سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون بهداشت مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

دو کمیته پیش از ازدواج و پیش از بارداری در کشور تشکیل شود

سالانه نزدیک به 30 هزار معلول در سایه فقدان انجام آزمایش‌های ژنتیک در کشور متولد می شوند، متاسفانه به دلیل نبود آگاهی، اجباری نبودن و بالا بودن هزینه آزمایشات ژنتیک، زوج ها این آزمایش را انجام نمی دهند.

 

فاطمه محمدی

سالانه نزدیک به 30 هزار معلول در سایه فقدان انجام آزمایش‌های ژنتیک در کشور متولد می شوند، متاسفانه به دلیل نبود آگاهی، اجباری نبودن و بالا بودن هزینه آزمایشات ژنتیک، زوج ها این آزمایش را انجام نمی دهند.

در صورتی که اگر این آزمایش انجام می شد به طورحتم این همه کودک معلول به دنیا نمی آمد.

در این خصوص با اصغر سلیمی عضو سابق کمیسیون بهداشت و درمان و سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی به گفت وگو پرداختیم که در ادامه می خوانید:

در مورد پیشگیری از تولد کودکان معلول چه اقدامی را ضروری می دانید؟

پیشگیری همیشه بهتر از درمان است؛ آزمایش های پیش از ازدواج و پیش از بارداری از بسیاری از مشکلات فردی و اجتماعی که در آینده گریبان گیر کشور می شود جلوگیری می کند.

هزینه نگهداری و دارو و درمان فرزندان معلول برای خانواده ها سرسام آور است و سالانه هزینه های سنگینی هم بر کشور تحمیل می شود اما با یک آزمایش و با مشاوره پیش از ازدواج و پیش از بارداری که متاسفانه در کشور ما برای همه انجام نمی شود می توان از تالم و سختی ها برای خانواده ها، کودکان و کشور جلوگیری کرد.

راهکار چیست؟

باید دو کمیته متشکل از اعضای کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، وزارت بهداشت، دولت و مجلس و سازمان بهزیستی و برای پیش از ازدواج و پیش از بارداری تشکیل شود تا آمار کودکان معلول و بیمار کاهش یابد. 

در دنیا آزمایش ژنتیک رایگان یا با قیمت پایین انجام می شود؛ دولت ایران هم باید سوبسید را در اختیار مراکز آزمایشگاهی و درمانی قرار دهد تا این آزمایش ها با دقت و کیفیت بالاتر انجام شود تا از درصد بالایی از ازدواج افرادی که از لحاظ گروه خونی و ژنتیکی مشکل دارند پیشگیری شود.

اگر مراقبت های بارداری انجام و بیماری ها تشخیص داده شود، از به دنیا آمدن کودک معلول و بیمار پیشگیری می شود

دولت و مردم باید اهمیت ویژه ای به این مساله قائل شوند تا از مشکلاتی که برای خانواده ها و کشور بوجود می آید جلوگیری شود.

۱۵۰ پزشک به مجلس نامه دادند تا آزمایش پیش از ازدواج انجام نشود زیرا سبب می شود که ازدواج به تاخیر بیفتد، نظر شما چیست؟

مفداری پروسه آزمایشات تا جواب دهی طولانی مدت است؛ اگر از تکنولوژی های روز دنیا استفاده شود که فاصله به حداقل برسد و مشاوره و آگاهی داده شود قشر جوان ما که روزانه در فضای اطلاعات جهانی قرار دارند و از سایت ها و فضاهای مجازی اطلاعات کسب می کنند واقف هستند که سلامتی فرزندان و آسایش خود در گرو آگاهی و انجام این آزمایش ها تامین می شود و این گونه نیست که به این دلیل ازدواج را به تعویق بیاندازند.

هم اکنون آزمایش ایدز و هپاتیت با وجود آمار نسبتا بالا در کشور انجام نمی شود و هزینه های زیادی را به کشور و مردم تحمیل می کند، به نظر شما این آزمایش هایی که انجام می شود کافی است؟  

باید تکنولوژی های روز دنیا را وارد و هزینه این آزمایش ها کاهش یابد تا همه تمایل به انجام این آزمایش ها داشته باشند و نیازی به اجبار نباشد

مجلس یا کمیسیون بهداشت و درمان در این خصوص وارد عمل شده است؟

مجلس برای جلوگیری از تولد کودکان مبتلا به معلولیت انجام آزمایشات ژنتیک را برای تمامی ازدواج ها در صورت تشخیص متخصص اجباری اعلام کرده و بنا بر این است که اعتبارات مورد نیاز را دولت باید دراختیار سازمان بهزیستی قرار دهد.

دولت باید عنایت کند تا این آزمایش ها با قیمت کمتر یا رایگان انجام شود.

این امر در برنامه ششم توسعه مورد تاکید قرار گرفته اما هنوز اقدام قابل توجهی از سوی مجلس انجام نشده است.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٨-١٣٩۶, ١٢:٣٩

   

پر مبحث ترین ها