سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پافشاری یک نماینده علیه منافع ملی

بروز شده : ۶-١٠-١٣٩۵, ١٠:١٢    نسخه چاپی    
اصرار یک نماینده مخالف محمد جواد ظریف بر اعتراف گیری از وی و اثبات این سخنان در حالی صورت می گیرد که طی هفته های اخیر شاهد بی اثر بودن تهدید های صهیونیست ها‏، جمهوری خواهان و خشم سعودی ها پیرامون شکستن تحریم های 40 ساله صنعت هوایی کشورمان بودیم.

 

میثم رضوانی

meysam.rezvani1980@gmail.com

 

کریمی قدوسی نماینده ای است که این روزها نامش زیاد در اخبار دیده می شود. به گفته برخی می توان به وی عنوان « نماینده افشاگر» را داد. برخی دیگر نیز معتقدند قدوسی یکی از اعضای باقی مانده از جبهه پایداری در مجلس دهم است که در غیاب دوستان جنجالی اش تلاش دارد همچنان به اسم دفاع از منافع ملی، فضای مجلس را مانند گذشته سیاسی نگهدارد.

 قدوسی طی روزهای اخیر مدعی شد که محمد جواد ظریف در جلسه اخیر کمیسیون امنیت ملی به اشتباه خود در اعتماد به حرف وزیر خارجه آمریکا اعتراف کرد و تصریح کرد که مسئولیت این اشتباه را می‌پذیرد.

این سخنان بلافاصله با واکنش اعضای کمیسیون و سخنگوی وزارت خارجه رو به رو شد.

اما تقابل نماینده کلات با وزیر خارجه تنها به ماجرای اخیر ختم نمی شود. قدوسی یکبار دیگر نیز مدعی سخنانی از یک جلسه شد که در آن حضور نداشت.

 کریمی‌قدوسی در جلسه 16  فروردین 94 کمیسیون امنیت ملی خطاب به وزیرخارجه گفت که حضرت آقا به شما تذکر داده است. ظریف نیز ضمن تکذیب شدید این ادعا، تاکید کرد: «با این گونه حرفها به آقا تهمت می‌بندید و به آقا ظلم می‌کنید و در آن جلسه هرگز آقا به من تذکر ندادند... شما در آن جلسه حضور نداشتید و چگونه وقتی در آن حاضر نبودید می توانید انقدر راحت دروغ بگویید، که وی نیز در پاسخ به ظریف گفت من در آن جلسه نبودم اما شنیده ام که در این جلسه چه گذشته است.»

همچنین 11 مهر امسال بود که سوالات کلی و اتهامات وارده از سوی کریمی قدوسی در صحن علنی مجلس موجب شد تا محمد جواد ظریف خندان، با عصبانیت درجایگاه سخنرانان حاضر شود و از این نماینده مجلس بخواهد « آب به آسیاب دشمن نریزد و برای ملاحظات کوچک داخلی وجهه ایران در جهان را خراب نکند.

در ماجرای اخیرنیز کریمی قدوسی هنوز کوتاه نیامده است. این نماینده روز شنبه هفته جاری به خبرنگاران وعده پخش فیلم سخنان ظریف در جلسه کمیسیون امنیت ملی را در اتاق کمیسیون داده بود. وی که خبرنگاران را در سالن ها و طبقات مجلس با خود همراه کرده بود تا به اصطلاح « افشاگری های» خود ادامه دهد، نهایتا به درب بسته کمیسیون خورد.

 قدوسی اما با دیدن درب بسته ناامید نشد و یکبار دیگر در جمع خبرنگاران سخنانی پیرامون اظهارات وزیرامورخارجه بیان کرد و گفت: «  «باید مسئولان اشتباه را بپذیرند. ما دنبال پاشیدن نمک روی زخم نیستیم و این کار به معنای تضعیف مسئولان نیست که باعث تقویت آنها و افزایش وحدت ملی و استحکام بیشتر در برابر آمریکا می‌شود. لذا طرح این موضوع در رسانه ملی محرمانه نیست، چون آنچه گفته شده طبقه‌بندی‌شده نبود.»

اصرار نماینده نزدیک به جبهه پایداری مجلس به فاش کردن سخنان محمد جواد ظریف و به نوعی شرمنده نشان دادن وزیرامورخارجه در حالی است که روز شنبه سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه ظریف در جلسه کمیسیون حرفی از برجام نزد، گفت: آقای دکتر ظریف با مجموعه‌ای از دوستان خارج از کمسیون امنیت جلسه داشته و در آنجا گفته که مباحث اولاً خصوصی است، دوماً رسمی نیست و سوماً محرمانه است و بعد از آن در خصوص بحث داماتو یا ایسا می‌گوید که ما چند استراتژی تعریف کرده بودیم و اگر یکی از این استراتژی‌هایی که استراتژی اول بوده را پیاده می‌کردیم بهتر بود اما آن را اجرا نکردم و اشتباه کردم.

بهروز نعمتی در ادامه تاکید کرد: اینکه گفته‌اند آقای ظریف در مورد برجام گفته اشتباه کرده، برداشت غلطی است و اصلاً نقل قول غلطی از ایشان انجام نشده است. من خودم به همراه آقایان کریمی قدوسی و محبی‌نیا نوار جلسه را گوش کردیم و آن را خط به خط پیاده کردم. آقای ظریف چیزی در آنجا در مورد برجام نگفته است؛ حتی شاهد آن را هم می‌آورند که کری و مونیز به من گفته بودند که راه‌هایی داریم که این مشکل را حل کنیم مثل همین قانون بوئینگ.

موضوع این نوشته اما تایید سخنان بهروز نعمتی یا رد سخنان کریمی قدوسی و یا بالعکس نیست. مساله تلاش هایی است که در جهت بی اثر کردن برجام همزمان با تلاش های خارجی با همین هدف صورت می گیرد. اصرار یک نماینده مخالف محمد جواد ظریف بر اعتراف گیری از وی و اثبات این سخنان در حالی صورت می گیرد که طی هفته های اخیر شاهد بی اثر بودن تهدید های صهیونیست ها‏، جمهوری خواهان و خشم سعودی ها پیرامون شکستن تحریم های 40 ساله صنعت هوایی کشورمان بودیم. نهایی شدن قرارداد با ایرباس و شرکت بوئینگ خود عاملی برای بی اثر کردن تهدید های سابق و جدید رئیس جمهور منتخب آمریکا و مخالفان برجام است. همچنین تشکیل نشست هیئت نظارت بر برجام به پیشنهاد محمد جواد ظریف برای بررسی بدعهدی های آمریکا طی ماه جاری، اقدام مثبت دیگری است که نشان از تاثیر جمهوری اسلامی ایران در جهت پیشبرد صحیح برجام و استفاده از آن به نفع خود است.

با این تفاصیل و در حالی که مجموعه وزارت خارجه در جهت استفاده حداکثری از برجام هستند، برای برخی این سوال مطرح می شود که چرا یک نماینده باید با وجود حضورنداشتن در جلسه در تلاش باشد تا جمله « من شرمنده ام» را از زبان محمد جواد ظریف نقل کند؟ آیا انتشار این جمله در رسانه های خارجی به نقل از وزیرخارجه ایران به نفع سیاست خارجی است یا خیر؟

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-١٠-١٣٩۵, ١٠:١٢

   

پر مبحث ترین ها