سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دامنه‌های اینترنتی ایران قابل مصادره نیست

دامنه‌های اینترنتی کشوری، بیشتر شبیه کدهای پستی هستند که مسیریابی و خدمات اداری را برای نام‌های دامنه‌ای که در «دامنه سطح بالای کد کشوری» (ccTLD) به ثبت رسیده‌اند، بسادگی فراهم می‌سازد
مؤسسه آیکان که مدیریت تخصیص دامنه‌های اینترنتی کشورها را در اختیار دارد، در پاسخ به رأی دادگاه فدرال امریکا علیه دامنه‌های اینترنتی ایران اعلام و تصریح کرد که دامنه‌های اینترنتی ایران (مانند ir.) «دارایی» نیست و نمی‌توان آنها را توقیف یا مصادره کرد.

به گزارش ایرنا، «جان جفری»مشاور عمومی آیکان در بیانیه‌ای اعلام کرد که این دامنه‌ها دارایی نیستند که بتوان آنها را تصاحب کرد. آنها«بخشی از یک اینترنت واحد جهانی»هستندکه آیکان برای کمک به حفظ آنها خدمت ارائه می‌کند.

آیکان نوشت: دامنه‌های اینترنتی کشوری، بیشتر شبیه کدهای پستی هستند که مسیریابی و خدمات اداری را برای نام‌های دامنه‌ای که در «دامنه سطح بالای کد کشوری» (ccTLD) به ثبت رسیده‌اند، بسادگی فراهم می‌سازد.

این مقام آیکان افزود: اگر آیکان دخالت کند و خود این دامنه‌ها را به گونه دیگری تعیین کند، این کار موجب اختلال در کار افراد، تاجران و سازمان‌های خیریه‌ای می‌شود‌ که از نام دامنه‌ای استفاده می‌کنند که به این کدها ختم می‌شوند. آیکان در بیانیه خود نوشت که این سازمان از لحاظ فنی توانایی کاری را که شاکیان این دادگاه درخواست کرده‌اند، ندارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠۵-١٣٩٣, ١٠:۵٩

   

پر مبحث ترین ها