ خدا را می دهید نظر خود را اجرا کنید و رهبری هم گفته بودند که بله من پاسخ می دهم و گفتند پس مسئولیت را به عهده بگیرید و انجام دهید که این تفاوت دیدگاه ها در مسائل خاص بوده و در اغلب مسائل هماهنگی بین این دو شخصیت نظام وجود داشته و ملاقات های خصوصی زیادی با هم داشتند که به گفته آیت الله هاشمی نه کسی شرکت می کرد و نه ضبط می شد.

در هر صورت آیت الله هاشمی به دلیل همین رفاقت ۵۹ ساله پشتوانه مهمی برای رهبری بود و امروز نباید دنبال نقاط تمایز، تفریق و تفاوت ها بود بلکه برای حفظ نظام باید بیشتر اشتراکات بیان شود و وحدت کشور با وجود تفکرات متفاوت حفظ شود.

نمایشگاه مطبوعات فضای سیاسی کشور را تعدیل می کند

اختلافات سیاسی در کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟

در نحله های سیاسی و احزاب هم به این شکل است همه باید در یک راه باشند و برای حفظ نظام و وحدت و آرامش کشور تلاش کنند.

 یک انتقادی هست که چرا باید سالی یک هفته نمایشگاه مطبوعات را داشته باشیم که سایت ها و روزنامه های منتقد، معارض و مخالف در کنار هم باشند چرا در طول سال یک فضای ثابت و دائمی را نداشته باشیم که نهایتا با دیدن ها تا حدودی تصورات متضاد علیه هم تعدیل شود.

مسئولان و شخصیت های سیاسی که به نمایشگاه مطبوعات می آیند در رسانه های مختلف حضور پیدا می کنند، به عنوان مثال من با یک بار آمدن به نمایشگاه در غرفه سایت ها و روزنامه های اصولگرا و اطلاح طلب رفتم و مصاحبه هم کردم این جایگاه ها، فضای سیاسی کشور را تعدیل می کند.

همه احزاب سیاسی باید به سربلندی کشور بیاندیشند

همه نحله های سیاسی در کشور مانند دو پا هستند که یکی کفش اصلاح طلبی و دیگری اصولگرایی را پوشیده هر دو باید در کنار هم به سوی یک مقصد حرکت کنند و تا زمانی که برخلاف هم راه بروند نمی توانند به توفیق واقعی برسند و توسعه، سربلندی، پیشرفت و عزت بیشتر کشور را رقم بزنند.

 احزاب باید بدانند که ملت ایران این فرهیخنگی را دارند که مصلحت عمومی کشور را بر مصلحت های فردی گروهی و جناحی ترجیح دهند و هر زمان که لازم باشد این را ثابت خواهند کرد.

آیت الله هاشمی نقطه اتصال اصولگرایان و اصلاح طلبان بود

برخی از اصلاح طلبان احساس می کنند در انتخابات ریاست جمهوری تاثیرداشتند و برای سهم خواهی در پی موضع گیری علیه رییس جمهور هستند، به نظر شما اگر آقای هاشمی بود چه توصیه ای به آنان داشت؟

آیت الله هاشمی رفسنجانی نقطه اتصال اصولگرایان و اصلاح طلبان بود به نظر من آقای روحانی یک اصولگرا آن هم از نوع معتدل است که در بخشی از مسیر حرکتی خود همراه اصلاح طلبان شد و مطالبات سیاسی ومحدودیت تصویری خاتمی را بیان کرد.

نخست این که شخصیت آقای روحانی اصولگرای اعتدالی است و نباید بیش از این از وی توقع داشت و دوم این که برخی امکانات و تسهیلات در نظام در اختیار وی نیست و سوم این که از اختیارات خود به خوبی استفاده نکرد به عنوان مثال در قضیه حصر که اخیرا ملاقاتی با آقای کروبی داشتند چرا زودتر انجام ندادند؟ و چرا برای میرحسین موسوی این اقدام انجام نمی شود؟ اگر دولت می توانسته و کوتاهی کرده، بی تدبیری است.

رییس جمهور به مطالبات مردم پاسخ بهنگام بدهد

در این مورد که آقای شمعخوانی اخیرا بیان کردند که این آقایان در حصر نیستند چه نظری دارید؟

من این را نمی پذیرم که این افراد در حصر نیستند اگر حصر نیستند پس کجا هستند؟ ما از حصر یک تعریف بیشتر نداریم مردم عادی که هیچ، آیا نماینده های مجلس ما می توانند محصوران را ببینند؟ ما منکر گشایش ها نیستیم اما حصر همچنان باقی است.

 این را هم باید گفت که برای برخی از جمله برخی اطلاح طلبان آزادی های سیاسی مهمتر از مسائل معیشتی است و آقای روحانی باید به مطالبات مردم پاسخ بهنگام بدهد برخی امروز ناراضی هستند اما این بدان معنی نیست که بدنه اصلاح طلبی با این اعتراضات هماهنگ باشد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٨-١٣٩۶, ١٠:٣۵

   

پر مبحث ترین ها