سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پایان آواربرداری و بی‌پایانی پلاسکو

جدای از زحمات شبانه‌روزی آتش‌نشانان و تیم‌های نجات و امداد که از هیچ کمکی در این حادثه دریغ نکردند، باید مدیریت بحران این حادثه مورد بررسی قرار گیرد.

سرانجام عصر جمعه عملیات آواربرداری پلاسکو به صورت رسمی پایان یافت. حادثه‌ای که به فاجعه تبدیل شد و تا مدت‌ها اثرات روحی و روانی آن در اذهان مردم باقی خواهد ماند. آواربرداری این تراژدی پایان یافته اما سوال‌های بی پایان آن همچنان بدون پاسخ مانده است. چند سؤال و نکته در این باب ضروری به نظر می‌رسد:

1- بعد از پایان آواربرداری هنوز آمار دقیقی از کشته‌ها و مفقودین این حادثه در دست نیست. مشاهدات میدانی بسیاری از خبرنگاران حاضر در محل حادثه و صحبت با خانواده‌های مفقودین نشان از عددی بزرگتر از 19 یا 20 جسد کشف شده داشت و لااقل از سرنوشت قاسم شجاعی نگهبان پلاسکو خبری در دست نیست.

2- با گذشت بیش از 10 روز از این حادثه دردناک، هنوز کسی مسئولیت آن را قبول نکرده و حتی تاکنون فردی بدون پذیرفتن کوتاهی به دلیل همدردی و تسکین آلام خانواده‌های آسیب دیده و مردم حاضر به استعفا یا عذرخواهی نشده است. به راستی مگر می‌شود حادثه‌ای در این ابعاد رخ دهد اما قصوری صورت نگرفته باشد؟ چرا هنوز فرهنگ عذرخواهی در کشور ما جا نیفتاده است که برای لطمه نخوردن حیات سیاسی خود، حاضر به قبول هیچ گونه عذرخواهی نیستیم و نکته دردناک این موضوع اینجاست که مجری (فردوسی پور) مطالبه‌گر عذرخواهی و استعفا، با تذکر روبرو می‌شود.

3- کمتر از 2 ماه از حادثه تلخ برخورد دو قطار در سمنان، حادثه پلاسکو به وقوع پیوست اما فقط با یک تحلیل محتوای سطحی واکنش‌ها به این دو حادثه روشن می‌شود که منافع سیاسی، جناحی و گروهی مقدم بر همه چیز شده است. کسانی که دیروز به خاطر برخورد قطار خواستار کناره‌گیری و استیضاح وزیر شدند و اکنون نیز هچنان پیگیر هستند، امروز مهر خاموشی بر دهان گرفته و حتی برخی نیز با فرافکنی به دنبال قهرمان‌سازی از مسئولینی هستند که حادثه پلاسکو در زیرمجموعه مدیریتی آنها رخ داده است.

4- جدای از زحمات شبانه‌روزی آتش‌نشانان و تیم‌های نجات و امداد که از هیچ کمکی در این حادثه دریغ نکردند، باید مدیریت بحران این حادثه مورد بررسی قرار گیرد.

این حادثه به شدت اثرات روحی و روانی سنگین و تخریبی بر مردم گذاشته است که از واکنش مردم در محل حادثه گرفته تا در کوچه و بازار و دورهمی‌ها عیان است و به این زودی‌ها بهبود نخواهد یافت. قطعاً پلاسکو آخرین حادثه از این دست نخواهد بود، تا دیر نشده پلاسکوهای دیگر را دریابیم.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١١-١٣٩۵, ١۴:۴٨

   

پر مبحث ترین ها