سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یاران امام چه غریبانه

بروز شده : ٧-٠٩-١٣٩۵, ١٣:١٩    نسخه چاپی    
چنین تصور می‌شد همه آن‌ها که هراس واهی از ایشان داشتند وتلاش می‌کردند وی در انزوا باشد، بعد از رحلت دست از این تنگ نظری خود برمی دارند وتجلیلی فرا خور آنچه گفته شد وسزاوار آن بود برگزار خواهد شد ولی صدا وسیما وشورای هماهنگی تبلیغات کاری کرد که بار دیگر به‌خودمان یادآور شویم که بغض وکینه این افراد با مرگ انسان‌ها هم از بین نمی‌رود.

یاران امام چه غریبانه

مرتضی داستانی

qom19dey@gmail.com

آیت الله موسوی اردبیلی از یاران با وفا وصدیق امام رحمه الله علیه که عمری را صرف اعتلای انقلاب و رشد وپویایی فقه کرد وهمراه با شهید مظلوم بهشتی از معماران دستگاه قضایی بوداز میان ما رفت و به مقتدایش خمینی کبیر پیوست.

او در دوران انقلاب وریاست قوه قضاییه فقیهی امین وکارگزار برای امام بود. امام همانگونه که تصریح کرده بود اورا فردی صالح و متدین و از یاران خوب خود و انقلاب می‌دانست. مشی میانه واعتدالی از او چهره‌ای ساخته بود به‌دور از جنجال‌ها وبازیهای رایج سیاسی. با اینکه از اعضای مؤسس حزب جمهوری اسلامی بود با ورود به قوه قضاییه خود را از حزب کنار کشید وفاصله معنا داری با همه گروه‌ها وجریانها گرفت.

او پیش از رحلت امام برای خود برنامه داشت. دانشگاه مفید ودفتر خود درقم را همان زمان امام ایجاد کرد. با رحلت امام کاملاً به قم منتقل شد و درس وبحثهای علمی خود را آغاز کرد وبه تدریج بدون آنکه جامعه مدرسین اعلام کند ویا سفارش شود در زمره مراجع معظم تقلید قرار گرفت.

آیت الله موسوی اردبیلی پس از رحلت امام، یک دوره 27 ساله مظلومانه‌ای را در قم سپری کردند. او که از شاگردان بنام واز مشاوران وکارگزارن اصلی امام بود در این مدت به عمد یا به سهو طوری با او برخورد شد تا دیده نشود. دراین سال‌ها از او و نظرات ودیدگاههایش آنگونه که شاید وباید حتی در دستگاه قضایی استفاده نشد.

بعد از رحلت ایشان، مقام معظم رهبری ضمن اشاره به تلاش‌های علمی و فقهی تصریح کردند که ایشان در همه‌ حوادث و قضایای مهم دوران حیات مبارک امام راحل در شمار فعالان و خدمتگزاران برجسته‌ کشور به شمار می‌رفتند. آیت الله هاشمی از او به‌عنوان همسنگرسال‌های مبارزه و همکار در مسئولیت‌های خطیر یاد کرد. آیت الله مکارم او را فقیهی نامدار نامید، آیت الله شبیری او را از نوادر روزگار برشمرد و آیت الله صافی اورا فقیهی بزرگوار که سال‌های طولانی در راه اعتلای کلمه الله کوشیده است، توصیف کرد.

رئیس جمهور فقدان اورا ضایعه ای بزرگ دانست وسه روز عزای عمومی اعلام کرد. آیت الله جنتی گفت: او از نزدیک‌ترین یاران امام بود که خدمات ارزشمندی برای نظام داشت.

با همه این‌ها چنین تصور می‌شد همه آن‌ها که هراس واهی از ایشان داشتند وتلاش می‌کردند وی در انزوا باشد، بعد از رحلت دست از این تنگ نظری خود برمی دارند وتجلیلی فرا خور آنچه گفته شد وسزاوار آن بود برگزار خواهد شد ولی صدا وسیما وشورای هماهنگی تبلیغات کاری کرد که بار دیگر به‌خودمان یادآور شویم که بغض وکینه این افراد با مرگ انسان‌ها هم از بین نمی‌رود. دولت همانند بقیه علما ومراجع گذشته به‌مناسبت رحلت آیت الله موسوی اردبیلی 2 روز عزای عمومی در کشور اعلام کرد ولی صدا وسیما طوری رفتار کرد متفاوت با علما ومراجع ماضی، گویا اصلاً اتفاقی نیافتاده است وشورای هماهنگی تبلیغات هم ایضاً. از مراسم نماز وتدفین هم چیزی نگوییم بهتر است چرا که یاد آور این مضمون بود که یاران (امام) چه غریبانه رفتند از این خانه...

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٩-١٣٩۵, ١٣:١٩

   

پر مبحث ترین ها