سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ناداوری در دانشگاه میشیگان(طنز)

براساس این فرضیه وقتی یک پدرخانواده درنامیبیا از خانه اش بیرون می آید و می خواهد سوار ماشینش شده و برود یک لقمه غذا برای فرزندان گرسنه اش بیاورد خب طبیعی است که نمی تواند! بیخود که نامیبیا اول نمی شود، به هرحال قبل از اینکه ایشان سوار ماشین شوند یک ماشین دیگر یا حتی در خوشبینانه ترین حالت ماشین خودشان سوارشان می شود و دقیقا در همان نقطه ای که بودند مرحوم می شوند. روحشان شاد، اما دیدید که یک جای پازل هنوز کامل نشده.
محدثه نجف زاده در روزنامه 19 دی نوشت:
طبق یک مطالعه ای که موسسه تحقیقاتی حمل و نقل دانشگاه میشیگان انجام داده ایران در رتبه سوم مرگبارترین کشورهای جهان به لحاظ سوانح جاده‌ای قرار گرفته و پیش از ما نامیبیا، تایلند و پس از ما سودان، سوازیلند، ونزوئلا، کنگو، مالاوی، جمهوری دومینیکن و عراق هستند.

البته به نظرم محققان دانشگاه میشیگان عین همیشه که حق ما با ناداوری از بین می رود، مرتکب ناداوری شدند تا نشان بدهند که الحق که دستشان در دست استکبارجهانی است. شرایط شهری و جاده ای و خودرویی کشور ما واقعا آنگونه که این محققان گفتن نیست، نمی خواهم بگویم که ما حتما باید رتبه اول می شدیم اما حداقل باید مدال نقره را می گرفتیم. همچنین این رتبه بندی بسیار کلی است و اصلا به جزئیات نپرداخته. انقدرمسئولان ما زحمت بکشند تا طرح های با کیفیت را زودتراز موعد مقرر افتتاح کنند و انقدر خودروسازان ما عرق جبین ریخته و ماشین هایی که کلی بوق دارد و صندلی تولید کرده و بعد این طلا و ارزو اونس جهانی و نفت دریای شمال و ....زحمت بکشند تا قیمت های بازار تعیین شود و این همه بانک ها از زیر سنگ وام جور کرده و بدهند دست ملت و بعد این همه ملت با خوشحالی بروند خودرو بخرند ( قبلش هم با کلی زحمت گواهینامه گرفته باشند) و ....که آخرش در رتبه بندی جهانی سوم شویم! همه به خوبی می دانیم که مردم ما برای کسب چنین رتبه هایی جانشان را کف دست و جاده می گذارند، حاضرند بدون زنجیر چرخ به کوهستان های یخ زده بروند و اسکانیا سوار شوند تا افتخاربیافرینند، من یک سوال از شما دارم، آیا مردم ما بیشتر ویراژ میدهند یا مردم تایلند و نامیبیا؟ اصلا بگذار انقدرمردم این دوکشور ویراژ بدهند تا ویراژدانشان بترکد و انقدر ناداوری کنند تا به زمین گرم بنشینند و انقدر.... البته در مقابل این توطئه خارجی ما هم بیکار ننشستیم و کلی گشتیم تا ببیبنیم این همه ناداوری برای چیست و.....خب به فرضیه زیر رسیدیم:

"ارتباط مستقیم فاصله جغرافیایی از منزل تا محل وقوع حادثه و تاثیرات دوربرد آمایش سرزمین درموقعیت سوق الجیشی راننده"

براساس این فرضیه وقتی یک پدرخانواده درنامیبیا از خانه اش بیرون می آید و می خواهد سوار ماشینش شده و برود یک لقمه غذا برای فرزندان گرسنه اش بیاورد خب طبیعی است که نمی تواند! بیخود که نامیبیا اول نمی شود، به هرحال قبل از اینکه ایشان سوار ماشین شوند یک ماشین دیگر یا حتی در خوشبینانه ترین حالت ماشین خودشان سوارشان می شود و دقیقا در همان نقطه ای که بودند مرحوم می شوند. روحشان شاد، اما دیدید که یک جای پازل هنوز کامل نشده.

