سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

برجام را متفکرانه حفظ یا لغو کنیم

جمهوری اسلامی ایران تلاش نخواهد کرد تا متهم به ترک میز مذاکره یا زیرپا گذارنده برجام باشد. دقیقا برنامه ای که تندروهای آمریکایی برای از بین بردن و کنارگذاردن برجام طراحی کرده اند. چرا نباید احتمال دهیم تندروهای تنها یکی از کشورهای امضا کننده، چنین نقشه و برنامه ای برای بی اثر کردن ماه ها تلاش سایر طرف های قرار داد دارند؟

 

 

میثم رضوانی

meysam.rezvani1980@gmail.com

 

حسن روحانی در حالی روز یکشنبه برای ارائه لایحه بودجه در صحن علنی مجلس حاضر شد که ضمن صحبت پیرامون اقدامات دولت طی سه سال گذشته و برنامه ریزی در بودجه سال آینده، اشاره ای نیز به مصوبه کنگره آمریکا در تمدید تحریم ها داشت.

رئیس جمهوری ایران با بیان اینکه مصوبه اخیر کنگره با برجام مغایرت دارد، اعلام کرد: «صریحا می گویم؛ چنانچه این مصوبه کنگره آمریکا اجرا شود، پاسخ قاطعانه ما را به دنبال خواهد داشت.

وی تاکید کرد که نقض برجام را از سوی هیچ یک از اعضا تحمل نخواهد کرد و باراک اوباما موظف است از اجرای آن جلوگیری کند.

شاید به ظاهر سخنان روحانی در مخالفت با اقدام اخیر در آمریکا شبیه به سخنان مخالفان داخلی مذاکره و برجام به نظر برسد. اما در این بین تفاوت  مهمی وجود دارد. رئیس جمهوری ایران به تبعیت از رهبر انقلاب که بارها اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان را مورد حمایت قرار دادند، خرده ای به مذاکره کنندگان نگرفت. کاری که مخالفان داخلی برجام و بسیاری از « دلواپسان امروز تحریم ها» قریب به یک هفته است که به صورت شبانه روزی از طریق هر رسانه یا وسیله ای انجام می دهند. رفتارهای تلافی جویانه که بیش از توجه به منافع ملی تنها به به منظور تسویه حساب های سیاسی انجام می شود.

دلواپسان پس از ماجرای تمدید تحریم های توسط کنگره به دنبال القای این موضوع به افکار عمومی هستند که برجام تصمیمی سراسر اشتباه بود که در حال حاضر باید با مسببین آن برخورد و سریعا به صورت یکجانبه آن را ملغی کرد. این تصور اشتباه در حالی است که اولا طبق تاکیدات مکرر مسئولان بلند پایه کشور‏ برجام یک تصمیم توسط کلیت نظام بود. کلیتی که شامل همه مسئولان رده بالای کشور و همچنین سیستم های نظارتی چون شورای عالی امنیت ملی و کمیسیون ویژه برجام مجلس شورای اسلامی می شود. لذا نمی توان همه این مجموعه را متهم و یا  مواخذه کرد.

دوما طبق اسناد نهادهای اقتصادی بین المللی، گزارش ها و تحلیل های کارشناسان و رسانه ها در سراسر جهان، اعتراف بدخواهان ایران از جمله تندروهای افراطی آمریکایی، صهیونیست و سعودی برجام در ابعاد زیادی به نفع جمهوری اسلامی ایران بود. لغو تحریم های بین المللی ( به استثنای تحریم های غیر هسته ای آمریکا)، برقراری ارتباطات مالی با سراسر جهان، جذب سرمایه گذاران از سایر کشورها، بهبود وضعیت تجارت نفتی ایران، ناکام گذاشتن ایران هراسی ها، افزایش توان چانه زنی، پیگیری بازگشت پول های بلوکه شده، بهبود شرایط ارتباطات بانکی، لغو مسالمت آمیز قطعنامه های بین المللی علیه ایران در شورای امنیت، پذیرش کامل حق غنی سازی صلح آمیز توسط ایران، وارد شدن ایران به باشگاه هسته ای جهان و ایجاد شرایط برای بهبود به روز تر نیروگاه های هسته ای تنها بخشی از منافع جمهوری اسلامی ایران از برجام بود. در مقابل ایران برخی محدودیت های مدت دار را بدون توقف غنی سازی یا خاموش کردن همه سانتریفیوژ هایش پذیرفته است. آیا با این وجود حفظ برجام از سوی کشورمان با تاکید بر اتحاد همه طرف های امضا کننده علیه یک کشورنقض کننده بهتر است یا پاره کردن آن؟

سوما همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند ما اهل مذاکره هستیم‏، اما اگر طرف مقابل برجام را پاره کند ما آتش خواهیم زد. این سیاست به خوبی دیدگاه ژرف ایشان را در تعاملات بین المللی نشان می دهد. جمهوری اسلامی ایران تلاش نخواهد کرد تا متهم به ترک میز مذاکره یا زیرپا گذارنده برجام باشد. دقیقا برنامه ای که تندروهای آمریکایی برای از بین بردن و کنارگذاردن برجام طراحی کرده اند. چرا نباید احتمال دهیم تندروهای تنها یکی از کشورهای امضا کننده، چنین نقشه و برنامه ای برای بی اثر کردن ماه ها تلاش سایر طرف های قرار داد دارند؟

چهارم اینکه نشان دادن واکنش به تصمیم اخیر آمریکایی ها با ملغی کردن کامل برجام که خواسته قلبی و سیاسی مخالفان داخلی برجام است تفاوت زیادی دارد. جمهوری اسلامی ایران می تواند با در پیش گرفتن سیاست و تصمیمی متفکرانه در برابر تصمیم اخیر تندروهای آمریکایی، بدون از دست دادن فواید حاصل از برجام، حقانیت خود را بیش از پیش نشان دهد.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠٩-١٣٩۵, ١٠:۴٠

   

پر مبحث ترین ها