سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چگونه نمایندگان را در صحن علنی نگه داریم؟ (طنز)

نمایندگان در ساختمانی با این شکل هندسی و البته رقابتی مجبور می شوند روی صندلی های خود بنشینند و با ضلع دیگر برابری کنند. اوووووف چقدر سنگین بود.

چگونه نمایندگان را در صحن علنی نگه داریم؟ (طنز)

 

 

محدثه نجف زاده در روزنامه 19 دی نوشت:

 

علی مطهری در پاسخ به اینکه چرا برخی نمایندگان در رای گیری های مجلس شورای اسلامی معمولا شرکت ندارند یا در حال راه رفتن هستند گفت: یک علت به نوع ساختمان صحن مجلس برمی‌گردد که فضای بازی دارد و افراد نیز در آن زیاد راه می‌روند و تردد می‌کنند.

طرح های زیر برای اصلاح ساختمان صحن علنی مجلس جهت مجبور کردن برخی نمایندگان به نشستن سرصندلی و شرکت در کارهای روتین و معمولی یک نماینده پارلمان پیشنهاد می شود:

 

1-      استفاده از شکل هندسی مارپیچ ارشمیدس:  

 

 

همانطور که مشاهده می کنید در این شکل هندسی اگر صحن علنی مجلس را نقطه وسط در نظر بگیریم، هر نماینده از هر نقطه دیگری بخواهد پیاده روی کند و راه برود نهایتا به ناچار دوباره به صحن علنی و روی صندلی اش بر می گردد، فقط مشکل کوچکی که وجود دارد براساس این مارپیچ نمایندگان تا آخر عمرشان باید داخل مارپیچ یا صحن علنی بمانند و امکان خروج از آن وجود ندارد. البته این نقص خود یک توفیق اجباری برای برخی نمایندگان که در همه دوره ها وارد بهارستان شده اند یا می خواهند مادام العمر در قوه مقننه باشند محسوب می شود.

 

2-      استفاده از قضیه فیثاغورت و مثلث قائم الزاویه:

 

 

براساس قضیه فیثاغورت، در یک مثلث قائم الزاویه همواره مجموع توان های دوم دو ضلع برابر با توان دوم ضلع سوم است. حالا شما حساب کن که کل صندلی های صحن علنی به غیر از صندلی های هیئت رئیسه ( که اینجا ضلع سوم است) بین دو ضلع برابر ساختمان مجلس که شکل مثلث قائم الزاویه است تقسیم شوند. توان دوم این دوضلع برابر با توان دوم ضلع سوم یا همان هیئت رئیسه می شود. این یعنی بهره وری بسیار بالا از توان دوم و حتی سوم نمایندگان. باورکنید خودم متوجه نشدم چی گفتم اما همینقدر می دانم که نمایندگان در ساختمانی با این شکل هندسی و البته رقابتی مجبور می شوند روی صندلی های خود بنشینند و با ضلع دیگر برابری کنند. اوووووف چقدر سنگین بود.

 

3-      استفاده از شکل هندسی شهر ماسوله یا شکل هندسی پله پله:

 

 

 

ما دقیقا نمی دانیم این شکل هندسی به نام چه کسی ثبت شده است اما همینقدر میدانیم که بر اساس این شکل معماری بافت کالبدی صحن علنی از لحاظ جهت استقرار به موازات خط تراز شیب میدان بهارستان ، در چندین طبقه متوالی ، قرار می گیرد و همجواری صندلی ها شاخص ترین ویژگی است که این همجواری به گونه ای شکل گرفته که صندلی ها را زنجیروار و به هم پیوسته در امتداد شیب طبیعی زمین قرار داده است. بطوریکه نمایندگان می توانند از عبارت  « صندلی من ، بام صندلی همسایه » هم استفاده کنند. در این شکل وقتی نماینده ای از سرجایش بلند می شود ناخواسته می افتد روی صندلی نماینده طبقه پایینی و انقدر این روند ادامه دارد که دیگر نای خارج شدن از صحن علنی برایش نمی ماند و مجبور می شود روی هرصندلی که افتاده بماند و رای بدهد.

 

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠٣-١٣٩۴, ١٠:٢٨

   

پر مبحث ترین ها