سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روحانی از مواضعش عقب‌نشینی نکرده است

از لحاظ اظهار افکار ؛ آقای روحانی از آنچه که در تبلیغات شان می گفتند؛ هیچ عقب نشینی نکردند که بسیار قابل توجه است . چون گاهی انسان هایی هستند که در انتخابات وعده های زیادی می دهند و اظهار نظر هایی می کنند ، اما وقتی به عمل می رسند؛ ممکن است فراموش کنند. اما ایشان فراموش نکرده و به همه آن ها وفادار است. ممکن است هنوز فرصتی پیش نیامده که را انجام بدهد . اما هنوز روی نظر خودش ایستاده است.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينكه دكتر روحاني تلاش کرده نیروهایی را بیاورد که هم معتدل، هم کاری و هم کار بلد باشند، گفت: آقای روحانی از آنچه که در تبلیغات شان می گفتند؛ هیچ عقب نشینی نکردند که بسیار قابل توجه است .

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در گفتگو با سردبير سايت خبري انتخاب درباره عملکرد دولت يازدهم بعد از گذشت حدود چهار ماه از شروع فعاليت آن گفت: مجموعاً از وضعی که الان دولت یازدهم دارد؛ راضی هستم .

وي افزود: اولاً از قدیم و از اوایل انقلاب با افکار ؛ عقاید و سلیقه های آقای روحانی آشنا بودم و تا الان کاملاً ایشان را می پسندم . قبل از اینکه خودم نامزد شوم، از ایشان خواسته بودیم که نامزد شوند و شدند. بنابراین همان کسی است که ما مایل هستیم این مسئولیت را در این مرحله حساس داشته باشد .

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: ثانیاً در این مدتی که [دکتر روحانی و همکاران] کارکردند، نشان دادند که هم مشکلات و هم راهکارهای حل آنها را می شناسد .البته قسمتی چینش همکاران بوده که در مجموع باید تشکر کنیم.

آيت الله هاشمي رفسنجاني با بيان اينكه دكتر روحاني تلاش کرده نیروهایی را بیاورد که هم معتدل - سلیقه های مختلف در بین اعتدالیون هستند- ، هم کاری و هم کار بلد باشند، گفت: به نظرم کابینه ایشان مجموعه قابل قبولی برای این مقطع و شرایطی که داریم ؛ هستند. بدون در نظر گرفتن شرایط، مجلس، فضا و خیلی موارد دیگر ؛نمی توان کاری کرد.آقای روحانی این شرایط را در نظر گرفتند و با توجه به این ها؛ به نظرم کابینة مطلوبی است .

وي با اشاره به اينكه در سطح استانداری ها هم که تا به حال تقریباً تمام شده است، بيان داشت: به نظرم با همان آهنگ حرکت کردند. الان دیگر معاونان رئیس جمهور و وزرا در کابینه هستند و معاونان وزرا هم گرایش هایی شبیه به وزیرشان دارند . مجموعاً فکر می کنم چینش نیروها رضایت بخش است .

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام اضافه كرد: از لحاظ اظهار افکار ؛ آقای روحانی از آنچه که در تبلیغات شان می گفتند؛ هیچ عقب نشینی نکردند که بسیار قابل توجه است . چون گاهی انسان هایی هستند که در انتخابات وعده های زیادی می دهند و اظهار نظر هایی می کنند ، اما وقتی به عمل می رسند؛ ممکن است فراموش کنند. اما ایشان فراموش نکرده و به همه آن ها وفادار است. ممکن است هنوز فرصتی پیش نیامده که را انجام بدهد . اما هنوز روی نظر خودش ایستاده است.