در تایلند مسئله فرق دارد، درتایلند وقتی یک پدرخانواه تصمیم می گیرد با خانواده برای دیدن جشن سالیانه اژدها به بانکوک بروند تا سرخیابان می آیند و بعدش دیگر نمی توانند بروند، ایشان و خانوادشان هم روحشان شاد اما بازهم می بینید که با وجود ایجاد فاصله بیشتر از منزل و روی دادن حادثه یک قسمت پازل هنوز نیست.

اما در ایران مسئله کلا فرق دارد، در ایران وقتی یک پدرخانواده بخواهد به سرکارش برود یا با خانم بچه ها به مسافرت بروند بساط کباب و چای و تخمه و آجیل و توپ والیبال و بدمینتون را جور کرده و از دل شهر بیرون می زنند، خب می بینید که تا اینجا مسئله ختم به خیر شده، اما این فقط ظاهر قضیه است و هنوز به ختم ماجرا نرسیده ایم، همین که پای خانواده مذکور طفلی از شهر خارج می شود ناگهان قسمت آخر فرضیه یعنی تاثیر آمایش سرزمین در موقعیت سوق الجیشی وارد ماجرا می شود. درواقع اینجا همه قسمت های پازل وجود دارد، منزل، فاصله، آمایش، سوق الجیشی. به این صورت که خانواده در حال خوشگذراندن هستند که ناگهان ماشین می پیچد اما جاده نمی پیچید، خب نمی توانسته بپیچد، این همان آمایش سرزمین است که خدمتتان عرض کردم، در ادامه وقتی جاده نمی پیچد طبیعی است که گاردیل می پیچد و می آید توی شیشه جلو و چون به خودروساز هیچ مسئله ای مربوط نمی شود و کیسه هوایا بازنمی شودیا اصلا نیست که باز شود طبیعی است که موقعیت سوق الجیشی راننده تغییر کند، به این صورت که یا سرش به صندلی عقب و قسمت صندوق عقب دوخته می شود یا کلا از ماشین به بیرون پرتاب می شود که محققان به این حالت می گویند شرایط فراسوق الجیشی! دیگر اعضای خانواده هم یا سرو گردشان بابت کیفیت کیسه هوا شکسته ویا در حال کباب شدن هستند.

نکته مهم این است که شرایط کنونی کشور ما کمی پیچیده تر از این مسئله است، یعنی تلفیقی از نامیبیا و تایلند به اضافه خودمان است. به این شکل که ممکن است شما حتی از درب منزلتان خارج نشده باشید و حتی نیت سفررا هم نداشته باشید و کلا در کنار تلویزیون نشسته و به قست ها و بدهکاریهایتان فکر می کنید که ییهو یک تریلر 18 چرخ هوو حضورا به دیدنتان می آید. اینجا دیگر نه فاصله مطرح است، نه موقعیت سوق الجیشی، نه آمایش و نه هیچ چیز دیگر، اینجا فقط پای چین در میان است. یا ممکن است شما در حال انتخاب یک نوع خوراکی در یک سوپرمارکت باشید که خودروی کناری جوی آب همینطوری ناگهان منفجر شود و شما ذوب شوید، اینجا هم همانطور که مشاهده می کنید فرضیه ما به کلی محو شده است.

درنتیجه باید عرض کنم که طبق شواهد و مدارک و قرائن در کشورما نه تنها فرضیه مذکور به طور کامل تایید می شود، بلکه در یک نمونه نادر همان فرضیه در عین وجود به طول کامل هم رد می شود، راستش نمی توانم آنطور که می خواهم بحث را باز کنم و منظور را برسانم ولی می خواهم بگویم با این تفاصیل آیا بازهم ما باید سوم می شدیم؟ نه این انصاف است که با این همه پیچیدگی و خاص بودن ما سوم شویم؟ یکدفعه بیایند با ناداوری رتبه های تک رقمی ما در آلودگی و چاقی و عمل بینی و مصرف نوشابه و استفاده از لوازم آرایش را هم ازمان بگیرند دیگر! به منظور پاسداشت زحمت همه رانندگان و گواهی نامه داران این مرز و بوم و به منظور تقویت روحیه شان برای کسب نتایج بهتر در آینده قطعه زیر را تقدیمشان می کنم:
رانندگاااااااااان، دلاوران، نام آوران! به یاد پیکان پیروز باشید! پرخطَر! در سفر! گازسوز باشید!
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-١٢-١٣٩٢, ١١:۵۶

   

پر مبحث ترین ها