سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

به جای تلفن عمومی این درخت های چنار را جمع کنید ( طنز)

بروز شده : ١-٠۴-١٣٩۴, ٠٩:٣٢    نسخه چاپی    
اخیرا یکی از مسئولان مخابرات استان تهران سخنانی پیرامون هزینه بر بودن نگهداری باجه های تلفن عمومی منتشر کرد که در واقع زنگ خطری پیرامون جمع آوری این باجه ها بود.

 

محدثه نجف زاده در روزنامه 19 دی نوشت:

 

 

  • پیوند عمیق تاریخ و باجه های تلفن: شاید نمی دانستید که تاریخ زندگی روی کره زمین به دو دوره اصلی « قبل از فوت» و « بعد از فوت» تقسیم شده است. به این ترتیب که زمانی تاریخ بشریت امکان به ثبت رسیدن پیدا کرد که اولین فوت در یک باجه تلفن عمومی انجام گرفت و نسل بشر از آن هنگام تفاوت بین سرما و گرما را با شنیدن جمله « فوت نکن، ها کن گرم شم» از آن سوی خط تشخیص داد. بعد از آن بود که همین فوت ها خودش عاملی شد برای آشنایی بیشتر نسل بشر با یکدیگر و نهایتا ازدواج و فرزندآوری و ... که تا امروز هم ادامه دارد.
  • پیوند عمیق تر ادبیات با باجه های تلفن: شاید در ابتدا فکر کنید پیوند ادبیات با تلفن های عمومی محدود به اشعاری مانند شعر زیر می شود:

«و دنیا، یک باجه تلفن عمومی است... و راستی هرچند وقت یک بار، کسی به تلفن عمومی زنگ می زند؟»*

اما این همه ماجرا نیست. ضرب المثل بسیار پرکابرد « دوزاریت افتاد» را نباید فراموش کرد. دوزاریت افتاد خودش دنیایی از معنی است. تک تک زوایا و ابعاد این ضرب المثل قابل پیگیری چه از نظر علمی و چه اجتماعی است. حقیقتا دوزاری چه کسی افتاد؟ ( بررسی تاریخی) دوزاری نمادین کجا افتاد؟ ( بررسی جغرافیایی)، دوزاری چرا افتاد؟ ( بررسی جنایی)، اگر نمی افتاد چی می شد پس؟ ( پیش بینی آینده و فرضیه سازی) و... اصلا شما تصور کن این ضرب المثل نبود، شما برای اینکه از کسی بپرسید آیا متوجه منظورتان شد یا نه باید چکار می کردید؟ آیا مثلا می توانستید بگویید «دبه ات افتاد؟» یا « کاسه ماستت شکست؟». اصلا این جملات معنی دارند؟ نه دیگه!

  • پیوند بسیار بسیار عمیق دیوارنگاری ها یا همان به اصطلاح گرافیتی ها با باجه های عمومی: تا حالا شده با باجه تلفن عمومی روبه رو شوید که چیزی رویش نقش نبسته باشد؟ به خصوص نقاشی و طرح زنی یا همان گرافیتی با کلید؟ اگر باجه های تلفن عمومی جمع شود به شما قول می دهم یکی از بسترهای اصلی کشف استعدادهای هنری کشور هم دستی دستی از بین می رود.
  • و نهایتا پیوند ناگسستنی باجه های تلفن عمومی با تغییرات آب و هوایی ایران: شما تصور کنید به امید پیش بینی روز قبل هواشناسی، یک روز بهاری بیرون آمدید و خیلی هم خیالتان راحت است اما ناگهان طوفانی با سرعت 160 کیلومتر از شهرتان عبور می کند. اولین جایی که پناه می گیرید کجاست؟

یا تصور کنید یک روز زمستان بازهم با امید به پیش بینی هواشناسی بدون چتر از خانه بیرون می آیید، ولی ناگهان رگباری سیل آسا از آسمان می بارد و ممکن است حتی شما را با خود ببرد، اولین جایی که پناه می گیرید کجاست؟

با توجه به نکات بالا از مسئولان عاجزانه خواهش داریم تا به جای جمع آوری تلفن های عمومی، به خصوص اون زردها، این کابل های مخابراتی و اینترنتی را جمع کنن ببرن، اگر نشد حداقل چهارتا درخت چنار را که می شود قطع کرد؟

 

محمد نجفی*

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠۴-١٣٩۴, ٠٩:٣٢

   

پر مبحث ترین ها