سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

«هاشمی» با راهش زنده است

آنچه هاشمی برای مردم « هاشمی » کرد، درکی بود که از صدای ملت داشت. آنچه موجب شد تا نسل های دوم و سوم انقلاب نیز در مراسم تشییع پیکرش حاضرشوند و اشک بریزند همراهی اش با جامعه و بیان خواسته های همین نسل ها بود.

 

میثم رضوانی

meysam.rezvani1980@gmail.com

 

 

چهل روز از رحلت یکی از ستون های تاثیرگذار و مقاوم انقلاب اسلامی می گذرد. خبر ناگهانی عصر روز 19 دی ماه پیرامون فوت چهره ای از نهضت امام خمینی (ره) جامعه ایران را در شوکی عمیق فرو برد، شوکی چنان عظیم که موجب دم فروبستن کسانی شد که تا صبح همان روز لحظه ای از بستن نسبت های نادرست به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دست نکشیدند. شوکی چنان عظیم که صدا و سیما را پس از سال ها پیرامون شخصیت هاشمی رفسنجانی به حرف آورد.

هرچند طی سال های اخیر عده ای برای مخالفت با او رقابتی ایجاد کرده و هرکدام تلاش داشتند تا گوی سبقت را از دیگری بربایند، اما تاثیرگذاری هاشمی با زبانی نرم، قلبی آرام و نیتی دلسوزانه تیرها را از خود و مردم دور می کرد. دعوت از جوانان و مردم برای حمایت از کشور با حضور گسترده در انتخابات ها و حمایت از نظام جمهوری اسلامی در هر شرایطی، نشان دهنده عمق پایبندی وی به اسلام، انقلاب و امام راحل بود.

آنچه هاشمی برای مردم « هاشمی » کرد، درکی بود که از صدای ملت داشت. آنچه موجب شد تا نسل های دوم و سوم انقلاب نیز در مراسم تشییع پیکرش حاضرشوند و اشک بریزند همراهی اش با جامعه و بیان خواسته های همین نسل ها بود. وگرنه جوانان امروز که نه شکنجه شدن هایش درزندان ساواک را دیده اند و نه خاطره ای از مدیریت دوران جنگش دارند. شاید بیراه نباشد اگر اکبر هاشمی رفسنجانی را « مرد همه نسل های انقلاب» نامید. انقلابی ای که در هر دوره با عملکردش برای نسل همان دوره ماندگار می شد. 

شاید بد نباشد یکباردیگر سخنان سردار قاسم سلیمانی پس از فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی را مرور کنیم. آنجا که گفت: «هاشمی همان بود که از ابتدا بود و تا انتها همان بود. گاهی اوقات تاکتیک های متفاوتی داشت ولی هاشمی استکبار ستیز و صهیونیست ستیز بود». شاید بد نباشد همچون سردار سلیمانی تسلیت اصلی را به رهبری بگوییم. چرا که به گفته رهبرانقلاب، در این ضایعه ایشان رفیق دیرین، همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی، و همکاری نزدیک را از دست دادند.

این همکاری نزدیک و رفاقت دیرین در لحظه های حساس تاریخ جمهوری اسلامی بارها خود را نشان داد. اگرچه جمع کردن همه گروه های سیاسی کشور برای رسیدن به بیشترین نتیجه در یک کشور کار سختی است، اما هاشمی نشان داد که در این زمینه مهره ای قوی برای تقویت نظام بود. عبدالرضا شیبانی دراین خصوص چه خوب می گوید که :

 

با پیروی ز سیره ی رهبر فکنده بود

از چهره ی کریه پلیدان نقاب ها

خود انتخاب مردم هشیار بود یا

تاثیر داشت در همه ی انتخاب ها

 

تاریخ نشان می دهد که بزرگان هر کشور و سرزمینی نه با درشت گویی و نه با ثروت و مقام، که با راه و روششان حتی پس از فوت در اذهان جامعه خود زنده می مانند. این راه و روش نیز تنها زمانی یادگاری ارزشمند محسوب می شود که از عقل پیروی کرده و بر دل ها بنشیند. راه هاشمی نیز همین بود و مصداقش جمعیت کثیری بود که برای بدرقه اش آمده بودند. تمام تلاش آیت الله هاشمی رفسنجانی در طول دوران مبارزه و به خصوص طی سال های اخیر حفظ امید مردم به آینده کشور و کاهش حواشی بود. طی ماه های آینده اولین انتخابات ریاست جمهوری که بدون هاشمی رفسنجانی برگزار می شود، یادمان باشد که خنثی کردن حواشی و حفظ امید مردم تمام تلاش وی تا روزهای پایانی عمر بود. پس این تلاش را ارج نهیم و در طول ماه های آینده به کار بگیریم.

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-١١-١٣٩۵, ١١:۴١

   

پر مبحث ترین ها