سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سودای پاستور با حمله برجامی

بروز شده : ٧-٠۵-١٣٩۵, ١١:٠٢    نسخه چاپی    
کلید واژه شفاف سازی در انتخابات نیز فرصتی برای حمله به تیم مذاکره کننده هسته ای و دکتر روحانی است که با این روش سعی در بی اعتماد کردن مردم به برجام دارد تا از این بین راهی به پاستور باز کند.

"برخی در ابتدا گفتند باید به‌گونه‌ای عمل کرد که چرخ کارخانه‌ها بچرخد، امروز می گویند برجام انجام شد تا چرخ تانک‌ها نچرخد و جنگ نشود! البته باید همان زمان نیز مشخص می‌شد که نچرخیدن چرخ برخی کارخانه‌ها چقدر با چرخش سانتریفیوژهای ما ارتباط داشت اما امروز باید شفاف سازی شود که بعد از برجام، آیا چرخ کارخانه‌ها بهتر می‌چرخد یا نه؟"

سعید جلیلی که به مدت 6 سال دبیری شورای عالی امنیت ملی را بر عهده داشته و تقریباً نیمی از مذاکرات هسته‌ای کشورمان با قدرت‌های جهانی در زمان وی انجام گرفته سخنان فوق را در نشست سالانه تشکل دفتر تحکیم وحدت در دانشگاه شهید بهشتی ایراد کرده است.

انتقاد رئیس قبلی تیم مذاکره کننده کشورمان در مذاکرات با کشورهای 1+5 از برجام موضوع جدیدی نیست و آقای جلیلی و دیگر اعضای این تیم همواره در نقش منتقد اصلی برجام ظاهر شد‌ه‌اند، چه در زمان مذاکرات و چه بعد از امضای برجام در کمیسیون ویژه برجام و رسانه ملی، اما سخنان دکتر جلیلی در نشست سالانه تشکل دفتر تحکیم وحدت حاوی نکات جدیدی است که می‌تواند پیام ویژه‌ای داشته باشد.

وی در این نشست در پاسخ به سؤال دانشجویی که از وی می‌پرسد شما در سخنانتان گفتید در اندیشه دینی چیزی به نام بن بست وجود ندارد اما به نظر می‌رسد در مذاکرات هسته ای زمان شما بن بست ایجاد شده بود، می‌گوید: اتفاقاً من از شما دانشجویان می‌خواهم روند تحولات مذاکرات هسته‌ای در آن دوره را مرور کنید و قضاوت کنید که برای چه کسی بن بست به‌وجود آمده بود؟ زیرا از سال 87 که گفتگوهای ژنو یک برگزار شد تا بهار سال 92 و مذاکرات آلماتی 2، این 1+5 بود که قدم به قدم عقب نشینی می‌کرد و همان‌هایی که قبل از سال 84 می‌گفتند ایران باید تاسیسات هسته‌ای خود را تعلیق، تعطیل و سپس تخریب کند، به جایی رسیده بودند که با ما بر سر غنی‌سازی 20% مذاکره می‌کردند و به جای نطنز درباره فردو گفتگو را ادامه می‌دادند.

دکتر جلیلی در این سخنان با بیان بخشی از واقعیت سعی دارد نشان دهد در مذاکرات مورد اشاره عملکرد موفقی داشته است. این در حالی است که با مطالعه اسناد مربوط به مذاکرات هسته‌ای به خصوص مذاکرات اواخر دوره دکتر جلیلی مشخص می‌گردد که 1+5 به صراحت بر تعلیق غنی‌سازی بیش از 5 درصد در هرکجای ایران تاکید دارد و اگر نامی از غنی سازی 20 درصدی آمده صحبت از تعلیق بوده نه مذاکره بر سر آن.

البته مردم کشورمان از یاد نخواهند برد ماحصل این مذاکرات که دکتر جلیلی از آن به عنوان سند افتخار نام می‌برند، تصویب پی در پی 6 قطعنامه در سازمان ملل و به دنبال آن وضع تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان بوده که به گواه بسیاری از مسئولین سرآغاز مشکلات اقتصادی و فشار بر مردم بوده است.

اما مهم‌ترین بخش از سخنان دکتر جلیلی در نشست مورد اشاره در جایی مطرح می‌شود که از وی درباره حضورش در انتخابات آینده سؤال می‌شود که وی انتخابات را فرصتی برای شفاف سازی بر می‌شمرد تا کسی مبتنی بر توهمات بحثی را مطرح نکند!

این سخنان جلیلی مهر تاییدی بر همه احتمالات حضور وی در انتخابات ریاست جمهوری آینده است. بی‌تردید يكي از دلايلي كه موجب شده سعيد جليلي براي آزمون مجدد پاستور مصمم شود بدعهدي امريكا در اجراي برجام بوده كه او قصد دارد از اين موضوع به نفع خود در تبليغات انتخاباتي عليه دولت روحاني استفاده نمايد و کلید واژه شفاف سازی در انتخابات نیز فرصتی برای حمله به تیم مذاکره کننده هسته ای و دکتر روحانی است که با این روش سعی در بی اعتماد کردن مردم به برجام دارد تا از این بین راهی به پاستور باز کند.

باری، شاید حمله به برجام و دستاوردهای آن فرصتی برای سعید جلیلی برای حمله به دولت ایجاد کند اما وی نباید فراموش کند انتخابات سال 92 به نوعی رفراندوم هسته‌ای میان دو تفکر برای مذاکره بود که جلیلی و همفکرانش در آن شکست سنگینی خوردند و حتی اگر مردم از دستاوردهای برجام در زندگی خود انتقاداتی داشته باشند، هرگز راضی به برگشتن به دوران پیش از برجام نخواهند بود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠۵-١٣٩۵, ١١:٠٢

   

پر مبحث ترین ها