سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تولید و اشتغال دو رکن اصلی اقتصاد مقاومتی

مقام معظم رهبری در طول سال ۹۵ نیز بارها اصرار خویش بر اجرای شاخص های اقتصاد مقاومتی را روشن ساخته و مسئولین را به عملگرایی و کار فوق العاده در این خصوص فراخوانده و در واپیسن روزهای سال ضمن تجلیل از گام های برداشته شده دولت را به پایبندی بیشتر وارائه گزارش در باره اقتصاد مقاومتی ملزم فرمودند .

تولید و اشتغال دو رکن اصلی اقتصاد مقاومتی
مسعود صفی یاری
سال ۹۵ با همه فراز و نشیب ها و شیرینی ها و تلخی ها به اتمام رسید و اکنون، وقت بررسی کارنامه ها و عملکرد ها است. کارنامه ای که که برای مسئولین ومتولیان امور بسیار حساس ظریف و مهم است و از منظر پاسخگویی آنان در محضر پروردگار عالمیان وهمچنین مردم قابل ارزیابی است.

ِیکی از مهم ترین بخش های پاسخگویی و عملکرد مسولین توجه علمی و عملی به شعار سال و اهتمام ویژه به عملیاتی کردن آن است . موضوعی که بارها مورد تاکید و بعضا هشدار مقام معظم رهبری قرار گرفته و در واقع شعار سال را به میدان آزمونی برای ارزیابی میزان عملگرا بودن مسئولین تبدیل کرده است.

از جمله این عرصه ها که با توجه به تحولات جهانی و اقتضاءات داخلی بسیار حائز اهمیت بوده و هست شعار سال ۱۳۹۵ اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل بود که بر اساس آن مقاوم سازی اقتصاد هم بر اساس ضرورت دینی و انقلابی و هم در راستای مقابله با جنگ اقتصادی دشمن در دستور کار قرار گرفت ومقرر شد مسئولین و مردم نسبت به عملیاتی شدن آن منطبق بر مفاد سیاست های ابلاغی و تبیینی مقام معظم رهبری اقدام و عمل جدی و فراگیر ی انجام دهند.

مقام معظم رهبری در طول سال ۹۵ نیز بارها اصرار خویش بر اجرای شاخص های اقتصاد مقاومتی را روشن ساخته و مسئولین را به عملگرایی و کار فوق العاده در این خصوص فراخوانده و در واپیسن روزهای سال ضمن تجلیل از گام های برداشته شده دولت را به پایبندی بیشتر وارائه گزارش در باره اقتصاد مقاومتی ملزم فرمودند .

نامگذاری سال ۱۳۹۶ با عنوان اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال همچنان بر اولویت و ضرورت تعهد به ارکان و الزامات اقتصاد مقاومتی با دو رویکرد مهم تولید و اشتغال به عنوان دو اصل موثر و فوری در نظام اقتصادی کشور تاکید داشته وتوجه مسئولین بخصوص دولت را به اقدام و عمل جدی تر و نگاهی عملی تر برای رفع مشکلات بیکاری ورفع موانع تولید داخلی ومهم تر از آن تمرکز تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها برای تقویت تولید داخل و فعال کردن تمامی ظرفیت های کشور برای نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی جلب می کند.

نکته مهم این است که با توجه به فضای انتخاباتی ماه های نخست سال ۹۶ مسئولین باید ضمن مدیریت شایسته و بایسته انتخابات مراقب باشند موضوع محوری سال یعنی اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال تحت الشعاع فضای انتخاباتی قرار نگیرد و شایسته تر اینکه اقتصاد مقاومتی و راهکارهای عملیاتی کردن آن به ویژه دو شاخص مهم تولید و اشتغال محور رقابت ها و برنامه های کاندیداهای ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی قرار گیرد همه حول محور اساسی و کلیدی اقتصاد مقاومتی به رقابتی سازنده و اصولی بپردازند .

دولت مستقر و دولت آینده باید به مسئله توجه داشته باشند که اولویت اول کشور اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال است و این توجه نه در شعار که در برنامه ها و سوابق آنان به روشنی قابل ارزیابی باشد.

تکیه به مسئولانی که طی چند سال گذشته به ویژه در سال اقدام و عمل نه تنها اقدام بایسته ای برای تحقق این مهم انجام نداده که کارنامه آنان مملو از اقدامات معکوسی همچون واردات بی رویه بی توجهی به تولید داخل تکیه بر بیگانگان به جای تکیه به داخل بی برنامگی در توسعه و تعمیق اشتغال و در یک کلمه به ارمغان آوردن رکود اقتصادی برای کشوری کاملا برخورداراز ظرفیت های فوق العاده است نه تنها موجب ارتقاء و رشد اقتصادی کشور نخواهد شد که همچنان بحران های اقتصادی و به تبع آن بحران های فرهنگی و اجتماعی و پیامد آن بحران های سیاسی را افزایش خواهد دادِ

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠١-١٣٩۶, ١۴:٠۵

   

پر مبحث ترین ها