وي ادامه داد: در مورد عملکرد میدانی هم ، ما روی این فرض ایشان را مناسب می دیدیم و خودشان هم اهمیت می دادند. الان بخشی از مشکلات ما ناشی از تحریم های خارجی و روابط داخلی ما ست که یک نقطه اساسی است .اگر آن را اصلاح کنیم ؛ کار داخلی آسان تر می شود . پس چینش مدیران به خوبی انجام شده و قدم اول اجرایی هم به خوبی برداشته شد .ایشان دنبال حل مشکلات خارجی هستند که خیلی دست و پاگیر و مزاحم است. در اینجا هم گام اولشان را خوب برداشتند. به نظرم خیلی خوب و با سرعت مطلوب به توافقی رسیدند که معمولاً باور نمی شد به اینجا برسیم البته همین جا بعضی از افراد منتقد می گویند که ما امتیازاتی دادیم که من این را قبول ندارم. منتها توضیح دادن اینکه چرا امتیاز ندادیم ؛کار آسانی نیست . گفتن بعضی موارد ممکن است مانعی در راه اجرا پیش بیاورد؛ ولی واقعاً من که آشنا به مشکلات هستم، می دانم که امتیازی یک طرفه ندادیم . نفعی که هم ما بردیم و هم همه آنها بردند؛ یعنی برد – برد این است که هم ملت ما و هم دنیا که از یک وضع بحرانی در خیلی جاها بخاطر این مساله نگران بودند ؛آرامش پیدا کرد . خیال همه جمع شده که داریم در مسیر حل پیش می رویم.

آيت الله هاشمي درباره یک سری مقاومت ها و کار شکنی های ویژه ای كه در مقطع كنوني در مقابل دولت صورت مي‌گيرد نيز گفت: این ؛تحلیل روشنی دارد . آنها که این کارها را می کنند؛ هیچ مایل نبودند چنین دولتی سر کار بیاید و طبعاً نمی خواهند همکاری کنند و حتی می خواهند به گونه ای بر وفق سیاست ها و افکار خودشان باشد. بالاخره تفاوت افکار و اهداف بوده و وقتی می بینند بر اساس تفکرات آنها عمل نمی شود؛ می خواهند انتقاد کنند . این عکس العمل ها و آن عدم موافقت ها یک مقدار طبیعی است . آنها فکر می کردند برنده هستند و نشد و وضع دیگری شد . البته همه اینگونه نیستند و اکثریت طرف مقابل پذیرفتند و همکاری می کنند . اقلیتی ایستاده اند و منتقد هستند و دولت هم نمی تواند به منتقد خیلی اعتراض کند . منتقد اگر از روی وظیفه شناسی و با سبک درست انتقاد کند؛ مفید و موثر است و انتقادش نتیجه می دهد و ممکن است مسیر خیلی مواردرا اصلاح کند؛ ولی اگر از روی تمایلات خیالی؛ جناحی و یا به ادله دیگری باشد که اصالتی ندارد ؛ مضر است من فکر می کنم غیر طبیعی نیست و ما منتظر چنین وضعی بودیم که بعد از استقرار دولت ؛ چنین مواردی پیش می آید. دولت هم با متانت؛ انتقادات و حزفها را تحمل و در جای خودش هم اقدام می کند. به نظرم فضا بد نیست ؛ منتها انتظار نمی رود در یک کشور آرمانی اسلامی با این سرعت این گونه عمل شود. انشاء الله کم کنند . البته انتقاد خوب است و باید انتقاد داشته باشند ؛ منتها با شیوه های مناسب تر باشد.

وي در پاسخ به اين سوال كه با توجه به گذشت 4 سال از خرداد 88، دامن زدن به آن موضوعات در صدا و سیما و یک سری رسانه های همسو ؛ به نظر شما چه سودی برای وحدت ملی دارد؟ گفت: به هر حال آنچه که میل همه ما ست ؛ این است که صدا و سیما حالت کاملاً ملی داشته باشد و پوشش کامل برای همه نیروهای وفادار به انقلاب داشته باشد و تبعیضی قائل نشود و به جای دامن زدن به اختلافات ؛ باید آرامش ایجاد کند که انشاء الله اینگونه شود.

آيت الله هاشمي درباره به كاربردن تعبیری در مورد صدا و سیما به عنوان جعبه سانسور نيز گفت: اين تعبير مخصوص صدا و سیما نبوده ؛ منظور از جعبه سانسور همه رسانه هایی بودند که حرف ها را سانسور می کنند و حرف خودشان را یک طرفه و گزینشی می زنند، گفتم که این ها تاثیر منفی برای خودشان دارد . چون مردم واقعیت را می فهمند و لذا تاثیر اساسی طولانی مدت ندارد و ممکن است موقتاً اثری داشته باشد . فقط صدا و سیمای خودمان را نگفتم ؛ همه رسانه هایی که این آلودگی را دارند؛ مورد نظرم بودند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-١٠-١٣٩٢, ٠٨:٠٨

   

پر مبحث ترین ها