سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پرونده سعید طوسی را زودتر رسیدگی کنید

بروز شده : ۴-٠٨-١٣٩۵, ٢٠:۵١    نسخه چاپی    
بی‌تردید حکومت اگر می‌خواهد بر قلوب مردم حکومت کند بایستی کوچکترین اغماضی درباره تخلفات کسانی که خود را به هر نحو به حکومت مرتبط یا منتسب می‌کنند نداشته باشد

سرمقاله روزنامه 19 دی شماره سه‌شنبه 4 آبان

پرونده سعید طوسی را زودتر رسیدگی کنید

مرتضی داستانی

qom19dey@gmail.com

این روزها خبرها راجع به سعید طوسی، قاری قرآن، روح و روان مردم را آزرده خاطر کرده است. گستردگی انتشار آن از شبکه‌های مجازی گذشته و وارد کوچه و بازار شده است. کم نشست و برخاستی است که موضوع سعید طوسی موضوع بحث و مجادله آن نباشد.

دامنه فضاسازی بنگاه سخن پراکنی آمریکا درباره این موضوع چنان ناجوانمردانه گسترده شده است که صدای قاضی القضات را هم درآورده است.

آیت‌الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان قوه قضائیه در این باره گفت: در مورد برخی پرونده‌ها دروغ‌های عجیب و غریب می‌شنویم. درحالی که میلیون‌ها پرونده در دستگاه‌ قضایی جریان دارد و روند طبیعی دادرسی خود را طی می‌کند، می‌بینیم که یک پرونده را رسانه‌ای می‌کنند و با طرح مطالب کذب، نسبت‌های دروغ به رهبری و رئیس قوه قضائیه و نظام قضایی کشور می‌دهند.

هر انسان منصفی که گزارش صدای آمریکا را شنیده باشد اذعان می‌کند که هدف فضاسازی بنگاه سخن پراکنی آمریکا بیش از آنکه دلسوزی برای شاکیان باشد، اعتماد مردم متدین به حکومت و سپس محافل قرآنی را نشانه رفته است. البته از صدای آمریکا انتظاری جز این نمی‌رود و در این سالها موضوعات زیادی بوده است که صدای آمریکا با تلفیق مطالب درست و غلط خواسته اهداف خاصی را القا کند، ولی این بار بایستی اذعان نمود که بازنشر القائات آن در داخل کشور بی‌سابقه بوده است که بایستی به دلایل و چگونگی آن توجه نمود.

از طرفی درباره اخبار و مطالب مطرح شده در مورد پرونده سعید طوسی و اینکه چه اتفاقی افتاده است که در اختیار صدای آمریکا قرار گرفته شده است اطلاعات درستی در دسترس نیست، ولی نمی‌توان به راحتی از کنار موارد زیر گذشت:

1ـ یکی از عواملی که باعث شده است برخی پرونده‌ها در جمهوری اسلامی موجب سوءاستفاده چندین باره دشمنان شود اطاله دادرسی بوده است. بی‌تردید اگر در مورد همین پرونده هم به سرعت به شکایت شکات رسیدگی و حکم مناسب صادر و متهم در صورت احراز جرم در اسرع وقت مجازات شده بود، امروز شاهد این همه ظلم و جفا به نظام، رهبری، خانواده متهم، شاکیان، جوامع قرآنی و ... نبودیم.

2ـ بی‌تردید حکومت اگر می‌خواهد بر قلوب مردم حکومت کند بایستی کوچکترین اغماضی درباره تخلفات کسانی که خود را به هر نحو به حکومت مرتبط یا منتسب می‌کنند نداشته باشد، بلکه شدت و سرعت مجازات را هم بایستی مضاعف کند. با الهام از این گزاره می‌توان نتیجه گرفت از آنجا که حکومت جمهوری اسلامی یک حکومت مذهبی است، بایستی نوع مراقبت خود را از محافل مذهبی سخت‌گیرانه‌تر کند و نوع رفتار با متخلفان در این محافل بایستی به نحوی باشد که احتمال انجام خلاف در آنها کاهش یابد.

3ـ در قضیه مربوط به «شیخ استخاره» گزارشاتی را 15 سال قبل برخی شاگردان و شرکت‌کنندگان در محافل وی از انحرافاتش به برخی مراکز مربوطه ارائه کرده بودند که اگر همان موقع به آن رسیدگی و با متخلف برخورد می‌شد، امروز نه او شیخ استخاره می‌شد و نه محکوم به اعدام و نه ... .

امروز هم هر چند دیر شده است، ولی هر لحظه که در رسیدگی و مجازات سعید طوسی تأخیر شود این نظام جمهوری اسلامی است که آسیب می‌بیند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٨-١٣٩۵, ٢٠:۵١

   

پر مبحث ترین ها