سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مظلومیت هاشمی

او به اعتراف حتی مخالفانش کوه صبر و بردباری بود. مخالفان کینه توزش هرچه دلشان می‌خواست با بدترین ادبیات نثارش می‌کردند

مظلومیت هاشمی

مرتضی داستانی

Qom19dey@gmail.com

یک لحظه همه مات و مبهوت شدیم، تحریریه به‌هم ریخت، خبر این بود: آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی به‌واسطه سکته قلبی در بیمارستان بستری شده است.

هنوز در شوک این خبر بودیم که خبرهای ناگواری می‌رسید، هیچ کس باورش نمی‌شد، همه دنبال خبر تکذیب آن بودند تا اینکه محمد هاشمی خبر رحلت جانکاه‌ را تأیید کرد.

برای مدتی ساکت و و بغض کرده نمی‌دانستم چه کنم. عکس‌های هاشمی را نگاه می‌کردم و آرام آرام می‌گریستم. یاد سخنان امام(ره) درباره شهید بهشتی افتاده بودم که: «آنچه راجع به ایشان متأثر هستم و شهادتشان در مقابل او ناچیز است، آن مظلومیت ایشان است... تهمت‌های ناگوار به ایشان زدند.» همین طور که در رثای مظلومیت هاشمی اشک می‌ریختم و به دوران ایران بدون هاشمی فکر می‌کردم، یاد کلیپ «آسیاب به نوبت» آقای هاشمی افتادم. صدای هاشمی در این کلیپ که در تحریریه پخش می‌شد، به ویژه وقتی که گفت صدای شکستن استخوان‌هایم را می‌شنوم و یاد امام آرامم می‌کند، از فرط تأثر از خود بی‌خود شدم. دیگر نمی‌فهمیدم چه می‌گفت. بعد از ساعتی که آرام شدم می‌خواستم درباره هاشمی چیزی بنویسم، ولی مانده بودم چه بنویسم. نمی دانستم از هوش و نبوغ و سیاست و کیاستش بنویسم یا از قلب بزرگ و رئوفش و دلسوزی که برای مردم و نظام و انقلاب داشت.

از مدیریت و دوراندیشی و واقع نگری‌اش و یا از سعه صدر و گذشت و بزرگواریش و ده‌ها صفت دیگری که واقعا او را در عرصه سیاست بی‌نظیر کرده بود، ولی دیدم همه اینها پیش صبوری و مظلومیتش ناچیز است. او به اعتراف حتی مخالفانش کوه صبر و بردباری بود. مخالفان کینه توزش هرچه دلشان می‌خواست با بدترین ادبیات نثارش می‌کردند؛ هر تهمتی که شایسته خودشان بود به او زدند اما او خم به ابرو نیاورد و برعکس، دفاعش از انقلاب و نظام و رهبری بیشتر شد.

هاشمی رفت و به تعبیر خودش راحت شد، ولی ملتی را متأثر و در عین حال نگران کرد. مردم دلسوزی شفیق، مدیری درد آشنا، واقع نگری دوراندیش و مصلحت گرایی آرمانی را از دست دادند و به همین خاطر هم با شنیدن خبر رحلتش مقابل بیمارستان جمع شدند و فریاد می‌زدند:
عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز
امید نهضت ما،‌پیش خداست امروز
@qom19dey

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-١٠-١٣٩۵, ٢١:٠٣

   

پر مبحث ترین ها