سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یارانت و بگیر و ادا و اطوار در نیار (طنز)

متن خبر: جعفرزاده ایمن آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: در مجموع از کل جمعیت ایران حداکثر 2میلیون نفر یارانه دریافت نمی‌کنند.

 

 

محدثه نجف زاده در روزنامه 19 دی نوشت:

 

روزی روزگاری اعضای یک خانواده سر سفره نشسته بوده و دور همی از این جو صمیمی حض می بردند. یکی از آن طرف سفره داد می زد:« اون بشقاب چند ده هزار میلیاردی رو بده.» جو چنان صمیمی بود که یک عضو دیگراز آن سمت سفره به سرعت نور بشقاب چند ده هزار میلیاردی را رساند به دست متقاضی خاص.

یکی دیگر که سکه های بانکی در گلویش گیر کرده بود با خوشحالی از بغل دستی اش که هاله نور داشت طلب یک لیوان نفت می کرد و صاحب هاله نور با رویی گشاده و لبی خندان بلند می شد و پارچ نفت را برداشته و آن فرد را کمک می کرد. هرچند بعدا معلوم می شد که نفت داخل پارچ چیزی ازش نمانده و فقط سهم کمی به نفرآخر رسیده بود.

یا مثلا یکی دیگر از اعضای خانه در ابتدای غذا بین همه افراد نشسته دور سفره بسته های حاوی « سهام عدالت» که گویا سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین های A و B و C و D و... بود را پخش می کرده. البته از قبل دقیق حساب نکرده بود و تنها به یک دهم اعضای سفره رسید. باقی افراد که با نگاه های خیره منتظر بسته سهام عدالتشان بودند با این سخن که :« اِ کم اومد؟ حالا شما غذاتون و بخورین میدم بچه ها براتون بسته های جدید ببندند.» روبه رو شدند. حتی جو چنان صمیمی و دورهمی بود که وقتی یک نفر دستش را دراز کرد تا از بشقاب 2 میلیون تومانی ها، یک لقمه دومیلیون تومانی برای بچه کوچکش که قرار بود ازدواج کند بگیرد، ناگهان آن دیگری طی یک حرکت 3 امتیازی از آن سمت سفره جهشی زده و آن لقمه آخر 2 میلیونی را هم گرفت و در حلق کرد.

همانطور که مشاهده می کنید جو خانه خیلی صمیمی بود و به جز آن چند مثال بالا بقیه سرشان در بشقاب خودشان بود. اما ناگهان چند نفر از سر سفره بلند شدند و گفتند که دیگر از این غذا نمی خورند. همه اعضای سفره با دهان باز و چشمان متعجب به این چند نفر خیره شده بودند، حتی آن تعداد امواتی هم که می توانستند از غذایی مانند غذای دیگران که زنده بودند بخورند هم لقمه در دهان هاج و واج ماندند. آن چند نفر با هم و به طور هماهنگ گفتند: « این غذای 45 هزار و 500 تومانی سهم همه ما نیست، ما در اتاق خودمان به اندازه کافی غذا داریم، این را بدهید به کسانی که ندارند و یا با غذای خودشان سیر نمی شوند»

اعضای خانه هنوز در شرایطی مثل گل خوردن از لیونل مسی در دقیقه 90 مانده بودند و کسی معنی سخنان آن چند نفر را درک نمی کرد. ناگهان در بین افراد نشسته دور سفره زمزمه نفوذ هنجار شکنان به داخل خانه شنیده شد. زمزمه سریع بین همه پخش شد و آن چند نفر مجبور شدند هرچه سریع تر ازکنار سفره دور شده و بروند به اتاق هایشان. نهایتا این حرکت هنجارشکنانه و به نظر عده ای همچون صادق زیباکلام و محسن رنانی و بقیه شجاعانه چندان نتوانست کارگر شود و بقیه افراد به خوبی و خوشی بدون اینکه کک حتی یکیشان را هم بگزد همچنان به خوردن ادامه دادند. همین دیگه.

نتیجه گیری اخلاقی: هیچ وقت بیخود تلاش نکنید که ادای آدم های جسور و شجاع را دربیاورید و مثلا با انصراف دادن از یارانه نقدی در جمع آن 2 میلیون منصرف شده قرار بگیرید. این «ژان وال ژان» بازی ها خیلی وقته که دورش گذشته، مثل بچه آدم یارانه 45 هزار و 500 تومانیتان را بگیرید و سرتون به کار خودتون باشه و تا زمانی که با تهدید و ارعاب سراغتان نیامدند و خودشان حذفتنان نکردند حتی از 500 تومانش هم نگذرید. و حرف آخر اینکه: عدالت یعنی من وشما، پولدار و فقیرهمه و همه کنار یک سفره بنشینیم و از این دورهمی لذت ببریم.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣١-٠٣-١٣٩۴, ٠٩:۵۶

   

پر مبحث ترین ها