سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ضرورت همکاری دیپلماتیک مردم با دولت

بروز شده : ۴-١٢-١٣٩۵, ١٣:٠۵    نسخه چاپی    
مردم ایران می توانند به خوبی نشان دهند که برای اعتراض به یک دولت دیگر لزومی به آتش زدن سفارت خانه اش نیست، بلکه با تحریم کالاها یا خدمات آن کشور می توانند اعتراض خود را نشان دهند.

 

 

 

میثم رضوانی

meysam.rezvani1980@gmail.com

 

 

سایت تحلیلی المانیتور روز دوشنبه پیرامون رفتار مذبذبانه دولت ترکیه در منطقه و عرصه جهانی گزارش جالبی نوشت. براساس گزارش المانیتور زمانی که اردوغان با روس ها صحبت می کند بر تمامیت ارضی سوریه تاکید و یک راه حل صلح آمیز برای پایان دادن به جنگ داخلی این کشور پیشنهاد می دهد، زمانی که او با آمریکایی ها صحبت میکند از یک همکاری ترکی آمریکایی سخن می راند، زمانی که او با سران کشورهای عربی می نشیند از تهران و دمشق بدگویی و انتقاد میکند.

موضع فریبکارانه اردوغان در گذشته نیز توسط همپیمانانش مورد انتقاد قرار گرفته بود. هفته نامه اشپیگل آلمان سال گذشته در گزارشی اعلام کرد برلین به آنکارا اطمینان ندارد و نمی خواهد ظرفیت دستگاه های اطلاعاتی خود را در اختیار ترک ها قرار دهد.

تابستان امسال نیز «ژان مارک آرو»، وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد ترکیه بیش از این نمی تواند برای مقابله با داعش، شریکی مطمئن محسوب شود.

از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران با وجود کارشکنی های عظیم و عمیق دولت آنکارا در سوریه طی سال های اخیر، پس از کودتای اخیر در این کشور به رسم همسایگی با حمایت همه جانبه از دولت قانونی اردوغان، نشان داد که شرایط همسایگی را هموارد مد نظر دارد. در این راستا شاهد افزایش رفت و آمدهای دیپلماتیک و تشکیل مثلث ترکیه، ایران و روسیه برای تامین صلح ترکیه بودیم. اما سخنان فریبکارانه رجب طیب اردوغان در سفر به بحرین و همچنین اتهامات عجیب و غیر سازنده وزیرخارجه این کشور در اجلاس مونیخ برعلیه تهران نشان داد که ترکیه همچنان همان همسایه نارفیق و منفعت طلب سال های اخیر است. در این زمینه اتخاذ تصمیمات لازم از دولت و مسئولان رسمی کاملا احساس می شود.

هرچند وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به سخنان دولتمردان ترکیه کاردار این کشور را احضار و این سخنان را ناشی از وضعیت نامطلوب در این کشور که ناشی از مشکلات داخلی و مشکلات خارجی شان است دانست، اما این کشور را همچنان یکی از همسایگان مهم تهران مورد خطاب قرار داد. این در حالی است که حسین مفتی‌اوغلو، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در رابطه با اظهارات بهرام قاسمی مدعی شد: قابل درک و پذیرش نیست کشوری (ایران) که حتی از به میدان جنگ فرستادن پناهجویانی که به کشور آنها پناه برده اند، نیز دریغ نمی کند، دیگران را به مسئول بودن در ایجاد تنش و بی‌ثباتی در منطقه متهم می‌کند.

دولت ترکیه به هرحال در شرایط کنونی قصد همراهی کامل علیه ایران در کنار عربستان، امارات، آمریکا، اسرائیل و سایر کشورهای خاورمیانه را دارد. در این زمینه در کنار برخورد رسمی مسئولان ایرانی، لزوم یک واکنش جمعی از سوی جامعه ایران در مقابل دولت ترکیه نیز احساس می شود. هرساله تعداد زیادی از مردم ایران برای گذراندن تعطیلات نوروز خود راهی ترکیه می شوند و با صرف هزینه های کلان، سرمایه های خود و ایران را در این کشور خرج می کنند. در عصری که مردم آمریکا برای مقابله با نژادپرستی ترامپ دست به تحریم کالاهای تولید شده شرکت های خانوادگی ترامپ می زنند، در عصری که مردم در برخی کشورها برای مقابله با ایران هراسی های دولت هایشان، به ایران بیش از گذشته سفر می کنند، شاید مردم ایران نیز بتوانند با یک تصمیم جمعی به اظهارات نادرست و دشمنانه دولت ترکیه علیه کشورشان واکنش نشان دهند. خوشبختانه خاصیت بسیج عمومی شبکه های اجتماعی در کشور ما و در مسائل مختلف خوب جواب داده است، قطعا می توان با استفاده از این ظرفیت به همسایه ای که رسم همسایگی را همواره فراموش می کند و اگر درگیری نظامی رخ دهد، قطعا از دست داشتن در کشتن بیگناهان ابایی ندارد، یک واکنش جمعی نشان داد. مردم ایران می توانند به خوبی نشان دهند که برای اعتراض به یک دولت دیگر لزومی به آتش زدن سفارت خانه اش نیست، بلکه با تحریم کالاها یا خدمات آن کشور می توانند اعتراض خود را نشان دهند.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-١٢-١٣٩۵, ١٣:٠۵

   

پر مبحث ترین ها