سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

البته که سفره بهتر از زنبیل است‎ (طنز)

بروز شده : ٩-١١-١٣٩٢, ١١:٢۴    نسخه چاپی    
وقتی اولش پارچ نفت نصیبمان شد دقیقا نمی دانستیم چطور باید مصرفش کنیم! خالی خالی بخوریمش یا مثل شکلات صبحانه بزنیم روی نان! یا شاید هم باید مثل کشک در آش و سایرغذاها مخلوتش می کردیم! درست است که نفت مال خودمان است اما به دلیل برخی مسائل تاریخی و اقتصادی و... نمی دانستیم باید چکارش کنیم!
محدثه نجف زاده در ستون خط خطی روزنامه 19 دی نوشت: جناب حمید رسایی! این نماینده انگشت نگاری شده عزتمند در خاک مام میهن و این عاشق سفارتخانه به معنای ماهوی سفارتخانه، از سبد کالا با مضمونی نوستالژیک به عنوان زنبیل کالا یاد کرده و تاکید کردند: سوال این است که پیش از این پرداخت یارانه نقدی گداپروری انگاشته می شد، زمانی که پول به مردم داده می شد که با مدیریت خودشان خرج کنند، چرا الان دادن یک سبد کالا به مردم گداپروری نیست؟ چطور بازگشت به سیاست های کوپونیسم گداپروری نیست؟

ما دیدم شاید بهترباشد فلسفه وجودی و مسیر عمودی این چنین شیوه هایی را تبیین کنیم تا بلکه تبیین شویم و بدانیم الان گداهایی در حال پروراندن هستیم یا نه! راستش وقتی اولش پارچ نفت نصیبمان شد دقیقا نمی دانستیم چطور باید مصرفش کنیم! خالی خالی بخوریمش یا مثل شکلات صبحانه بزنیم روی نان! یا شاید هم باید مثل کشک در آش و سایرغذاها مخلوتش می کردیم!
درست است که نفت مال خودمان است اما به دلیل برخی مسائل تاریخی و اقتصادی و... نمی دانستیم باید چکارش کنیم!

دقیقا مثل ماجرای خاویار که مال مملکت خودمان است اما اگر همین امروز یک قوطی اش را بدهند بگویند نوش جان کن نمی دانیم چطور مصرفش کنیم! خلاصه هرطور شده سعی کردیم این پارچ نفت را نوش جان کنیم اما مگر نوشمان جان می شد! هرقلپش که وارد معده و اعضا و جوارح بدنمان می شد بیشتر گرسنه می شدیم و وضعیت طوری شد که دیگر نمی توانستیم از پای سفره های نفت آلود پا شویم! بعد دولت معجزه گر عدالت پرور دید این بابا!

با این همه، خیل مشتاقان به نفت به شکلی کاملا کرامت مندانه هنوز نشسته اند و به هیئت دولت زل زده اند! چکار کنیم و چکار نکنیم که ناگهان زنگشان به صدا در آمد و قرار شد عدالت بیش از پیش پراکنده شده و پول یارانه ها به صورت نقدی بیاید سرسفره تا ته دل ملت را بگیرد! یادش به خیر!

در به ثمر رسیدن این پروژه عدالت پرور و عدالت گستر و عدالت محور دوستان رئیس جمهور مانند جناب حمید رسایی و ...خیلی زحمت کشیدند! با وجود اینکه نقاط ضعف این طرح را می دانستند اما چون دلشان از غصه مردم خون بود، تمامی و بغض و انتقادات خود را قورت داده و یک کلمه از دهان مبارکشان در نیامد که ای آقا! این طرح فلان مشکل را دارد یا بهمان نتیجه اش مناسب نیست! دستشان درد نکند!
همین سکوتشان باعث شد مردم بتوانند با پول یارانه بروند مبل و پرده و انواع اقسام چیزها را بخرند، حالا کاری نداریم که تورم شد یا نشد! به هرحال پول نقد باید می رسید دست مردم که رسید! مردم عزیز هم نشستند پای سفره و حتی به گفته مسئولان کنونی پنج میلیون وعده یارانه ای بیشتر از جمعیت یارانه بگیر کشور توزیع شد که نمی دانیم بین چه کسانی! بالاخره سفره ای پهن بود و پنج میلیون این ور یا پنج میلیون اون ور که فرقی نمی کرد....با این وجود بازهم مردم پای سفره نشسته بودند!

دولت مهرورز و عدالت گستر و معجزه هزاره سوم تغییر کرد اما مردم هنوز پای سفره اش بودند! نه پارچ های نفتی افاقه می کرد و نه لقمه های یارانه ای! دولت جدید که در سرش سودای باز کردن قفل ها را و سیرکردن غیر مستقیم مردم و کاهش تورم داشت روی کارآمد! از همان اول این سخنگویش انقدر نداریم نداریم کرد که یک لقمه یارانه کوفتمان شد!
هی چپ می رفت می گفت خزانه خالی است، هی راست می آمد می گفت یارانه قطع میشه یا نمیشه! رسانه های از خدا بی خبر هم تا توانستند روغنش را زیاد کردند! خلاصه کلام اینکه دولت سعی داشت عده ای را به زور از پای سفره بلند کند و سفره را کوچکتر کند! طرحی زد به نام سبد کالا! یعنی ورچیدن آرام آرام سفره های نفتی و پولی و دادن یک مقدار اقلام خاص بدون امکان مبادله!

این یعنی مردم دیگر نمی توانستند هرطور می خواهند لقمه بگیرند و با لقمه های کوچک وبزرگ معده و روده و گوارش خود و بازار را به هم بریزند! اینجا بود که جناب رسایی در یک حرکت مردم پسندانه وارد میدان کارزار شد که ای آقا! چرا می خواهید سفره را کوچک کنید! چرا مردم نباید خودشان تصمیم بگیرند چطور لقمه بگیرند! شرایط اقتصاد هرچه میخواهد باشد! ما باید الان به فکر امروز مردم باشیم! اگر می خواستیم به فکر فردای مردم باشیم که همان زمان آغاز توزیع یارانه سکوت نمی کردیم! مردم خودشان دوست دارند لقمه بگیرند نه اینکه یک لقمه ای در زنبیل برایشان بگذارید و بگویید این را بگیر! اگر می خواستیم به ملت رژیم غذایی تجویز کنیم که سفره پهن نمی کردیم! اصلا ما یک جامعه چاق و در حال ترکیدن می خواهیم! کی چی می گوید؟نه اینکه در توسعه یافتیم، نه اینکه مشکل اقتصادی نداریم! باید مردم را لقمه گیر بار بیاوریم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١١-١٣٩٢, ١١:٢۴

   

پر مبحث ترین ها