سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

2017; سالی که خونین آغاز شد

مقامات ایرانی بارها اعلام کردند که تفاوتی بین تروریسم خوب و بد قائل نیستند. همین نگرش باعث شد تا بتوانند همکاری دقیق و برنامه ریزی شده با دولت‌های عراق و سوریه در جهت دفع خطر گروه‌های تندرو و تروریستی ترتیب دهند. تصمیمات نظامی و دیپلماسی فعال مقامات ایرانی موجب شد تا نتیجه این رویه را در حفظ امنیت داخلی کشور و همچنین پیروزی‌های پی در پی در میدان نظامی شاهد باشیم.میثم رضوانی

meysam.rezvani1980@gmail.comسال 2017 در حالی آغاز شد که در شهرهای مختلف جهان از نیویورک تا لندن و کراچی و قاهره تدابیر امنیتی شدیدی برای جلوگیری از اقدام‌های تروریستی اندیشیده شده بود. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان با ترس و دلهره در مراسم‌های جمعی شروع سال نو حاضر شدند و از این بین، مرگ براثر حمله تروریست‌ها نصیب شهروندان ترکیه ای شد. در حالیکه آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد شنبه شب طی فراخوانی از همه مردم جهان خواست تا برای تعهد به صلح در سال جدید میلادی به وی بپیوندند، ده‌ها شهروند ترکیه ای با حمله چند بابانوئل تروریست کشته شدند تا ساکنان کره زمین دیگر حتی نتوانند به بابانوئل‌ها دل بسته و آن‌ها را پیام آوران شادی بدانند. طی یک سال اخیر تنها شهروندان ترکیه ای نبودند که تجارب تلخ تروریستی با آمار بالای کشته شدگان داشتند.

سال تلخ و خونین 2016 در حالی تمام شد که در آن بسیاری چشم‌ها در نقاط مختلف زمین گریستند. سالی که هر لحظه‌اش برای کودکان سوری، یمنی، عراقی، افغانی و بسیاری نقاط دیگر دنیا مملو بود از ترس. ترس از خرابی، آوار، مرگ مادر و آوارگی. به گزارش سازمان ملل در سال 2016 بیش از 12 هزار عراقی کشته، 1600 فلسطینی بی خانمان، ده‌ها هزار یمنی و سوری کشته و بیش از 5 هزار مهاجرجنگ زده در راه‌های زمینی و دریایی منتهی به اروپا قربانی شدند. به این آمار، تعداد کشته شدگان بمب گذاری‌ها و حملات تروریستی در اروپا، آمریکا و سایر نقاط جهان به جز خاورمیانه را نیز اضافه کنید.

هرچند شکست‌های اخیر تروریست‌ها در سوریه و عراق تا حدی موجب آرامش افکارعمومی جهان درباره کاهش حملات تروریستی شده بود، اما ساده انگارانه است که شکست‌های میدانی تروریست‌ها را به معنای اتمام کارشکنی‌ها و کشتار توسط آن‌ها بدانیم. تجربه تصمیمات رهبران کشورها در 2016 نشان داده است که برای مقابله با تروریسم علاوه بر وحدت نظامی بین دولت‌ها برای دفع حملات، نیاز به وحدت در نگرش نیز وجود دارد.

از این جهت اگر حقیقتاً دولت‌ها خواهان ادامه کاهش اثرگذاری تروریست‌ها چه در میدان نظامی و چه در حمله به شهروندان کشورهای مختلف هستند، باید به روشی واحد در تعریف تروریسم برسند، رویه‌ای که جمهوری اسلامی ایران طی یکسال اخیر در پیش گرفت.

مقامات ایرانی بارها اعلام کردند که تفاوتی بین تروریسم خوب و بد قائل نیستند. همین نگرش باعث شد تا بتوانند همکاری دقیق و برنامه ریزی شده با دولت‌های عراق و سوریه در جهت دفع خطر گروه‌های تندرو و تروریستی ترتیب دهند. تصمیمات نظامی و دیپلماسی فعال مقامات ایرانی موجب شد تا نتیجه این رویه را در حفظ امنیت داخلی کشور و همچنین پیروزی‌های پی در پی در میدان نظامی شاهد باشیم.

این موضوع با گسترش روابط با سایر مناطق دنیا نیز همزمان شده است. هرچند کشورهای حاشیه خلیج فارس، سران آل سعود، صهیونیست‌ها و سناتورهای تندروی آمریکایی همواره برای منزوی کردن ایران، بازگشت به دوران ایران هراسی و مطرح کردن ادعای بی ثباتی منطقه توسط ایران در تلاش بودند، اما نه تنها پیروزی‌های نظامی در میدان مقاومت حاصل شد، بلکه تحریم‌ها کاهش و روند بازگشت اعتماد بین المللی به تهران آغاز شده است.

اما در مقابل نگاه به وضعیت روابط بین المللی و همچنین امنیت داخلی دولت‌هایی نظیرترکیه و سایر کشورهای عضو ائتلاف آمریکا در سوریه، به خوبی نشان می‌دهد که کدام دولت‌ها میدان دار حقیقی مبارزه با تروریسم در منطقه و جهان بودند. رفتار دوگانه دولت‌های آمریکا، فرانسه، ترکیه، آلمان و هم‌پیمانانشان در برخورد با وحشی گری های تروریستی در سوریه، عراق و سایر مناطق دنیا نه تنها به نتیجه ای قابل قبول در درگیری‌های نظامی و مبارزه با تروریسم منجر نشد، بلکه گریبان شهروندان خودشان را بارها، حتی در شب سال نوی میلادی نیز گرفت.

از این روی انتظاری که از مقامات جمهوری اسلامی ایران با توجه شرایط جدید سیاست بین الملل و همچنین انتخابات آتی ریاست جمهوری در سال 96 می‌رود، حفظ دستاوردهای حاصله در عرصه نظامی و همچنین دیپلماسی است، چرا که تجربه سال 2016 نشان داد که با اتکای به این دو عرصه در کنار هم و بدون وارد شدن به حواشی و توجه به آن‌ها، می‌توان منافع ملی را تأمین کرد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-١٠-١٣٩۵, ١١:٠٠

   

پر مبحث ترین ها