سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شبکه‌های اجتماعی و صدای مردم

علاوه بر جنبه اطلاع رسانی، امروزه این رسانه‌ها، به ابزاری برای بیان بدون سانسور خواسته‌ها و اعتراضات مردم در مورد موضوعات مختلف تبدیل شده است.

هر چند با پدیدار شدن اینترنت و رشد روزافزون رسانه‌های جدید و همچنین با وجود حجم عظیم رسانه‌ها، باگدیکیان در کتاب انحصار نوین رسانه‌ای سعی کرده نشان دهد مالکیت رسانه‌ای همچنان در دست تعداد معدودی از افراد است، باید پذیرفت طی سال‌های اخیر رسانه‌های نوین و تعاملی به انحصار مطلق برخی خبرگزاری‌ها، تلویزیون‌ها و روزنامه‌ها پایان داده‌اند.

فارغ از سازندگان شبکه‌های اجتماعی و اهداف مد نظر آنها، این رسانه‌های تعاملی به ابزاری برای شنیده شدن بیشتر صدای مردم کمک کرده و از قدرت رسانه‌های سنتی یکسویه که اغلب در خدمت دستگاه حاکم و سرمایه‌داران بوده، کاسته است.

اگر فقط به رویدادهای چند ماه اخیر نگاهی گذارا داشته باشیم، تأییدی بر این ادعا خواهد بود. از تأثیرگذاری شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های نوین ارتباطی در انتخابات مجلس دهم که در آن تلگرام و اینستاگرام نقش پررنگ‌تری در انتقال پیام‌های تبلیغاتی و معرفی لیست‌های انتخاباتی ایفا کردند تا همین کودتای چند هفته گذشته ترکیه که مصاحبه اسکایپی و پیام‌ توئیتری اردوغان به مردم در نبود رسانه‌های دیگر به مدد وی و دولتش آمد.

جدای از تأثیرات منفی و آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی که بارها توسط مراجع معظم تقلید، برخی مسئولین وکارشناسان درباره آنها هشدار داده شده است، نباید از برخی مزایای این رسانه‌های نوین چشم پوشی کنیم. علاوه بر جنبه اطلاع رسانی، امروزه این رسانه‌ها، به ابزاری برای بیان بدون سانسور خواسته‌ها و اعتراضات مردم در مورد موضوعات مختلف تبدیل شده است.

هفته گذشته بود که پس از رونمایی از البسه کاروان ورزش ایران در مراسم رژه المپیک ریو، طراحی و رنگ‌بندی نامناسب آن واکنش سریع و انتقادات گسترده مردم را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت تا اینکه کمیته ملی المپیک تسلیم خواست مردم شد و از طراحی لباس جدیدی برای کاروان ورزش ایران خبر داد.

در چند روز گذشته نیز اعزام رئیس فدراسیون تنیس روی میز به جای مربی ندا شهسواری بانوی پینگ پنگ باز ایرانی حاضر در المپیک ریو با اعتراض شدید مردم در فضای مجازی همراه شد و کار به تشکیل کمپین‌های حمایتی از این مربی رسید و همین موضوع باعث شد با پیگیری دفتر رئیس‌جمهور، خانم سیما لیموچی به المپیک ریو اعزام شود.

نمونه‌های ذکر شده، بخشی از اثرات گسترده رسانه‌های نوین است و در آینده به طور قطع شاهد افزایش تأثیر شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های نوین در زندگی انسان‌ها خواهیم بود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠۵-١٣٩۵, ١٣:٠٨

   

پر مبحث ترین ها