سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وقتی منافع ملی قربانی منافع حزبی می‌شود

نکته تأسف آور نقش آفرینی برخی تریبون‌های رسمی کشوردر این رویه وحدت شکنانه است. تریبون‌هایی که انتظار می‌رود بدون توجه به منافع گروهی و حزبی در خدمت مصالح کشور باشند.

 

مثیم رضوانی

meysam.rezvani1980@gmail.com

 

طی هفته‌های اخیر و پس از تمدید دوباره قانون «داماتو» توسط کنگره، مخالفان داخلی دولت یازدهم هم‌قدم با مخالفان خارجی لحظه ای از تلاش برای تخریب عملکرد تیم حسن روحانی طی چهارسال اخیر غافل نشدند. درحالی که رهبر انقلاب بارها بر لزوم وحدت و همدلی میان مردم و مسئولان و مسئولان نسبت به یکدیگر تاکید کردند و سیاست اصلی دشمنان ایران را حول ایجاد تفرقه داخلی برای پیشبرد مقاصدشان توصیف کردند، اما برخی بدون توجه به سخنان ایشان همچنان بر ایجاد اختلاف‌های عمیق بین بخش‌های مختلف کشور تأکید ویژه دارند.

نکته تأسف آور نقش آفرینی برخی تریبون‌های رسمی کشوردر این رویه وحدت شکنانه است. تریبون‌هایی که انتظار می‌رود بدون توجه به منافع گروهی و حزبی در خدمت مصالح کشور باشند.

هرچند همانطورکه وزیر بهداشت و سخنگوی دولت پیش بینی کردند، چنین برخوردهایی طی ماه‌های آینده و منتهی به انتخابات ریاست جمهوری 96 هر روز تشدید خواهد شد، اما سؤال این است که آیا در ماه‌های منتهی به انتخابات‌های ریاست جمهوری در دوره‌های گذشته نیز شاهد چنین رویه ای بودیم؟ آیا تخریب‌های یک جانبه از طریق تریبون‌های مختلف اینگونه بود یا شاهد حمایت‌های بی‌وقفه همین تریبون‌ها از دولت‌های وقت بودیم؟

مساله مهم این است که افکارعمومی نه آن حمایت‌های بی وقفه و نه این تلاش‌های شبانه روزی تخریب گرانه را نمی‌پسندد. افکار عمومی نه رفتار یک نماینده در بیان مطالب شبهه افکنانه درباره ماجرای «حساب‌های مالی قوه قضاییه» را می‌پسندند و نه تهمت‌ها و برچسب‌های نادرست به هرکسی که در بدنه قوه مجریه است.

آنچه متأسفانه مخالفان سرسخت این روزهای حسن روحانی به راحتی آن را فراموش کردند این است که تخریب‌های بی سابقه کنونی از یک سو موجب ایجاد شکاف‌های عمیقی در شرایط سیاسی پیش رو بین بخش‌های مختلف جامعه و سطوح بالای مدیریتی شده و این خود عاملی وحدت شکنانه است. از سوی دیگر پیش از اینکه مردم را از این دولت و یا آن دولت، این گروه و یا آن گروه سیاسی دور کند، آن‌ها را نسبت به کلیت کشور بدبین و بهتر بگوییم نا‌امید می‌کند. این ناامیدی ممکن است حتی در استقبال از انتخابات نیز تأثیر مخربی داشته باشد. لذا افراط و تفریط در موضع گیری‌ها بیش از آنکه تأمین کننده منافع حزبی باشد، از بین برنده منافع ملی.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٩-١٣٩۵, ١٢:۵٨

   

پر مبحث ترین ها