سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یک بام و دو هوای برخورد با فساد

اگر می‌خواهیم برخورد جدی با مساله فساد صورت گیرد باید با عینک سیاسی به این موضوع نگاه نکنیم و فارغ از دسته‌بندی های سیاسی و جناحی به موضوع بنگریم.

بعد از «فیش‌های نجومی»، «املاک نجومی» این روزها به کلید واژه‌ای تبدیل شده که به نقل محافل سیاسی و سخن رایج مردم کوچه و بازار تبدیل شده است.

ماجرای انتشار فیش‌های حقوقی برخی از مدیران دولتی در چند ماه گذشته فضای رسانه‌ای و سیاسی کشور را تحت‌الشعاع خود قرار داد و این موضوع تا جایی جلو رفت که برخورد با آن به مطالبه عمومی کشور تبدیل شد.

بعد از تأکید صریح مقام معظم رهبری مبنی بر پیگیری این موضوع تا انتها، رئیس جمهور کشورمان در بیانیه ای مردم را خطاب قرار دادند و عزم دولت در مبارزه با هر نوع رانت و فساد در ساختار اداری و مالی کشور را جدی و قاطع دانستند.

در همین راستا گزارش کمیته ویژه ای که بعد از ابلاغ رئیس جمهوری و به دستور اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری به منظور بررسی همه جانبه مساله فیش های حقوقی، زمینه ها ، ابعاد و موارد مختلف آن تشکیل شده بود، منتشر شد.

هر چند دولتمردان ریشه حقوق های نجومی را در قوانین به جای مانده از دولت قبل دانستند اما با عذرخواهی خود نشان دادند که خط قرمزی برای برخورد و ریشه کنی فساد ندارند. 13 مدیر ارشد دولتی نیز از کار کنار گذاشته شدند. وزیر دادگستری دولت تدبیر و امید هم از منتشرکنندگان فیش‌های حقوقی نامتعارف فارغ از انگیزه آنان تشکر کرد و گفت دست آنان را می‌بوسد.

ماجرای فیش‌های حقوقی که به نظر می‌رسید برای فشار بیشتر بر دولت در یک سال پایانی طرح ریزی شده بود، با برخورد مناسب دولت عملا به فرصتی برای دولت تدبیر وامید تبدیل شد تا پاکدستی خود را اثبات کند.

هنوز سر و صدای پرونده حقوق‌های جنجالی فروکش نکرده بود که هفته گذشته افشای پرونده ای جدید موسوم به پرونده «2200 میلیارد تومانی» که از آن به عنوان پرونده خانه‌های جنجالی نیز نام برده می‌شود با انتشار نامه سازمان بازرسی کل کشور خطاب به دفتر شهردار تهران و ذکر تخلفات انجام شده ابتدا در فضای مجازی و سپس در دیگر رسانه ها جنجالی شد.

در حالی که هنوز درباره صحت و سقم اعداد ذکر شده در این پرونده جای تردید وجود دارد، برخی از افرادی که نامشان در این لیست ذکر شده، انتشار این گزارش را سیاسی کاری پیش از انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر تهران دانستند.

در حالی که هنوز درباره صحت و سقم اعداد ذکر شده در این پرونده جای تردید وجود دارد، برخی از افرادی که نامشان در این لیست ذکر شده، انتشار این گزارش را سیاسی کاری پیش از انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر تهران دانستند. البته تکذیبیه‌ها هم به گونه‌ای بود که شک و شبهه‌ها در این پرونده را برطرف نمی‌کرد تا جایی که صدای حمید رسایی را نیز درآورد و او این تکذیبیه‌ها را نوعی تاییدیه خواند.

در این یادداشت فارغ از بررسی درستی یا نادرستی موارد مطرح شده در این پرونده که بهتر است برای این امر منتظر ورود و اعلام نتیجه دستگاه قضایی باشیم، از 2 منظر موضوع را بررسی می‌کنیم:

1- واکنش افراد مورد اتهام: هر چند سردار قالیباف به عنوان متهم اصلی پرونده خانه‌های نجومی بعد از چند روز سکوت در نامه‌ای به کل کشور خواستار رسیدگی به این پرونده شده است و اعلام کرده هیچ خط قرمزی در برخورد با جرم و فساد ندارد اما با نگاهی به این نامه می‌شود فهمید اصل موضوع انکار نشده بلکه افراد استفاده کننده از این تسهیلات مورد تردید قرار گرفته و همچنین قالیباف این موضوع را از اختیارات شهردار تهران بیان کرده است. در مورد موضوع فیش های حقوقی نامتعارف نیز پرداخت‌ها بر اساس قانون صورت گرفته بود اما دولت ضمن عذرخواهی و برکناری تعدادی از گیرندگان حقوق‌های نجومی بدون تهدید منتشرکنندگان این فیش ها هیچ سایت‌ و رسانه‌ای را توقیف نکرد اما با فشار شهرداری در همان ساعات اولیه سایت افشاگر خانه‌های نجومی فیلتر و از دسترس خارج شد.
2- واکنش رسانه‌ها: بررسی نحوه برخورد برخی رسانه های دلواپس نیت و دغدغه آنها را در موضوع مبارزه با فساد روشن می‌کند. گروهی از رسانه‌های منتقد دولت در ماجرای فیش های حقوقی با ایجاد موج خبری سعی در استفاده سیاسی و ضربه به دولت را داشتند اما همین رسانه‌ها در موضوع املاک نجومی سعی در توجیه آن بر آمدند. برخی از این رسانه‌ها از آن به عنوان دروغ نجومی نام بردند این در حالی است که هنوز بیگناهی شهرداری تهران در آن ثابت نشده است. البته گروهی از این رسانه‌ها روز گذشته در اقدامی هماهنگ پرده از رانت ۴۲ میلیارد تومانی عضو اصلاح طلب شورای شهر از ملک قیطریه برداشتند که به نوعی مهر تاییدی بر تخلفات ذکر شده در پرونده املاک نجومی بود که نشان می‌دهد این تخفیفات از سوی شهرداری به اشخاصی داده شده حال چه فرقی می‌کند این فرد اصولگرا باشد یا اصلاح طلب که خود این موضوع نشان از نگاه سیاسی این دسته از رسانه‌ها در برخورد با فساد دارد. البته در موضوع املاک نجومی برخی نیز سکوت خبری در پیش گرفته‌اند و انگار نه انگار چنین خبری منتشر شده و فعلا خود را به کوچه علی چپ زده‌اند.

به نظر می‌رسد اگر می‌خواهیم برخورد جدی با مساله فساد صورت گیرد باید با عینک سیاسی به این موضوع نگاه نکنیم و فارغ از دسته‌بندی های سیاسی و جناحی به موضوع بنگریم. داشتن برخوردهای دوگانه برای موضوع مقابله با موضوع فساد سم است. حال که باب افشاگری در این زمینه باز شده و نظام در حال دادن هزینه برای آن است نگاه‌های جناحی در برخورد با آن کنارگذاشته شود بلکه نتیجه‌ای حاصل شود تا در آینده کسی حاشیه‌ امنی برای رانت خواری و فساد نداشته باشد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠۶-١٣٩۵, ١٢:٠۴

   

پر مبحث ترین ها